Siyah Çay ve Bilmediğimiz 11 Faydası

Siyah çayın yan etkileri

Siyah çay, dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecektir. Ülkemizde de dünyada olduğu gibi sudan sonra çay, en çok sevilen ve tüketilen içecektir. Pek çok insanın gününün önemli bir parçasıdır ve onsuz yapamaz. Siz de bu insanlardan biriyseniz, en sevdiğiniz çayın, sandığınızdan daha değerli olduğunu bilmekten memnun olacaksınız.

Çay, içeceği çıkarmak için kaynatılan veya demlenen Camellia Sinesis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Çoğu çay aynı bitkiden gelir. Bu yüzden yeşil çayın ya da siyah çayın farklı göründüğünü ve tadının farklı olduğunu fark ederseniz, bunun nedeni işlenme şeklinin farklılığıdır.

siyah çay

Siyah Çay ve Faydaları

Çay, yeşil çayın geçtiği ilk soldurma, yuvarlama ve ısıtma işlemlerinden sonra daha da fermante edilir ve bu, ona kendine özgü lezzetini ve rengini verir. Bazen daha fazla çeşit oluşturmak için siyah çaya başka şifalı bitkiler, tatlar ve kokular eklenir, ancak orijinal demleme daha iyidir. Çayınıza Hindistan’da olduğu gibi süt, şeker, bal hatta limon ekleyebilirsiniz, ancak basit tutup siyah çay içerseniz, daha fazla yararını göreceksiniz.

  • Stres Giderme ve Enerji Artışı

Günlük aktivitelerinizde yaşadığınız tüm stresle birlikte, gevşemenize yardımcı olmak için iyi bir stres giderici gereklidir. Uzun ve stresli bir günün sonunda sizi bekleyen bir bardak lezzetli çaydan başka ne iyi olabilir ki?

Çay, her zaman stres giderici olarak kullanılmıştır ve insanlar sadece buharını teneffüs etmenin bile, sinirleri yatıştırmak ve kaygıyı azaltmak, stresle gelen tüm sorunları azaltmak için yeterli olduğuna inanmışlardır. Bu, artık bir inanç değil çünkü bilim adamları tarafından da desteklenmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki, siyah çay rahatlamanıza yardımcı bir içecektir.

Siyah çay, içerdiği kafein nedeniyle size sağlıklı bir enerji dozu verir. Ancak, sadece küçük miktarda kafein içerdiği için, kahve içtiğinizde ortaya çıkan kafein çökmesi ve yorgunluk olmadan, enerjinin ve uyanıklığın tadını çıkarırsınız. Siyah çay ayrıca sizi bazı baş ağrılarından kurtarır ve gözlerin şişmesini azaltır.

Siyah Çay ile Kanserle Mücadele

Siyah çayın birçok farklı kanserin önlenmesi ile bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Ağız kanseri, yumurtalık kanseri, meme kanseri ve diğerleri, siyah çaya bağlanmıştır. Siyah çayın kanserle savaşan başlıca bileşenleri polifenollerdir. Polifenoller, vücuttaki serbest radikalleri yok etmek için harika antioksidanlardır.

Bu serbest radikaller, vücuttaki birçok olumsuz etkiden sorumludur ve bunlardan biri kanser hücrelerinin büyümesini hızlandırır. Polifenoller, bu serbest radikallerden kurtulur ve özellikle meme kanserinde hücrelerin büyümesini düzenler. Ayrıca, kanserli hale gelebilecek yeni hücrelerin de büyümesini düzenlerler.

Ne yazık ki, tüm kanserler için etkili değiller ve polifenoller ile kanser arasındaki bağı sağlamlaştırmak ve ayrıca antikanser yeteneklerini kullanmak için daha fazla araştırma yapılması gereklidir. Siyah çay kanser tedavilerine bir alternatif değildir, ancak bunları esas olarak önleyici bir önlem olarak alabilirsiniz.

siyah çay

  • Kolesterol Yönetimi

Siyah çay, kalp sağlığınızı ve kolesterol seviyenizi korumada önemli bir rol oynar. Günde iki fincan ya da iki bardak siyah çay içmek, kötü kolesterolün azaltılmasını sağlar. Kolesterol, kalp için tamamen kötü değildir ve lipoproteinler onu düzenler. İki tip kolesterol vardır. İyi ve kötü kolesterol.

İyi kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoproteindir (HDL), düşük yoğunluklu lipoprotein ise kötü kolesterol olarak kabul edilir. Bu şekilde sınıflandırılırlar, çünkü LDL, kolesterolü hücrelere alır ki bunu kesinlikle istemezsiniz.

Bu kolesterol atardamarlarınızda birikme ve plak oluşturma eğilimindedir. İnme veya kalp durmasına neden olan budur. Öte yandan HDL, kolesterolü hücrelerinizden alır ve atılım için karaciğerinize yöneltir. Daha fazla HDL ve daha az LDL istiyorsanız, bu da siyah çayın sizin için yaptığı bir şeydir. Kalp sağlığınızı önemsiyorsanız, günlük rutininize siyah çay dâhil etmeyi ciddi biçimde düşünmelisiniz.

Antibakteriyel Eylem

Sık sık soğuk algınlığınız ve ateşiniz oluyor mu? Daha fazla çay içmeyi düşünün. Çay sadece canlandırıcı ve ısıyı yükseltme ile kalmaz, aynı zamanda viral hastalıkları önlemeye yardımcı olan tanenler içerir. Siyah çayın içindeki tanenler, hoş aromasına katkıda bulunur ve ayrıca sizi grip, hepatit ve diğer viral türlerden korumaya yardımcı olur.

Soğuk algınlığınızı tedavi edemediğinizde kendinizi daha iyi hissetmek ve sizi soğuk algınlığı semptomlarının bazılarından uzak tutmak için de siyah çay tüketmelisiniz. Antioksidan içeriği bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Antioksidanlar, vücudunuzda birikebilecek ve sizi hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilecek serbest radikallerden kurtarır.

Alkilamin antijenlerini siyah çayda da bulabilirsiniz ve bunlar bağışıklık tepkinizi iyileştirmek için iyidir. Benim gibi ilaç içmeyi sevmiyorsanız ya da ilaçlara karşı alerjiniz varsa, anti-viral ve antibakteriyel bir bileşik olarak siyah çay daha yararlıdır.

Siyah Çayın ve Ağız Sağlığına Faydası

Siyah çay, ağız sağlığınızı iyiye götürür. Rahatsızlığa ve ağız kokusuna neden olan koşulları önler. Bunun nedeni, siyah çayda bulunan florür, polifenoller ve tanenlerdir. Bu bileşikler bakterileri öldürür ve ağzınızda enfeksiyon kapma şansınızı azaltır. Bu durumda, bir fincan siyah çay içtiğinizde nefesinizde ve ağzınızda iyileşme fark edeceksiniz. Ayrıca siyah çay kateşin içerir.

Kateşin, serbest radikalleri ortadan kaldıran, hücre büyümesini engelleyen ve dokularınızdaki yıpranmayı azaltan bir flavanoid ve antioksidandır. Bu nedenle kateşin, ağız kanseri ve boşluklara karşı mücadelede birinci ajandır. Ayrıca dişlerinizde plak birikimini engeller. Ancak, diş macunu ve diş fırçasının yerine de kullanmamalısınız.

Siyah Çay
  • Kemik Yoğunluğu

Yaşlandıkça kemiklerimiz daha hassas hale gelir, bu yüzden kemiklerin durumuna daha fazla ilgi duyulması gerekir. Kemikler, hayatımız boyunca güçlü kalmaz ve onlara bu yüzden daha dikkat etmemiz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, kalsiyum yoğun yiyecekleri yemek listenize dâhil etmektir ve siyah çay, kullanımı en iyi olanlardan biridir. Siyah çayın kalsiyum içeriği yüksektir ve düzenli olarak içen kişiler, yaşlılığa kadar bile daha güçlü kemiklere sahip olma eğilimindedir.

Yapılan araştırmalara göre, siyah çay, yaşlıların kemik erimesini yönetmesine yardımcı oluyor ve siyah çayda bulunan bazı flavonoid bileşikler nedeniyle kemik kırılması riskini de azaltıyor. Ayrıca kemik yoğunluğunu da artırıyor ve hatta fitokimyasal içeriği nedeniyle artrit olma şansınızı da azaltıyor. Böylece, osteoporoz şansınızı azalttığınızı bilerek bu içeceğin tadını çıkartmalısınız.

  • Sindirim ve İshal

Siyah çay doğal bir antispazmodiktir. Yani sindirim kaslarınızın spazmını ve sarsılmasını durdurur. Bu da sizi mide bulantısı, asit reflü ve hatta bize IBS ( Irrıtabl Bağırsak Sendromu) gibi sindirim sorunlarından kurtarır. Hafif ishal vakalarını, biraz siyah çay ile tedavi edebilirsiniz. Siyah çayı yemek listenize dâhil ederseniz, genel olarak ishal olma şansınız daha düşüktür.

Kan Şekeri Yönetimi

Çayın önemli bir faydası, kan şekeri seviyelerini düzenlemektir. Şeker seviyeniz çok yükselirse diyabet, böbrek yetmezliği ve hatta kalp hastalığına yakalanma şansınız yüksektir. Şeker alımının büyük çoğunluğu işlenmiş gıdalardan ve şeker içeriği yüksek içeceklerden gelmektedir.

Siyah çay insülin çalışmasıyla vücutta ne kadar şeker tüketileceğini doğrudan etkileyerek kan şekerini düzenler. İnsülini duyduysanız, şekerin enerjiye çevrilmesi için doğru kaslara dağıtılmasından insülinin sorumlu olduğunu bilirsiniz.

Vücudunuzdaki insülin iyi çalışmadığında veya çok fazla şeker aldığınızda, fazlalık yağ depolarınıza yönlendirilir. Bu yüzden yüksek şekerli yiyeceklerde aşırı kilo alırsınız. Siyah çay, insülin aktivitesini artırarak kan şekerinizi düzenlemede 15 kata kadar daha etkili hale gelir.

Siyah Çay Odaklanma ve Konsantrasyon

Siyah çayda bulunan kafein, odak noktanızı iyileştirmekten ve içtikten sonra saatlerce uyanık kalmaktan sorumludur. Ayrıca bu faydaya katkıda bulunan bir amino asit olan L-theanine içerir.

L-theanine, konsantrasyonunuzu ve odaklanmanızı anında iyileştiren alfa aktivitesini artırarak doğrudan beyniniz üzerine çalışır. Çay içtiğinizde doğruluğunuzu ve keskinliğinizi artırabilir ve kahveden kafein almaktan kaynaklanabilecek sarsıntılı enerji ve yorgunluktan kaçınırsınız.

  • Sağlıklı Cilt ve Saç

Siyah çay antioksidan ile dolu olduğu için yaşlanma ve kırışıklıkların etkisini azaltarak cildinizi daha sağlıklı ve pürüzsüz hale getirebilir. Çay içmek istemiyorsanız, maske olarak uygulayabilir ve saçınıza ilave nem ve parlaklık için durulayabilirsiniz. Siyah çay aynı zamanda doğal bir sıkılaştırıcıdır. Bu nedenle gözeneklerinizi sıkılaştırır yüzünüzün daha sıkı ve arındırılmış görünmesini sağlar.

Siyah çay, cildinizi UV ışınlarına karşı maruz kalmanın sert etkilerinden koruyan doğal bir güneş koruyucudur. Evden çıkmadan evvel yüzünüze siyah çay sürdüğünüzde UV ışınlarından korunacaksınız.

  • Kilo Kaybı

Siyah çayın popüler bir faydası daha hızlı kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Siyah çay, tek bayına kilo vermenizi neden olmaz, ancak onu diğer bazı sağlıklı alışkanlıklar ve egzersizlerle birleştirirseniz fark yaratır. Siyah çayın kilo verme özelliklerinin ardındaki sır, metabolizmanızı hızlandırma ve vücuttaki kolesterolü düşürme, böylece kalp hastalığı, obezite ve kolesterol seviyelerinden etkilenen diğer durumlara yakalanma şansınızı azaltma yeteneğidir.

Son olarak;

Siyah çay, bir an önce yaralanmanız gereken gizli sırlardan biridir. Bu içecek, günlük yaşamınıza birçok yönden katkıda bulunan besleyici ve faydalı bileşiklerle doludur. Siyah çayı yaşam tarsınıza uygularsanız, bu faydalar size açık olacak ve çok daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olacaksınız.

Sağlıklı bir yaşam dileğiyle..

Alkali Su Nedir Yararları ve Riskleri Nelerdir?

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ay_(bitki)

“Siyah Çay ve Bilmediğimiz 11 Faydası” için 6 yanıt

  1. […] Siyah Çay ve Bilmediğimiz 11 Faydası […]

  2. […] Siyah Çay ve Bilmediğimiz 11 Faydası […]

  3. […] Siyah Çay ve Bilmediğimiz 11 Faydası […]

  4. […] Siyah Çay ve Bilmediğimiz 11 Faydası […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir