Ozon Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır ve Maliyeti?

Ozon tedavisi, bir hastalığı veya yarayı tedavi etmek için, ozon gazının vücudunuza verilmesi sürecini ifade eder. Ozon, üç oksijen atomundan (O3) oluşan renksiz bir gazdır. Ozon tedavisi aynı zamanda dezenfeksiyon ve çeşitli hastalıkları tedavi etmek için de kullanılır. Hastanede ozon gazı tıbbi sınıf oksijen kaynaklarından yapılır.

Ozon Tedavisi Nasıl Çalışır?

Tıbbi ozon, tıbbi malzemeleri dezenfekte etmek ve farklı koşulları tedavi etmek için 100 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Ayrıca yaralarda enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Ozon, vücut sıvıları ile temas ettiğinde, ortaya çıkan reaksiyonlar daha fazla protein ve kırmızı kan hücresi oluşturur. Bu, vücuttaki oksijen kaynağını artırır.

Ozon tedavisi ayrıca vücudunuzdaki sağlıksız süreçleri de bozulabilir. Araştırmalar, ozon tedavisinin şunları etkisiz hale gelebileceğini göstermiştir.

  • Bakteriler
  • Virüsler
  • Mantar
  • Tek hücreli canlılar

Ozon Tedavisine Neye Yardımcı Olur?

ozon tedavisi

Ozon tedavisi, çeşitli koşullar için kullanılabilir. Etkinliği ve güvenliği ile ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Solunum Bozuklukları

Solunum bozukluğu olun kişiler, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen ozon tedavisi için iyi adaylardır. Ozon tedavisi, kanınızdaki oksijen seviyesini artırarak, akciğerlerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Kanınıza oksijen sağlamaktan akciğerleriniz sorumludur.

Ozon terapisi ayrıca KOAH hastalığı olan eskiden çok sigara içenlerde, yaşam kalitesini ve egzersiz yeteneğini iyileştirme olanağı da sağlamaktadır. Ozonun faydalı kullanımları olsa da aynı zamanda bir hava kirleticidir ve solunmamalıdır.

Şeker Hastalığı

Ozon tedavisi, ayrıca diyabetten kaynaklanan komplikasyon riskini azaltma konusunda umut vaat etmektedir. Komplikasyonlara genellikle vücuttaki oskidatif stres neden olur. 2015 yılında yapılan bir başka araştırma da, ozon tedavisinin, diyabetin yaygın bir etkisi olan yara iyileşmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

2018’da yapılan araştırmamalar, ozonun vücudun bağışıklık ve antioksidan sistemlerini harekete geçirerek ve iltihabı azalarak oksidatif stresi düzeltebileceğini göstermiştir.

2019 yılında yapılan bir araştırmada, diyabetik ayak ülseri olan kişilerde, ozon tedavisi yaranın kapanmasına ve enfeksiyon olasılığının azalmasına neden olmaktadır.

Bağışıklık Bozuklukları

Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olduğu için bağışıklık bozukluğu olan kişiler için faydalar sağlayabilir.

Ozon Tedavisine Nasıl Hazırlanılır?

Tedavinizi başlamak için hazırlanmanın en iyi yolu uzman yardımı ile konuşarak hazırlanmaktır. En yaygın sistem majör sistemdir. Bu tedavi sürecinde hasta kişiden 50–100 Ml. kadar bir kan alınıp, belli bir dozdaki ozon ile karıştırılıp, kan aynı damar yoluyla kişiye geri verilmektedir.

Minör yöntemde ise, hastadan alınan 2–5 cc oranındaki kan, belli dozdaki ozonla karıştırılarak hastanın kası içine enjekte edilir.

Tedavi Sırasında Ne Olur?

Ozon tedavisi almanın birçok farklı yolu vardır. Uzmanınızla görüştüğünüzde, sizin için en iyi tedavi yöntemini belirleyecektir.

Üç ana tedavi şekli ozonun uygulamasını içerir.

Doğrudan Dokuya

Bir ekstremite sorunu veya yara için ozon tedavisi görürseniz, ozon gazı büyük olasılıkla doğrudan etkilenen vücut kısmının dokusuna uygulanacaktır. Gaz koruyucu bir örtü içinde verilir.

İntravenöz

HIV gibi iç rahatsızlıkları tedavi etmek için ozon gazı genellikle sizden alınan kanda çözülür. Daha sonra, çözünmüş gaz içeren kan bir IV yoluyla geri enjekte edilir. İntravenöz kullanım, hava kabarcıkları oluşumu yoluyla bir emboliye neden olma riskini taşıyabilir.

İntramüsküler

Ozon tedavisi, kas içi enjeksiyon olarak da mevcuttur. Bu enjeksiyon için, ozon gazı genellikle uygulamadan önce oksijenle karıştırılır.

ozon tedavisi

Ozon Tedavisinin Etkisi

Ozon tedavisi için yapılan araştırmalar için birçok sonuç umut vericidir. Kalp hastalığından artrite kadar çeşitli ozon tedavisi klinik deneyleri devam etmektedir. Ozon tedavisinin hareket aralığını iyileştirerek ve düşüşü geciktirerek diz osteoartritine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Romatoid artrit veya bel fıtığı nedeniyle bel ağrısı olan kişiler de ozon tedavisinden yararlanabilir.

Ozon, ayrıca diş hekimliğinin birçok alanında kullanılmış ve üzerinde çalışılmıştır. Ozonlaşmış suyun kök kanalları sırasında dezenfektan olarak etkili olabileceğini göstermiştir. Diğer kullanımların yanı sıra, açıkta kalan dentini duyarsızlaştırmayla da etkili olabilir.

Ozon tedavisi sağladığını iddia eden pek çok ürün piyasada satılsa da, etkileri kanıtlanmış değildir. Bu yüzden ozon tedavisi eğitimli bir sağlık hizmeti sağlayıcısı veya naturopatik pratisyen tarafından yapılmalıdır.

Ozon Tedavisinin Yan Etkileri

Parkinson, MS, hepatit, AIDS, Herpes ve Karaciğer sirozu gibi hastalıkların tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılan ozon tedavisi sırasında, sağlık hizmetleri sağlayıcısının, tedavi sırasında çok dikkatli olması gerekmektedir. Ozon, uygun miktarda ve doğru yerde kullanılmalı ve asla solunmamalıdır. Ayrıca hasta seçimi de doğru yapılmalıdır.

2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü (FDA) akciğerleri tahriş edebildiği ve nefes almayı zorlaştıran sıvı birikimine yol açabileceği için ozonun solunması hakkında uyarı yayınlamıştır. Ozonu, intravenöz olarak, yüksek dozda veya uzun süre kullanımının önemli tehlikeleri vardır. Sağlık uzmanınızla, olası tüm riskler hakkında konuşun ve bunları potansiyel faydalara karşı tartın.

Durumunuz için en iyi tedavi planınızı belirlemenize yardımcı olması için sağlık uzmanınızla, diğer tedavi seçeneklerini de görüşmelisiniz.

Ozon Tedavisinin Maliyetleri ve Kapsamı

Ozon tedavisinin maliyetlerini tahmin etmek zor olabilir, çünkü tedaviler tıbbi durumunuza ve tedavinizin süresine bağlı olarak değişecektir. SGK anlaşmalı ozon tedavisi mevcuttur ve Sağlık Bakanlığı’nın iznini alan ozon tedavisi uygulayıcısı doktorlara başvurulması gereklidir. Hastalığınızla ilgili ozon tedavisi seçeneğiniz varsa, bunu önce uzman doktorunuzla görüşmeli ve buna göre tedavinize başlamalısınız.

Depresyon Testi ve Depresyon Tedavisi Nasıldır?

 

 

“Ozon Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır ve Maliyeti?” için bir yanıt

  1. […] Ozon Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır ve Maliyeti? […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir