İş Kurmak : Becerilerinizi Kullanmanın Yolları

Gelirinizi artırmak ve gelecekte serbest meslek sahibi olabileceğiniz sağlam bir temel oluşturmanın en iyi yollarından biri, ek İş Kurmak olmalıdır. Ek gelir olarak işe başlayıp, bu işi bir meslek haline getiren kişi sayısı çok fazladır. Bu belli bazı becerileri gerektirir.

İş kurmanın en önemli kriteri doğru işi seçmek olmalıdır. Doğru işi seçtiğinizde, günlük işlerinize devam ederken, ek işinizle ilgili müşteri tabanınızı da büyütmeye devam edebilirsiniz. Doğru adımları attığınız takdirde, yan gelir elde ettiğiniz ek işinizi, günlük işin ötesine taşıyabilir ve bir serbest meslek sahibi olabilirsiniz.

İş Kurmak

İş Kurmak: İzleyeceğiniz Yollar

Ek iş, tam zamanlı çalıştığınız gerçek işinizin yanında, ek gelir elde edebilmek için yaptığınız işler anlamındadır. Her gün zamlanan hayat karşısında, kazancımız yetmeyebilir ve bizler de faturalarımızı düzenli ödeyebilmek ve evin geçimine destek olmak için, ek bir iş arayışına girebiliriz.

Bunun için de ideal ek iş fikrimizi keşfetmek ve bunu uygulamak için gerekenleri yapmak durumunda kalmaktayız.

İş kurmak konusunda hevesli girişimcilerle yapılan görüşmeler şunu ortaya koymuştur ki; insanların doğru iş fırsatını ararken yaptıkları en yaygın hatalardan biri, en iyi kaynaklarını gözden kaçırmalarıdır. Yani mevcut beceri setlerini.

Ek İş Yapmak

Örneğin; bir yazar, ticaret yoluyla ( para kazanmak amaçlı) başarılı olma ve başkalarıyla rekabet etme şansına sahip olmak istiyorsa, ilgi çekici içerik oluşturma ve bunu büyük bir çevrimiçi izleyici kitlesine ulaştırmanın temel güçlü yönlerini kullanması gerektiğini bilmelidir.

Alanınızda başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, güçlü yönlerinizi devreye sokmalısınız. Ek işle ilgili hala hangi becerilerden para kazanabileceğinizden emin değil misiniz? Bunun için girişimcilik kurslarına katılabilirsiniz.

Becerilerinizi keşfetmiş iseniz, bir keşfetmeniz gereken durum da güçlü yanlarınızdır. Örneğin yapmak istediğiniz ek işte diyelim ki bilgisayar başında çalışmak değil de, müşteriyle konuşmaktan, bire bir iletişimde güçlüsünüz. Bu güçlü yönünüzü ek işiniz için değerlendirmeniz gerekir.

Bir diğer kriter de ilgi alanlarınızdır. Hangi alanda daha çok yeteneğiniz var. Bunu belirlemeniz ek işiniz konusunda daha iyi karar almanızı sağlayacaktır. Diyelim ki bir müzik enstrümanı çalmak, bitkilerle ilgilenmek ya da online oyunlara ilginiz var.

Çalışmak istediğiniz ek işinizde bunlara yönelirseniz, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

İş Kurmak

İş Kurmak -Becerileri Yan İşe Dönüştürmenin Yolları

Hemen hemen herkesin içinde, kıyıda köşede kalmış bir yeteneği muhakkak vardır. Kimi yıllar sonra yazma yeteneğini keşfeder, kimi ise bir zamanlar yaptığı resim çalışmalarına geri döner. Bu yetenekleri bir ek işe dönüştürmek için, bu yeteneklerden ve güçlü yönlerden yararlanmayı bilmek ve planlamaları buna göre yapmanız gerekir.

  • Serbest Çalışma

Geçiminizi sağlamak için çalıştığınız her iş, size bazı yetenekler katar. İşle ilgili bilgileriniz gelişen ve o işte uzman hale gelirsiniz. Belli bir süreden sonra sahip olduğunuz yeteneklerle birlikte bir ek iş kurma fikrini düşünebilirsiniz. Yetenekli kişilerin serbest çalışma imkânına büyük talep var aslında.

Bir freelancer yazar olarak çalışıp, iyi bir ek gelir elde edebilir, zamanla bunu gerçek zamanlı işe bile dönüştürebilirsiniz.

Türkiye’de de ana işin yanında ek iş yapan çok kişi olsa da, Amerika’da nüfusun büyük kısmı, gerçek zamanlı işinin yanında ek gelir için ek işler yapmaktadır. Bu da ABD’de buna çok fazla talebin olduğunu gösterir.

Becerileriniz arasında; tasarım, yazma, pazarlama, geliştirme, sosyal medya yönetimi veya bunlar gibi yüksek talep gören bir başka dijital yeteneğiniz varsa, serbest çalışan olarak, müşterilerinizi kazanmak için harika bir konumdasınız demektir.

Becerilerinizi listelemek, işinizin en iyi örneklerini sergilemek, işe başlarken eski iş arkadaşlarınızdan veya patronlardan gelen incelemeleri görüntülemek için, yüksek kaliteli bir portföy web sitesi oluşturmalısınız,

Ayrıca serbest çalışma sürecinde hedef kitlenizin kim olacağını belirlemeniz gerekir. Yazar iseniz, web sitesi sahipleri, web sitesi tasarımcısı iseniz de, web sitesi açmayı isteyenleri müşteri kitlenize dâhil etmelisiniz.

Aynı şekilde ek iş olarak resim yapıyorsanız, bunları kişisel sergilerde ya da çevrimiçi sergilerde sergileyip, serbest zamanlı çalışan olarak neredeyse normal maaşınız kadar bir ek gelir elde edebilirsiniz. Bu yönünüzü iyi kullanmanız gerekir.

İş Kurmak

Blog Kurmak

Geleceğiniz için çok uzun vadede bir yatırım olsa da, ek iş kurmanın bir diğer kriteri de, bir blog başlatarak, düzenli okuyuculardan oluşan sadık bir kitle oluşturmaktır. Basılı yayın her zaman ilgi çekse de, teknolojinin insanların her anına dâhil olmasıyla birlikte web siteleri, blog sayfaları daha çok talep görür hale geldi.

Bir blog oluşturarak, para kazanmanın biraz süre alacağı konusunda rahatsanız ve yazdıklarınızla insanlar arasında iletişim kurabilecek yeteneğiniz varsa, bu ek iş sizin için uygun olabilir.

Daha önce çalıştığınız alanla ilgili bir blog sayfası açarsanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü insanlar işin uzmanından o işi öğrenmeyi sever.

Genellikle belli bir konuda hazırlanan blog sayfaları ilgiyi çeker. Örneğin kadınlara daha çok ev kadınlarına yönelik bir blog oluşturmak isterseniz, yemek, moda ve sağlık gibi konulara değinebilirsiniz. Bu da ek iş olarak yaptığınız blog sayfanızın, hedef kitlesini doğru yakalamanızı sağlayacaktır. Ayrıca yazılarınız doğru ve güvenilir olmalıdır.

İş Kurmak

  • Çevrimiçi Kurs Düzenlemek

Sahip olduğunuz bir beceriye artan bir talep olduğunda, bu becerilerinizden para kazanmanın en iyi yollarından biri, başkalarının boş zamanlarını geçirip bilgi edinmelerin sağlamak için, gerçekten yararlı bir çevrimiçi kurs oluşturmaktır.

Yalnız bunun için profesyonel yardım almanız önemlidir. Cep telefonunuzun kamerası ne kadar güçlü olursa olsun, çekim için yeterli olmayabilir. Profesyonel çekim yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Çevrimiçi bir kurs oluşturmak için sadece bilgi sahibi olmanız yetmez, iletişiminizin ve hitabet yeteneğinizin de güçlü olması gerekir. Bu yeteneklerinizi iyi harmanladığınızda ve iyi bir iş ortaya çıkarttığınızda, videolarınızda hem izlenme hem de abone sayınız artacağından, iyi bir ek gelir elde edebileceksiniz.

Unutulmamalıdır ki, her yetenek doğru kullanıldığında gelir getirir.

Çevrimiçi kurslarınızı youtube gibi dünyanın en çok izlenen platformunda yayınlayabilirsiniz. Bunun için kayıt olmanız yeterlidir. Hazırlayıp Youtube’den yüklediğiniz kurslarınızı, ayrıca sosyal medya platformlarından da duyurabilirsiniz. Bu da sizin pazarlama yeteneğinizi kullanmanıza bağlıdır.

Fiziksel Ürünler Satarak Ek İş Yapmak 

İster yeni bir buluş fikri olsun, ister mevcut bir ürünün daha elverişli hale getirilmesi olsun, bir ürünü yeni bir şekilde, yeni pazara satmak olsun, fiziksel satış yaparak ek işinizi kurabilirsiniz. Bu satış şeklinde başarılı olursanız, pazarlama yeteneğinizi ne kadar iyi kullandığınızı görebilirsiniz.

Fiziksel ürünlerin başarılı satışı, ürünün kaliteli olmasının yanında, sizin pazarlama yeteneğinizin ve ikna kabiliyetinizin gücüne bağlıdır.

Özellikle ek iş olarak bir katalog satış işi yapmayı düşünüyorsanız, satacağınız ürünleri iyi tanımalı ve insanların da bu ürünleri alması için ikna edebilmelisiniz. Bu beceriniz ek işinizde ilerleme sağlamanıza, işinizde terfi almanıza ve daha iyi ek kazanç sağlamanıza büyük fayda sağlayacaktır.

Ek işinizde doğru alan ve doğru tercihleri yaptığınız, yeteneklerinizi doğru kullandığınız sürece, bir süre sonra bu ek işinizin size asıl işinizden daha fazla gelir getireceğine şahit olabilirsiniz.

Tuhafiye Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

https://www.kobivadisi.com/sermayesiz-is-kurmak-ve-buyutmek/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir