E-Posta Pazarlama: Müşteri Yaratma Stratejisi

E-posta pazarlama

E-Posta Pazarlama geleneksel pazarlama taktiklerini dijital ortama taşıdı. Pazarlama stratejisindeki tüm teknolojik gelişmelere rağmen, bazı eski telekomünikasyon sistemleri hala zamana ayak uydurmakta, hatta yeniliklerle birlikte gelişmektedir. Artık IP üzerinden faks çekilebilir, Wi-Fi üzerinden telefon görüşmeleri yapılabilir ve Instagram üzerinden posta gönderebilirsiniz.

Bununla birlikte, bazı iletişim şekilleri o kadar derinden kökleşti ki, değişmeden kalmayı başardılar. Tabi ki e-postadan bahsediyoruz. E-posta pazarlaması müşteriyi çekmenin hala en önemli yollarından biri. Dünya geneline baktığımızda ( 2021 itibarıyla 4,03 milyar kişi) büyük bir nüfusun e-posta kullanması, e-posta pazarlaması faydalarını da oluşturuyor. Çalıştırılması nispeten daha ucuz olan e-posta pazarlama stratejilerinin büyük bir yatırım getirisi vardır.

E-Posta Pazarlama Terminolojisi

E-posta pazarlamasının en temel amacı potansiyel müşteriler yaratmaktır. Rekabetin yoğun olduğu bu zamanda, öne çıkmak ve değerli potansiyel müşterilere dönüşecek alakalı, ikna edici stratejilerle, potansiyel müşterilere ulaşmak için, e-posta pazarlama kampanyanıza ihtiyacınız olacak.

E-posta pazarlama

İlk olarak aboneler ve potansiyel müşterilere bakalım. Abone, şirketinizden e-posta almayı kabul eden herkestir. Bu kişiler, odaklandığınız potansiyel müşteri havuzudur. Ana hedef, abonelerin potansiyel müşteri olmasını sağlamaktır. Yani ürünlerinizi satın almayı sağlamak. Her abonenin potansiyel müşteriniz olacağının garantisi yok elbette. Kaç tane şirket e-postasını çöp kutusuna gönderdiğinizi görmek için mail çöp kutusuna bir göz atın. Bunun birkaç nedeni var.

  • Size sunduklarını umursamıyorsunuz.
  • Size değerli bir şey sunmayı başaramadılar.

Her iki durumda da, sıfır potansiyel müşteri üreten büyük bir cevapsız e-posta mezarlığı var. Etkili bir e-posta pazarlama stratejisinin amacı, abonelerinden potansiyel müşteriler oluşturmaktır. Bunun için neler yapabilirsiniz?

Konu Başlıkları 

Bugün her zamankinden daha fazla, insanların dikkat süreleri kısa ve ayrıca günümüzde bu sınırlı insan kaynağı için mücadele eden birçok farklı şirket var. Özlü ve kasıtlı içerik ile aynı zamanda mükemmel bir dil bilgisine sahip olmanız gerekli. E-posta pazarlama stratejinizin iki ana yönü var. Konu başlıkları ve içerik oluşturma.

Gelen kutunuza baktığınızda konu başlığı olmayan ve bir içerik barındırmayan pek çok mesaj görürsünüz. Ne olduğunu anlamadan hemen çöp kutunuza gönderirsiniz. Her yerde olduğu gibi burada da pek çok ne yaptığını bilmeyen, amaçsız kişi var. Bunlara e-posta manyakları diyebilir miyiz? Herkes zaman zaman buna benzer e-postalar alır ve ilk izlenim güvensizliktir.

Siz de e-posta manyağı iseniz buna hemen bir dur demeniz gerekir. Ne saklıyorsun? Hangi sırları saklıyorsun? Açık sözlü değilsen, e-postada bile kaybetme olasılığın yüzde 1000. Konu başlığı olmayan bir e-posta şüpheli görüneceğinden işinizi şansa bırakmayın. Konu başlığı olmadan da abonelerinize e-postanızı açmaları için bir neden sunmazsınız. Konu başlığınız özlü ve alakalı olmalıdır. Abonelerinizin sizden gelen e-postaları açığında tam olarak ne öğreneceklerini bilmelerini istemelisiniz.

İçerik Oluşturma

Abonelerinizi konu başlığıyla e-postalarınızı açmaya ikna ettiğinizde bunu iyi bir içerikle takip etmeniz gerekir. Konuya gelin ama konu başlığında yazdığınızı tekrar etmeyin. Ne istiyorsanız onu yazın. Örnğin konu başlığında “ İndirimli ürünler” gibi bir şey yazdığınızda içerik kısmında onlara sağlayacağınız fırsatları göstermelisiniz. Bunlar, içerik stratejisinin temelleridir ve bunları doğru yapmak sizi daha fazla potansiyel müşteri yaratma yolunda görecektir.

E-posta pazarlama

Göster, Söyleme

İnsanlar, kalın bilgi bloklarına kıyasla, görüntüler gibi duyusal uyaranlara çok daha iyi yanıt verirler. Her şey pasif ve aktif beyin ile ilgili. Bir şey gördüğünüzde ya da bir şey duyduğunuzda pasif olarak gerçekleşir. Göremezsiniz, sadece oradadır. Çevremizdeki dünyayı böyle deneyimliyoruz.

Öte yandan okumak, beynin aktif katılımını gerektirir. Deşifre etmek ve anlamak için daha fazla çaba gerektirir. Bu pazarlama ile alakalıdır çünkü müşterilerinizin ürününüz hakkında en kısa sürede mümkün olduğunca fazla bilgi edinmelerini istersiniz. Olası en iyi potansiyel müşterileri elde etme şansı istiyorsanız, göz alıcı görüntüler yüklemelisiniz.

İnsanlar, daha düşünmeye fırsat bulamadan gördükleri şeye tepki verirler. İçerik metinleri ürününüzün tam özelliklerini söyler ancak müşterinin alacağı ürünü görmesi daha yararlıdır. Görsel çekicilik vermelisiniz. Ayrıca içeriğiniz için uzun paragraflardan kaçının.

E-Posta Pazarlama – İçeriği Alakalı ve Kişisel Yapın

Müşterilerinizin hepsi aynı değildir. Hepsinin farkı kişisel özellikleri, farklı kişisel tercihleri vardır. Farklı stratejilere yanıt verirler. Bu yüzden e-posta gönderilerinizi kişiselleştirmeye yönelik e-posta pazarlama stratejisi kullanın. Bunun için ne yapabilirsiniz?

İsimlerini kullanın ve onları candan selamlayın. Sevgili bay/bayan artık modası geçti. “Merhaba Orhan” ya da “Merhaba Fulya” gerçek bir insanın söyleyebileceği bir şey. Daha önce sizden bir ürün ya da hizmet satın almışlarsa aklınızda bulundurun. Kayıtlarınıza bakmanız yeterli olacaktır. Bu bilgilere dayanarak kendilerine önerilerde bulunun, satışçı olmak yerine yardımcı olmaya çalışın. “ Benzer ürünler” sunmakla “ Bunu da beğenebilirsin” demek arasındaki fark çok basit.

Doğum günlerini biliyorsanız, ürünlerinizde doğum günlerine özel mesajlar ya da indirim fırsatları gönderin. İnsanlar, pek çok reklâm verenin kendilerini gerçekten umursamadığını bilir. Onlar sadece elde edecekleri kazancın peşindeler. Böyle olursanız, batan kaybedersiniz. Yüzünü hiç görmeseniz de karşınızdakinin gerçek bireyler olduğunu unutmayın.

Empati kullanan stratejiler, sizi tanıdık ve güvenli görmelerine yardımcı olur. Bunun tersi de aynı derecede zararlıdır. Alakasız içerikler, abonelerinizin posta listenizden çıkmalarına yardımcıdır. E-postanız yararlı bir bilgi kaynağından çok bir sıkıntı olarak görülür.

Segmentasyon, abonelerinizin kayıtlı eylemlerine göre kategorilere ayırmaktır. E-postalarınızı belirli abonelerle alakalı tutmanı harika bir yoludur. Yeni müşteriler ve eski müşteriler farklı teklifler bekler. Yeni gelenler için tanıtım, eski müşteriler içinse sadakat teklifleri gönderin. Müşteriler en son neye tıkladılar?

Ne tür bir ürün ve hizmetle ilgilendiklerini biliyorsanız, bunları ikiye katlayabilir ve potansiyel satışlara şans verebilirsiniz. İçerikleri kişisel ve ilgili tutarsanız, pazarlama kampanyanızdan en iyi sonuçları alırsınız.

Eylem Çağrısı

İnsanları e-posta listenize abone olmaya hızlı konu başlığı ve ilgi çekici içeriğinizle ikna ettiniz. Ancak hiçbir şey yapmıyorlar. Bunun nedeni ya gerçekten devam etmek istememeleri ya da nasıl devam edeceklerini bilmemeleridir. Bu nedenle harekete geçirici mesaj ile bir sonraki adımı açık ve basit hale getirmeniz gerekir.

Kulağa bariz gelebilir ancak insanların bazen yardıma ihtiyacı olabilir. Abonelerinizin ne yapmasını istediğinizi düşünün ve ardından bunu kolay hale getirin. Sitenizi ziyaret etmelerini istiyorsanız, açılış sayfanıza bir bağlantınız olması gerekir. Özel fırsatları tanıtıyorsanız, bu fırsatlara bağlantı olması gerekir.

Bu, pazarlama stratejiniz için son engel olduğundan tökezlememeniz gerekir. İnsanlara tam olarak ne yapacaklarını söyleyin. Ne sunduğunuzu onlara olabildiğince çabuk bildirin. Sonra onlara kolay şekilde nasıl elde edeceklerini gösterin. Net bir harekete geçirici mesaj, potansiyel müşteri oluşturmanın hayati bir parçasıdır, çünkü aboneleri etkileşime geçmeye teşvik eder. Harekete geçirici mesajınızla yaratıcı olmaktan korkmayın.

Spor salonu ya da hayır kurumu gibi aktiviteye dayalı bir kurulmuşsanız, ana sayfanızda görünecek hikâyelerini müşterilerinizden paylaşmalarını isteyebilirsiniz. İş yazılımı pazarlıyorsanız, satın almadan önce ücretsiz denemeleri için bir bağlantı verin. E-posta pazarlama işletmeniz için kıymetli bir araçtır, bunu unutmayın.

Kaynak

https://www.cleverism.com/lead-generating-strategies-for-email-marketers/

İçerik Pazarlamacısı Becerileri Nelerdir?

“E-Posta Pazarlama: Müşteri Yaratma Stratejisi” için 2 yanıt

  1. […] E-Posta Pazarlama: Müşteri Yaratma Stratejisi […]

  2. […] E-Posta Pazarlama: Müşteri Yaratma Stratejisi […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir