Genel İş Fikirleri

Feijoa (Kaymak Ağacı) Meyvesi Yetiştiriciliği

Feijoa Meyvesi Nedir?

Feijoa meyvesi artık yetiştirme alanımızda. Ülkemizde son yıllarda tarımsal alanda güzel gelişmeler yaşanıyor. Bunların arasında tropikal meyve yetiştiriciliği de bulunuyor. Bizde kaymak ağacı olarak bilinen ancak dünya üzerinde Feijoa  (Kaymak Ağacı) olarak bilinen bu meyveye talep son yıllarda artmaya devam ediyor.

Güney Amerika ve Avustralya’da bulunan bu meyveye ülkemizde de talep giderek artıyor. Ancak yeni bir ürün olmasından dolayı şimdilik semt pazarlarında çok fazla görülmüyor. Daha çok lüks semtlerde ve otellerde bu ürün bulunabiliyor.

Kaymak Ağacı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Feijoa

Feijoa meyvesi işine girenlerin öncelikle bunu nasıl yetiştirileceğini bilmesi gerekiyor. Kaliteli bir ürün almak ve talebi karşılayabilmek için öncelikle bir ziraat mühendisi ile fikir alışverişi yapmak gerekiyor. Ülkemizde marmelat veya pastacılık sektöründe kullanılan meyve uzun vadede pazarını oluşturacak izlenimini sağlıyor.

Bu işe en güzel örnek kividir. 2000’lü yılların başında düzenli olarak üretimine başlayan kivi o yıllarda çok fazla satış noktasına sahip değilken günümüzde neredeyse her yerde rahatlıkla bulunuyor. Bunun temel nedeni bizim damak tadımıza çok uygun bir yapıya sahip olmasıdır.

2006 yılında ülkemizin bu ağaçla tanıştığı bilgisi veriliyor. Tam anlamıyla profesyonel bir yetiştiriciliği yapılmıyor olsa da uzun vadede verimli bir kar bırakacağı tahmin ediliyor.

Feijoa (Kaymak Ağacı) Maliyeti Nedir?

Fejioa ağacı yetiştiriciliği yapmadan önce kendinize bunun için uygun bir bahçe alanı bulmanız gerekiyor. Bunu hobi olarak değil profesyonel olarak yapacaksanız minimim 30 ile 50 dönüm bir araziye sahip olmanız gerekiyor.

Avrupa ülkelerine ihraç edebileceğiniz bu ürünle güzel bir kazanç elde edebilirsiniz. İç piyasa da oteller ve pastaneler şuan için bu meyveye talip olan noktalardır. Üretim bölgesi olarak Ege, Marmara ve Akdeniz iklimleri tercih edildiği de biliniyor. İyi bir pazar araştırması yaptıktan sonra bu işe başlamak gerekiyor.

Kısa vadede meyve verecek bir ağaç olmasa da gelecekte bir ailenin rahatça geçimini sağlayabilir. Başlangıç için 30 bin TL ile 50 bin TL arası bir sermaye yeterli olacaktır.

Feijoa

Feijoa (Kaymak Ağacı) Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Feijoa ağacının verimi 500 ile 1500 kilo arasında değişmektedir. Kilosu değişmekle birlikte satış fiyatı 15 TL ile 25 TL arasında yapılmaktadır. İhtiyaç duyulan bir ürün olduğu için 20 ağaçlık bir bahçeden ortalama 20 ton ürün alınabilir. Bu da yaklaşık 40 bin TL bir gelir anlamına gelmektedir.

Uygun ortamı sağlandıktan sonra 50 yıla kadar verim almanız mümkün olan bu meyveden uzun vadede gelir elde etmek mümkündür. Uygun araştırmayı yaptıktan sonra olumsuz bir durumla karşılaşmamak için feijoa yetiştiriciliği  kendinize bir bahçe oluşturabilirsiniz.

 

Siyah Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir