Genel iş dünyası İş Fikirleri İş Hayatı

Para Kazanmak için Yapılabilecek 15 Ek İş

Hayat pahalılığı, kiralara gelen yüksek zamlar ve alınan ücretlerin yetmemesi, insanları ek iş yapmaya yönlendirmeye başladı. Para Kazanmak için daha yüksek maaşlı ve tam zamanlı bir iş aramaya hazır değilseniz ya da kalıcı bir yarı zamanlı iş taahhüt etmek istemiyorsanız, daha esnek bir iş düşünebilirsiniz. Esnek işinizde istediğiniz kadar çok ya da az çalışabilirsiniz.

Kazancınızı ne kadar artırmak istediğinize bağlı olarak, programınızı ayarlayabilir, özgeçmişinizi desteklemek için yeni beceriler edinebilirsiniz. Bu becerilerinizi daha sonra tam zamanlı bir iş olarak değerlendirebilirsiniz. Birden çok beceriye sahipseniz, bunları birleştirerek kazancınızı artırabilirsiniz. Örneğin içerik editörlüğü yaparken, sosyal medya uzmanlığı da yapabilirsiniz.

Para Kazanmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek gelir elde etmek için yapabileceğiniz çok fazla iş var, ancak bu işlere başlamadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Yapmak istediğiniz iş hakkında detaylı bilgi ve beceri sahibi olmanın ilk adımı ise eğitimini almak. Örneğin yemek yapma beceriniz yüksek ve boş zamanlarınızda mutfaktan çıkmıyorsunuz. Aslında bu ek gelir elde etmek için mükemmel bir iş becerisi.

Burada yapmanız gereken, yemek sektöründe en çok tercih edilen yiyecekler neler? Bulunduğunuz bölgede en çok hangi yemekler tercih ediliyor. Ev yemekleri ve kurabiye gibi konularda iyisiniz ama ya sizden pasta isteyen olursa? Bu nedenle bir pastacılık kursuna gidip eğitim alabilirsiniz. Eğitimli olmak sizi bir üst seviyeye kolay taşır.

Bir öğrenci iseniz ve para kazanmak istiyorsanız, dersiniz ve yoğun sınavlara çalışma dönemleri dışında zamanlarınızı ek gelir elde etmek için kullanmalısınız. Emekli iseniz, bir tam zamanlı iş olmasa bile yarı zamanlı işlerle ek gelir elde edebilirsiniz. Örneğin bitkilerden anlıyorsanız, balkonunuzda ya da bahçenizde bitki veya meyve/sebze yetiştirip satarak bile kazanç elde edebilirsiniz. Bir meslek erbabı iseniz danışmanlık yapabilirsiniz.

Pek çok yan iş, herkes için esnek programlar sunmaktadır. Özellikle ek işinizin dışında önemli sorumluluklarınız varsa, kendinizi çok fazla zorlamamalısınız. Para kazanmak için kullanmadığınız eşyaları veya kıyafetlerinizi satabilir, kiralayacak bir mülkünüz varsa kiraya verebilirsiniz.

Para Kazanacağınız Ek İşler

Bulunması kolay, eğitime gerek duyulan ya da duyulmayan pek çok iş bulabilirsiniz.

1- Teslimat Servisi Yapmak

Özellikle Doblo ya da motosiklet  gibi paket ve eşya taşımaya elverişli bir aracınız varsa, ek gelir elde etme şansınızın yüksek olduğunu söyleyebiliriz Güvenilir bir araç sahibiyseniz ve şehri biliyorsanız, paket teslimatı ve kuryelik yapabilirsiniz. İşletmeler, gönderilerini kargo veya kurye ile gönderdikleri için, esnek bir programla çalışıp, aracınızı sürmenin keyfini yaşarken para kazanabilirsiniz. Amazon TR ya da UPS kargo, yarı zamanlı sürücüleri işe almaktadır. Sadece yemek şirketleri değil, özel kurye hizmetleri arayanlar da sizin için gelir kapısı olabilir.

Bulunduğunuz bölgedeki teslimat elemanı ilanlarına bakmak için iş ilanları web sitelerini takip edebilirsiniz. Böylece telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan çok kolay başvuru yapabilirsiniz.

İş gücünüze bağlı olarak aylık 15 bin TL. civarında kazanç elde etmeniz olasılık dahilindedir.

2- Drone Pilotluğu

Para Kazanmak

Havada, karada ve denizde her yerdeler. Evet, Drone denen hava aracından bahsediyoruz. Sokakta gezerken ya da herhangi bir durumda karşımıza. Bir drone çıkabiliyor. Drone sahibi iseniz ya da bir drone edinerek ve yasal kullanım sertifikasını (Lisans) ve eğitimini alarak drone pilotluğu ile ek gelir elde edebilirsiniz.

Düğünlerde ve belgesellerde dış çekimlerde kullanılacak drone arayışı fazla. Artık tarımda bile kullanılıyor. Bunu değerlendirebilirsiniz. Günlük 1000 ya da 2000 TL. gibi kazanç elde etmeniz mümkün. Aylık kazancı ise 10 bir ile 15 bin TL arası. Gözde mesleklerden biri. 

3- Ev Temizlik / Düzenleme Hizmetleri

Ev temizliği konusunda beceriklisiniz ve düzenlisiniz. Bunu kazanca dönüştürmek için başka evlerde temizlik ve düzenleme işi yapabilirsiniz. Sadece gardırop düzenlemek için bile düzenleme işi yapan insanlara ihtiyaç duyulabiliyor. Bunun için yakın çevrenizle görüşebileceğiniz gibi, ilan sitelerinden kendinize uygun bir iş bulabilirsiniz. Alacağınız ücret anlaşma yaptığınız yere göre değişir. Birkaç eve ya da ofise gitmiş olsanız, haftalık 1000 TL. üstü gelir elde edebilirsiniz.

4- Çocuk ve Yaşlı Bakım Hizmetleri

Bebek bakıcılarına talep her zaman yoğundur. Son yıllarda yaşlı bakıcılarına olan talep de artmaktadır. Çocuk bakımında çocuğa kendi evinizde bakabileceğiniz gibi, çocuğun kendi evinde de bakabilirsiniz ki, bu aile ile aranızdaki anlaşmaya bağlıdır. Yaşlı bakımında ise esnek saatlerde hizmet verebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken, son yıllarda sertifika sahibi bakıcılara olan taleplerin artmış olmasıdır.

Kurslarda yaşlı ve çocuk bakımı kurslardan eğitim alarak bu işi yapabilirsiniz. Ayrıca Üniversitelerin Çocuk Gelişimi bölümü mezunu iseniz ve atamanız yapılmadıysa, gelir elde etmek için çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Bu size artı avantaj sağlar. Günümüzde çocuk bakım hizmetleri için iyi paralar talep edildiği bir gerçek. Neredeyse asgari ücret seviyesinde maaş alabilmeniz mümkün.

5- Evcil Hayvan Bakıcısı/Gezdiricisi

Para kazanmak

İnsanlardan daha çok kedi ya da köpeklerle aranız iyi. Hayvanlarla ilgilenmeyi seviyorsunuz. Bu da artık bir ek gelir kapısı. Bütün gün işinde olup evdeki evcil dostu ile ilgilenemeyen kişiler, dostları için bir bakıcı ve gezdirici aramaktadırlar. Bir ya da birkaç köpeği gezdirebiliriniz. Gün içinde birkaç kez evcil hayvan gezdirseniz, günlük 1000 TL. gibi ek gelir elde edebilirsiniz.

6- Müşteri / Çağrı Hizmetleri Temsilcisi

İnternetten iş ilanlarına baktığınızda en çok görebileceğiniz ilanlardan biri müşteri hizmetleri temsilciliği ya da çağrı hizmetleri temsilciliğidir. Bir internetiniz, telefonunuz ve bilgisayarınız varsa, evinizden çalışarak çağrı hizmetleri temsilciliği ya da müşteri hizmetleri temsilciliği yapabilirsiniz. Ücretler genelde asgari ücret seviyesindedir.

7- Serbest Çalışın

Doğru becerilere ve zamana sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, özgeçmişinizi ve banka hesabınızı geliştirmeye yardımcı olmak için serbest çalışabilirsiniz. Tam zamanlı serbest çalışma imkânınız varsa değerlendirin. Bazı ek işler yapmak, serbest mesleğe geçişin mantıklı olup olmadığını görmenin iyi bir yoludur. Freelancer.com, Fiverr.com, Armut, İndeed gibi uygulamalardan kendinize serbest zamanlı işler bulabilirsiniz.

8- Evinizdeki Boş Odaları Kiralamak

3–5 odalı bir eviniz varsa, bu odaları kiraya vererek de kazanç sağlayabilirsiniz. Ayrıca fazla garaj alanınız ya da bir deponuz varsa bunları kiralayarak da ek gelir elde edebilirsiniz. Bunun için sahibinden.com, emlakjet gibi sitelere ilanlar verebilirsiniz. Türkiye’deki kira artışlarını dikkate aldığınızda aylık en az 1000 TL. gelir elde edebilirsiniz. Tabi bu fiyat bölgeye ve şehre göre değişmektedir.

9- Kullanmadığın Eşyalarını Satmak

Para Kazanmak

Ayakkabılar, çantalar, giysiler ve aksesuarlar. Dolabınızda yer açmak, gardırobunuzu küçültmek için kullanmadığınız şeyleri satarak da küçük bir gelir elde edebilirsiniz. Her şeyin pahalı olması nedeniyle ikinci el mallara olan talep arttı. Öncelikle kendi ürünlerinizden başlayıp satın. Daha sonra yakın çevrenizdeki insanlardan topladığınız ürünleri de satabilirsiniz.

Bu şekilde başlayıp daha sonra bunu fiziki iş alanlarına çeviren ve daha çok kazanan insanlar da var. Bunun için belli bir kazanç miktarı belirtemeyiz, çünkü bu sizin satış mal miktarına ve fiyatlara bağlıdır. Öncelikle internetten satış yapabileceğiniz yerlere bir bakın.

10- İçerik Yazarlığı/Editörlüğü/ Çeviri

Araştırmak ve yazmak benim işim diyorsanız, içerik editörlüğü ve yazarlığı yapabilirsiniz. Bu iş genelde esnek çalışma saatlerine tabidir. Gün içinde istediğiniz zaman diliminde çalışabilir, kelimeleri kazanca çevirebilirsiniz. Bionluk.Com, Armut.com ve yabancı dil biliyorsanız daha çok kazanacağınız Fiverr gibi uygulamalarda ilanlar oluşturup serbest zamanlı içerik yazarlığı yapabilirsiniz.

Ayrıca iyi derecede bir yabancı dil konuşup yazabiliyorsanız, içerik çevirmenliği, içerik yazarlığı ya da toplantılarda çevrimiçi çevirmenlik yapabilirsiniz. Online çevirmenlikte bir saat için en az 1000–1500 TL. kazanmanız mümkün.

11- Parti Organizatörlüğü

Parti ya da özel gün planlama konusunda yetenekliyseniz, bu kolayca yapabileceğiniz bir ek iştir. Hizmetlerinizi tanıdığınız herkese sunduğunuzda, yeteneklerinizi kanıtlayabileceğiniz bir müşteri listesine sahip olabilirsiniz. Öncelikle çocuk doğum günü partileri ile başlayabilir, deneyiminiz arttıkça işinizi geliştirebilirsiniz.

12- Yemek Şirketiyle Çalışmak

Bir yemek şirketi ile çalışmanın en büyük yararı, düzenli bir çalışma programına bağlı kalmanızın gerekmemesidir. Müsait olduğunuzda etkinliklerde çalışabilirsiniz. Yemek şirketlerinin işe aldığı pozisyonlar arasında garsonlar, mutfak servis elemanları gelir. Ayrıca barmen olarak da çalışmanız mümkün. Bölgenizdeki iş ilanlarına Google’den ya da Indeed gibi sitelerden bakabilirsiniz.

13- Özel Ders Vermek

İnsanlara bir şeyler öğretmek, bilgiyi paylaşmak güzel. Öğretmen ya da eğitmen olmak için artık üniversite mezunu olmak şart değil. Özel ders vererek gelir elde edebilirsiniz. Özellikle üniversite öğrencisi iseniz ya da bir meslek erbabı iseniz, ister fiziki olarak isterseniz çevrimiçi olarak ders verip gelir elde edebilirsiniz. Udemy, özel ders vermeniz için en uygun alanlardan biri.

Özel dersinizi çevrimiçi olarak vermenizin bir avantajı, yüklediğiniz ders videolarının size pasif gelir getirmesi. Dersleriniz satın alındığında düzenli olarak gelir elde edersiniz. Öğrenci sayınız ne kadar artarsa, kazancınız o kadar yükselir. Bunun için biraz profesyonel çalışmaktan kaçınmayın çünkü getirisi yüksek olacaktır.

14- Festivallerde/ Fuarlarda Görev Almak

Para Kazanmak

Özellikle öğrenciler ve ek gelire ihtiyacı olanlar için son yıllarda fuar ve festivallerde görev alma çoğaldı. Kendi bölgenizde ya da başka bir ilde bir organizasyonda görev alarak iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Sürekli bir iş değil ama yaz aylarında çok fazla etkinliklerin yapıldığını düşünürsek, aylık olarak iyi bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Özelikle bir tatil beldesinde yaşıyorsanız, yaklaşan festivaller ve fuarları takip edin. İlanlara bakın ve size uygun olana başvurunuzu yapın. Hem eğlence hem de iş. Mükemmel ikili 🙂

15- Hobilerinizi Kazanca Dönüştürmek

Ahşap boyama, eski eşyaları tamir edip yenileme, resim yapma gibi yetenekleriniz varsa, bunları kazanca dönüştürebilirsiniz. Ya da örgü örmeyi, boncuk işleri, takı tasarımı yapmayı seviyorsanız bunları satarak kazanca dönüştürmeniz mümkün. Yaptığınız işleri yakın çevrenize ya da internet (E-ticaret) üzerinden satabilirsiniz. Bu ürünlere talep yoğun olduğu için iyi bir gelir elde etmeniz mümkün.

İş Kurmak ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir.

İş Kurmak – Becerilerinizi Kullanmanın Yolları

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Yorumlar

  1. […] Para Kazanmak için Yapılabilecek 15 Ek İş […]

  2. My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page again.

    1. Thank you. Greetings from Türkiye to you and your partner 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir