Mimar
Genel iş dünyası

Mimar Kimdir, Nasıl Olunur, Ne Kadar Kazanır?

Mimar nasıl olunur, günümüzde pek çok kişi tarafından araştırılır. Mimarlık, birçok kişi için gözde olan meslek gruplarının başında gelir. Günümüzün popüler mesleklerinden biri olduğu gibi pek çok üniversitede bölümü vardır.

Mimar

 Mimar Kimdir?

Yeni bina inşa etmenin yanı sıra eski binaların restore edilmesi ile de ilgili olan bu mesleğin mezunları,inşaat projelerinde görev alır ve projenin başlamasından bitimine kadar projenin başında yer alır.Yaratıcı düşüncelerin fazlası ile yer aldığı bu meslek grubu çalışanları için yeni projeler tasarlama, çizimyapma ve bu işleri kontrol etme öncelikli olur.

Ekip çalışmasının önemli olduğu mimarlık alanında proje yapımında standartlara uygun olarak malzemeler kullanmak, malzemeleri ve işleri denetlemenin yanı sıraihalelere katılmak ve projenin sunumunu yapmak önem taşır. Mimar nasıl olunur, öncelikle mimarlık bölümü mezunu olmak gerekir.

Nasıl Olunur?

Mimar

Bina yapımlarında proje hazırlanması ve kontrolünün sağlanmasını gerçekleştiren meslek türü olur. Bu meslekte yer alan kişiler; bina planınınçizer, inşaatın tamamlanmasının ardından nasıl görüneceğine dair maketler hazırlar ve inşaat alanını denetler. Mimar nasıl olunur şeklinde düşünülmesi durumunda kişinin sayısal bölümde başarılı olması gerekir. Sayısal bilgi dışında yaratıcı düşünmek de önem taşır.

Kişi, ÖSYM sınavında Matematik – Fen bölümünde4 senelik şeklinde seçim yapar. Bu bölümde ilk sınıflarda genel matematik, mimari çizim veyapı fiziği dersleri verilirken ilerleyen sınıflarda tasarıma odaklı bilgiler verilir ve çizim yaptırılır. Mimar nasıl olunur ayrıca lisans derecesi olmak kaydı ile üniversitenin ilgili bölümünden mezun olmak gerekir.

Mimarların Özellikleri ve Görevleri Nelerdir?

Mimar

Bilgisayar destekli olan tasarım programlarının kullanılması bu meslek içinde büyük önem taşır ayrıca kişinin yönetmelik ile standartlara hâkim olması ve bunu mesleği içinde uygulaması gerekir. Mimar nasıl olunur konusunda ayrıca yazılı ve sözlü iletişim son derece önemli olduğu gibi araştırmacı, yenilikçi ve detaycı olunması ile görsel hafızanın iyi olması da gereken özellikler arasında yer alır.

Devlet ve özel kurumlarda iş bulabilen mimarlar,belli görev ve sorumluluklara sahip olur. Görevleri arasında bina tasarımları yapmanın yanı sıra tasarım esnasında tavsiyeleri hazırlamak ve müşteriye iletmek bulunur. Tasarımları el ile çizebileceği gibi bilgisayarda uygun programları kullanarak da bina tasarımı yapabilir. Hem bina hem de kullanıcıların ihtiyaçlarını değerlendirdiği gibi malzemeleri belirler.

Baştan sona projenin başında durur ve projenin çevreye uygun olup olmadığını kontroleder. Projenin sahip olduğu bütçeye göre teslimine dikkat ettiği gibi zamanında teslim etmesi de son derece önem taşır. Saha çalışmalarını belli bir rutin içinde düzenli şekilde kontrol eder. Ekip çalışması dâhilinde mühendis, inşaat yöneticisi ve farklı alanlardaki tüm profesyonel ekip ile beraber çalışır.

Mimar

Kamuda mimar nasıl olunur için ise Kamu Personeli Seçme Sınavına girilmesi ayrıca kişinin devlete karşı suç işlememiş olması gerekir. Mesleğin içinde yapılması gerekenler dışında en çok merak edilen konulardan birisi de maaşlar olur. Mimar maaşı, devlet sektöründe ve özel sektörde farklılık gösterir. Bunun yanı sıra mimar ne kadar kazanır için kişinin deneyimine göre değiştiği de söylenir.

Kalifiyeli bir meslek grubu olduğundan mimar nasıl olunur merak edildiği gibi hangi alanlarda iş yapılabileceği de araştırılır. Bu bölüm mezunları, devlet ve özel sektörde çalıştığı gibi inşaat alanında kontrolör ve uygulamacı olarak da görev yapabilir. Bu alanların dışında kendi işini kurarak devlet ya da özel sektörden proje alabilir.

İş Kurmak : Becerilerinizi Kullanmanın Yolları

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir