Alışveriş bağımlısı
Genel

Alışveriş Bağımlısı için İnternetten Alışveriş

İhtiyacınız olsun olmasın herşeyi satın almak mı istiyorsunuz? Pek çok ürün alıp bir kenara mı istiflediniz? O zaman size söylemek istediğimiz tam bir Alışveriş bağımlısı olma yolunda zirvedesiniz. Özellikle son bir kaç aydır, çoğunlukla Kasım ayında yapılan fiyat indirimleri insanların daha çok ürün satın almasına neden olurken, bir ürünü alana ikincisi yarı fiyata kampanyaları da aşırı ilgi gördü.

Günümüzde internet alışverişi de önemli bir rol oynuyor ve pek çok kolaylığından dolayı internetten alışveriş, geyleneksel alışverişe oranla daha çok talep artışı yaşadı.

Alışveriş bağımlısı

Alışveriş Bağımlısı Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Öncelikle  bir alışveriş bağımlısı olarak bu psikolojik sorunun enlerine bir bakalım. Özellikle internetten alışveriş, evinin konforunda ve mahremiyetinde alışveriş yapmayı kolaylaştırdığından potansiyel olarak alışveriş bağımlılığını artırıyor.

Alışveriş bağımlısı olarak yüzlerce ya da binlerce lira harcamanız, deyim yerindeyse kartı patlatmanız gerekmez. Bağımlılık, hangi tür bağımlılık olursa olsun psikolojik bir durumdur ve kendinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekir.

Bağımlılık sorununuz var ancak bunu kabul etmiyorsunuz. Bağımlılık sorununuz olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Kendine Benlik Saygısı

2014 yılında yapılan bir analiz, kendine güvensiz, olumsuz duygular besleyen, bilişsel aşırı yüklenme yaşayan, davranışlarını kontrol edemeyen ve çıkarları doğrultusunda hareket eden insanların alışveriş bağımlısı olmasının büyük olasılık olduğunu belirlemiştir.

Alışveriş, insanların kendilerini daha az endişeli hissetmelerine ve daha iyi hissetmelerine yardımcı olacak geçici bir zirve sunar ve hoş olmayan duygulardan dikkati dağıtabilir.

Alışveriş bağımlısı

Alışverişle Meşguliyet

Bütçeyi yönetmenin en iyi yolu, harcamaları planlamaktır. Kendinizi sürekli alışveriş yapmayı düşünmek için zaman harcarken buluyorsanız, bu bir sorundur.

  • Günün büyük kısmını satın alma planı yapmakla geçirmek ya da harcama yapmak,
  • Başka bir işiniz varken alışveriş yapmayı düşünmek
  • Konuşma sırasında alışveriş düşüncesiyle konuşmaya odaklanamamak, bir sorun olduğunun göstergesidir.

Ayrıca çevrimiçi satın almalar gizli alışveriş tanımlamasını da ortaya çıkartmıştır. Alışveriş bağımlısı olan kişiler satın aldıklarını gizlemek ya da davranışlarından dolayı kendilerini suçlu hissettiklerinden gizli alışveriş yapabilirler.

Alışverişi Durduramamak

Alışveriş yapmayı bir türlü durduramıyorsanız bu büyük bir sorundur. Bırakmaya karar verseler de bir süre sonra bu çılgınlığa geri dönerler. Stres faktörleri alışveriş bağımlılığını tetikleyebilir. Kişi bir sorunu olduğunu inkar eder. Sürekli olarak alışveriş yapan bir toplumda yaşadığımız için sorunlu alışveriş normal bir şey olarak görülebilir.

Alışveriş bağımlısı

Alışveriş için Sağlığınızdan Ödün Vermek

Bağımlılık, zararlı olduğunu bile bile o şeyden vazgeçmemesidir. Alışveriş bağımlılığı olan kişiler, kendilerini ve başkalarını tehlikeye atacak şeyler yapabilir ve alışveriş yaptıklarına sonradan pişman olabilirler.

Alışveriş yapmak için fatura ödemekten kaçınmak ve karşılayabileceğinden fazlasını harcamak

Alışveriş yapmak için başkalarından yönetebileceğinden daha fazla borç para almak

Hayır kurumlarına vermeyi düşünüp bir kenara ayırdığınız parayı bir şeyler satın almak için kullanmak gibi değerlerinden ödün vermek gibi işler yapabilirler.

Normal Hissetmek için Alışverişe İhtiyaç Duymak

Alışveriş bağımlılığı olmayan kişiler için bir şeyler satın almak eğlenceli bir oyalama veya gereklilik olabilir ancak bağımlılar kendilerini normal hissetmek için para harcamak zorunda hissederler. Alışveriş yapmadıklarında kendilerini huysuz, sinirli ve kızgın hissederler. Alışveriş bir tutkudur ve o olmazsa hayatın tadının çıkmadığını düşünürler.

Alışveriş bağımlısı

İnternetten Alışveriş Yapmanın Tüyoları

İnternet, hangi işi yaparsanız yapın, ne ararsanız arayın, tüm dünyayla bağlantılı olmanızı sağlayan bir araç. İstediğimiz kişiyle iletişim kuruyor, beğendiğiniz, sevdiğiniz insanları ve markaları takip edebiliyor, internet sitelerinden küçük bir iki butona basmayla, kapınıza kadar gelen hizmetten yararlanabiliyorsunuz.

Geleneksel pazarlamaya oranla markalara ve işletmelere daha kolay ulaşım imkanı sunan internet pazarlamacılığı, özellikle çalışan insanlar ve işlerini internet aracılığı ile yürütenler için harika bir teknoloji. Ancak, alışveriş çılgınlığını da ileri derecede artırıyor. Alışveriş bağımlısı olmadan internetten nasıl alışveriş yapabilirsiniz?

Gıda Alışverişi 

Gıda satın alımları her türlü gereklilik. İnsanların yaşaması için yiyecek ve içeceklere ihtiyacı var ancak fazla alışveriş yapmak her türlü zarar. Gıda alışverişlerinizi internet üzerinden yapıyorsanız;

Öncelikle bir ihtiyaç listesi hazırlayın. Özellikle kuru bakliyatta aylık bir liste yapabilirsiniz. Hızlı tüketilecek ürünleri ise haftalık olarak tercih edin. Et, süt, peynir ve balık gibi çabuk bozulabilecek gıdaları internetten değil, kalitesini bildiğiniz marketlerden yapabilirsiniz. Süpermarketler artık eve de hizmet vermeye başladı. Büyük marketlerin web sitelerinden de artık alışveriş yapabiliyorsunuz.

Alışveriş bağımlısı

Kıyafet ve Kişisel Bakım Ürünleri Alışverişi

Kadınların kıyafet alım konusunda öncü olduğu düşünülse de erkeklerin de kadınlardan pek aşağıda kalır yanı yok. Onlar da alışveriş düşkünü. Kıyafet alışverişi yapmadan evvel , gardorabınızı gözden geçirin. Artık size olmayan ya da giymediğiniz kıyafetleriniz varsa, Dolap uygulaması gibi internet satışı yapan yerlerden satabilir ya da çevrenizde ikinci el kıyafet alımı yapan yerlere satabilirsiniz.

Böylece yeni kıyafet almak istediğinizde satışlardan gelen parayı kullanabileceğinizden, cüzdanınızdan ekstra bir para çıkmamış olur 🙂

Kişisel bakım ürünlerinde de evdeki ürünlerinizi gözden geçirin ve ihtiyacınız olanı belirledikten sonra alışverişinizi yapın. Herşeyin pahalı olduğu bir devirde yaşadığımızı düşünürsek, aşırı pahalı ürünleri satın almayın.

Google’nin Alışveriş kategorisinden istediğiniz ürünü fiyat karşılaştırmalarıyla bakarak satın alma alışveriş bağımlısı olma alışkanlıklarınıza yön verebilirsiniz. Ve unutmayın. Her pahalı ürün kaliteli değildir.

Uyarı: Bu arada gerçek ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlara alabilmak için Kasım fırsatlarından yararlanmak için son birkaç gün 🙂

E-Ticaret Dolandırıcılığı Önlemek

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Yorumlar

  1. […] Alışveriş Bağımlısı için İnternetten Alışveriş […]

  2. […] Alışveriş Bağımlısı için İnternetten Alışveriş […]

  3. […] Alışveriş Bağımlısı için İnternetten Alışveriş […]

  4. […] Alışveriş Bağımlısı için İnternetten Alışveriş […]

  5. […] Alışveriş Bağımlısı için İnternetten Alışveriş […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir