, ,

Mobil Satış Araçları Temsilci-Yönetici Kullanımı

Mobil satış araçları

Mobil satış araçları, sahada görevli temsilcilerin görevlerini yerine getirmelerine imkân sağlar. Sahadan ayrılıp ofise döndüklerinde, çok fazla olan toplantı notu almaları ve CRM’yi güncellemek için de saatler harcanması gerekmemektedir. Pek çok satış temsilcisi, potansiyel müşterileri ve yöneticileri ile iletişim halinde kalmak için zaten bir cep telefonu, tablet ya da dizüstü bilgisayar kullandığından dolayı, mobil satış uygulamalarını yüklemek daha basit olacaktır.

Ayrıca gerçek zamanlı saha güncellemeleri satış hattını ofisle senkronize halde tuttuğundan, yöneticiler en son verileri ellerinde tutar. Planlarda düzenleme yapmaları gerekirse, saha temsilcileri ile hemen iletişime geçebilirler.

Mobil Satış Araçları Nelerdir?

Mobil satış araçları, satış ekiplerinin satış destek sürecini her yerde ve her zaman, tablet, dizüstü bilgisayar ve akıllı cep telefonu ile hızlandırmak ve kolaylaştırmak için kullandıkları uygulamalardır. Örneğin satış temsilcileri mobil satış aracı uygulamasıyla;

  • Sahada anlaşmalar yapmak
  • Müşterilerle etkileşim kurmak,
  • Bilgileri kayıt etmek,
  • CRM sistemini güncellemek,
  • Ofis uygulamalarına erişmek ve pek çok temel görevini gerçekleştirmek için mobil satış araçları kullanılmaktadır.

Mobil Satış Araçlarını Yöneticilerin ve Temsilciler Nasıl Kullanır?

Satış yöneticilerinden satış temsilcilerine, müşteri başarı yöneticilerinden hesap yöneticilerine kadar satış departmanındaki herkes mobil satış araçlarını kullanabilir. En çok faydayı da yöneticiler ve temsilciler sağlar.

Satış Temsilcileri

Temsilcilerin rota planlaması yapması, müşteri adaylarını bulması, CRM güncellemeleri, potansiyel müşteriler ve iş arkadaşlarıyla iletişim halinde olması, ayrıca diğer uygulanmaların izlenmesi mobil satış uygulamaları ile yapılmaktadır. Temsilciler, tüccarlar, inşaatçılar, esnaf ya da başka herhangi bir konumdaki işletmeleri hızlı bir şekilde bulmak için mobil satış araçların kullanabilir. Ayrıca ilk iletişimi kurabilmek için Google Rehber aracılığıyla temel iletişim bilgilerini alabilir.

Satış temsilcileri, planlama ve potansiyel müşterilere seyahat için harcanan zamanı azaltarak verimliliği artırabilir. Mobil satış araçları, varış noktalarına giden en hızlı rotaları haritalayabilir ve birden haritada gösterebilir, birden fazla durak için en verimli rotayı hesaplayabilir.

Mobil satış araçları, satış temsilcisinin birden fazla kanal üzerinden verimli bir şekilde iletişim kurmasını da sağlar. Tek merkezli mobil uygulamadan arayabilir, kısa mesaj gönderebilir, sosyal medyada etkileşim kurabilir, yüz yüze toplantılar düzenleyebilir ve e-posta gönderilebilir.

Saha satış temsilcileri seyahat ederken ilerlemeyi kontrol edebilir, sonraki adımlarını planlayabilir. Microsoft ve Google gibi ofis uygulamalarıyla entegrasyon sayesinde mobil satış uygulamalarının yanı sıra müşterilerle randevuları yönetebilirler. Mobil satış araçlarıyla müşteri ilişkileri yöntemi sistemindeki  (CRM) iletişim bilgilerini güncelleyebilirler. Mobil satış uygulamaları ekip üyeleri arasında hesapları ve projeleri teslim etmek, iş arkadaşlarıyla iletişim kurarak ekip genelinde bilgi alışverişi yapmak için yararlıdır. 

Satış Müdürleri

Mobil satış araçları, satış yöneticilerinin saha satış temsilcilerini 7/24 izlemesine, koçluk yapmasına ve yönetmesine imkân tanır. Yönetimdekiler, mobil satış araçlarını kullanarak bölgeleri bölebilir, ekip üyelerine atama yapabilirken her alanda verimli çalışma imkânı bulurlar.  Her satış temsilcisinin kendi bölgesini etkili bir şekilde kapsayabilmesi için bölgeleri potansiyel müşteri sayısına ve coğrafyaya göre atayabilirler.

Satış yöneticileri, sahadaki temsilcilerin gerçek zamanlı görünürlüğünü elde eder. Nerede olduklarını, ne yaptıklarını ve nereye gitmeyi planladıklarını takip edebilirler. Performansı izlemenin ve temsilcilerin kotalarına ulaşmak için planlama veya satış becerilerini geliştirmeleri gerekip gerekmediğini görmenin de iyi bir yoludur. Mobil satış araçları ayrıca satış yöneticilerinin temsilcilerin performansını izlemesine ve gerçek zamanlı verileri yakalamasına olanak tanır.

Herhangi bir iniş çıkışa hızlı bir şekilde tepki verebilirler ve eksikliklerini telafi etmek için temsilcileri farklı adaylara yeniden atayabilirler. Böylece satış performansları da izlenmiş olur.

İş Kurmak – Becerilerinizi Kullanmanın Yolları

 

“Mobil Satış Araçları Temsilci-Yönetici Kullanımı” için bir yanıt

  1. […] Mobil Satış Araçları Temsilci-Yönetici Kullanımı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir