Siyah Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

siyah çayın yan etkileri

Daha önceden yazımızda siyah çayın faydalarından bahsetmiştik. Siyah çayın tüm faydalarına rağmen  siyah çayın yan etkileri de bulunmaktadır. Aslında aldığımız her yiyecek ve içeceğin yan etkisi vardır. Sadece çok fazla almamalısın.

Siyah çay, dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek. Tüketilmesinin faydalarının yanı sıra bazı yan etkilere de sahip. Özellikle ince belli bardaktan çay içmek pek çok insanın ortak zevkidir.  Siyah çay için 3-4 fincandan fazla çay, önceden var olan bir komplikasyonunuz varsa, bazı yan etkilere neden olabilir.

siyah çayın yan etkileri

Siyah Çayın Yan Etkileri

Gün içerisinde içeceğiniz 3-4 fincandan fazla siyah çay, önceden var olan bir komplikasyonunuz varsa, bazı yan etkilere neden olabilir. Siyah çayın yan etkilerinin başlıca nedeni kafeindir ve aşağıda saydıklarımız siyah çayın aşırı tüketiminden kaynaklanabilecek yan etkilerdir.

  • Huzursuzluk ve Artan Kaygı

Kafein, siyah çayda bulunan birçok yan etkinin birincil nedenidir ve çok fazla siyah çay içtikten sonra hissettiğiniz huzursuzluğun artma nedenidir. Kafein miktarının artışı, birçok insanda stres, huzursuzluk hatta anksiyete duyguların artırdığı, çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çayınızı içtikten kısa bir süre sonra gergin hissetmeye başlayabilirsiniz.

Tüketmeniz gereken normal kafein miktarı, günde yaklaşık 150 ila 200 Mg.arasıdır. 200 Mg. ve üstü kafein tüketiminde herhangi bir şeyin sizi stresli, endişeli hale getirme olasılığı daha yüksektir. Uyku kalitenizi düşürebilir ve sabahları sizi ekstra huysuz hale getirebilir.

Bir fincan siyah çayda yaklaşık 66 mg. kafein bulunmaktadır. Bu nedenle kafein kaynaklı yan etkilere maruz kalmadan günde 3 fincan çay rahatlıkla içebilirsiniz. Bu miktar bardağın cinsine göre farklılık gösterir. Bununla birlikte kafein duyarlılığınız varsa, daha küçük bir miktar bile semptomlara neden olabilir. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekir.

  • Demir Eksikliği

Bu yan etki “ Her şeyin fazlası kötüdür” sözüne ir başka örnektir. Günümüze lezzet katmak ve hastalıklara karşı savaşmak için içtiğimiz ve sevdiğimiz siyah çaydaki tanenler, çay içenlerde demir eksikliğine neden olan bileşiklerle aynıdır. Bunu, demir moleküllerini bazı yiyeceklere kimyasal olarak bağlayarak yaparlar, bu da emilimi imkansız hale getirir ve demir eksikliğine yol açar. demir seviyeniz yüksekse, siyah çaydan kaçınmanız gerekir.

Bunu yapamıyorsanız, günde bir iki bardaktan fazla içmemeniz gerekir.

Baş Ağrısı

Baş ağrıları muhtemelen kafeinin en yaygın yan etkileridir ve kafeinin bazı baş ağrılarını hafiflettiği düşünüldüğünde ironiktir. Çok fazla çay tükettiğinizde baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Şanslıysanız hafif ve seyrek baş ağrıları yaşarsınız, ancak hassasiyeti daha fazla olan bazı kişilerde daha şiddetli baş ağrıları olabilir. Özellikle sabahları baş ağrısı ile uyanmak istemiyorsanız, gece geç saatlerde çay içmemeye özen gösterin.

Baş ağrısına neden olan kafein miktarı net değildir. bu kafeine ne kadar duyarlı olduğunuza bağlıdır. 100 mg.’dan 200 mg. üstüne kadar değişebilir, bu nedenle sizin için en iyi olanı bulmanız ve dikkat etmeniz gerekir.

Siyah çayın yan etkileri

Hamileler ve Çocuklar için Çay Tüketimi

Reşit olmayan çocukların siyah çay içmemesi daha iyidir, çünkü içerdiği kafein onlar için iyi değildir. siyah çay, kahveden daha az kafein içeriyor olsa da, yine de onlar için çok fazla olabilir. Bu durumda, kafein bağımlılığına, zayıf zihinsel gelişime yol açabilir. Ayrıca onları hiperaktif hale getirebilir. Konsantrasyon kaybına neden olur, dikkat ve odaklanma sürelerini kısaltabilir.

Hamile kadınların yüksek miktarda kafein tüketmesi sakıncalıdır. Bu yüzden hamilelik dönemleri boyunca siyah çayı çok fazla tüketmeleri zarar verebilir. Çay, aslında onlar için en güvenli seçenektir, ancak yine de çay tüketimini düzenlemeleri gerekir. çünkü çok fazla kafein, gebelikte kafein yoksunluğu semptomları olan veya düşük doğum ağırlığı olan bir çocuğa doğum yapmaktan, düşük yapmaya kadar pek çok komplikasyona neden olabilir.

Pek çok kadın hamilelik sırasında siyah çay içmeyi sever, çünkü onları rahatlatır ve mide bulantısını önlemeye yardımcı olur. bu nedenle, çok fazla içmekten kaçınmak için çayı 3 fincanla sınırlandırmaları gerekir. bundan daha fazlası onları veya bebeklerini olumsuz yönde etkileyebilir. Alternatif olarak kafeinsiz bitki çaylarını tüketmeleri daha sağlıklıdır.

Siyah Çay ve Bilmediğimiz 11 Faydası

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir