Sağlık

Baş Ağrısı ve Kurtulmanın Doğal Çözüm Yolları

Baş ağrısı, birçok insanın günlük olarak uğraştığı yaygın bir durumdur. Baş ağrısı, günlük aktivitelerimizi yapmayı ve işe odaklanmayı zorlaştırır. Dayanılmaz ağrılar, yaşantımızı olumsuz etkiler. Stres kaynaklı olan ağrılar en yaygın şeklidir. Migren ise insanı deyim yerinde ise karanlık bir odaya hapsedecek kadar kuvvetlidir.

Birçok ilaç, baş ağrısı semptomlarını hafifletmeyi hedeflemesine rağmen, bir dizi doğal tedavi de etkili olabilir. Doğal olarak baş ağrılarından kurtulmanın yolları nelerdir?

Baş Ağrısından  Doğal Olarak Kurtulma Yolları

 1. Bol Su İçin

İnsan vücudundaki su kaybı, yüksek oranda baş ağrısına neden olmaktadır. Yapılan çalışmalar, dehidrasyonun (vücudun susuz kalması) gerilim baş ağrılarının ve migrenin yaygın bir nedeni olduğunu göstermiştir. Yüksek şekilde baş ağrısı çektiğiniz zaman içeceğini 1 bardak su, 30 dakika ve 1 saat içinde, baş ağrısı semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir.

Dahası, susuz kalmak konsantrasyonu bozabilir ve sinirlilik yapabilir. Bu da semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Dehidrasyon baş ağrılarını önlemeye yardımcı olmak için, gün boyunca yeterli su içmeye ve su açısından zengin yiyecekler yemeye odaklanın.

 1. Magnezyum Alın

Magnezyum, kan şekeri kontrolü ve sinir iletimi dahil olmak üzere, vücuttaki sayısız fonksiyon için gerekli olan önemli bir mineraldir. İlginç bir şekilde, magnezyumun baş ağrıları için güvenli ve etkili bir ilaç olduğu görülmüştür. Migren ağrısı çeken kişilerin çoğunda magnezyum eksikliği olduğu yaygın olarak görülmektedir.

Günde 600 mg. oral magnezyum sitrat ile tedavinin, migren ağrılarının hem sıklığını hem de şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, magnezyum takviyeleri almak insanlarda ishal gibi sindirim yan etkilerine neden olabilir. Bu nedenle, baş ağrısı semptomlarını tedavi ederken, daha küçük dozla başlamak en iyisidir. Doktorunuza da danışmanız tavsiye olunur.

 1. Alkolü Sınırlayın

Alkollü bir içki içmek, çoğu insanda baş ağrısına neden olmakla birlikte alkol, sık baş ağrısı yaşayanların yaklaşık üçte birinde migreni tetikleyebilir. Alkol birçok insanda gerginlik ve küme baş ağrısına neden olmaktadır.  Buna vazodilatör adı verilir yani kan damarlarını genişlemesine ve kanın daha serbestçe akmasına izin verir.

Vazodilasyon, bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Aslında baş ağrıları, tansiyon ilaçları gibi vazodilatörlerin en yaygın görülen yan etkisidir. Ek olarak alkol, diüretik görevi görür ve vücudun sık sık idrara çıkma yoluyla sıvı ve elektrolitlerini kaybetmesine neden olur. Bu sıvı kaybı, dehidrasyona da yol açar. Bu da baş ağrılarına yol açabilir veya kötüleşebilir.

 • Yeterli Uyku

Uykudan yoksun kalmak yani vücut için yeterli uykuyu alamamak, birçok yönden sağlığınıza zarar verebilir ve hatta bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir.  Örneğin, yapılan bir çalışma, her gece 6 saatten daha az uyuyan veya daha uzun süreli uyuyanlarda baş ağrısı sıklığı ve şiddetini karşılaştırdı. Daha az uyuyanları daha sık ve şiddetli baş ağrılarına sahip olduklarını belirledi.

Bunla birlikte aşırı uyku uyulanın da baş ağrısını tetiklediğini ve baş ağrısını doğal yollarla engellemek isteyenlerin, doğru miktarda uyku uyuyarak dinlenmelerini önermektedir. Maksimum yarar için bir gecede 7 ila 8 saatlik uyku hedeflenmesi gerekir.

Baş Ağrısı – Yüksek Histamin İçeren Gıdalardan Uzak Durun

Histamin, vücutta doğal olarak bulunan ve bağışıklık, sindirim ve sinir sisteminde rol oynayan bir kimyasaldır. Fermente gıdalar, bira, şarap, füme balık ve kurutulmuş etler gibi bazı gıdalarda bulunur. Histaminli gıdalar tüketmek, alerjisi olanlarda migrene neden olabilir. Histamin açısından zengin gıdaları yememek, sık baş ağrısı çeken insanlar için yararlı bir strateji olabilir.

 • Uçucu Yağları Kullanmak

Uçucu yağlar, çeşitli bitkilerden aromatik bileşikler içeren yüksek konsantrasyonlu sıvılardır. Birçok terapötik faydaları vardır ve çoğu zaman tropikal olarak kullanılırlar. Nane ve lavanta esansiyel yağları, baş ağrınız olduğunda özellikle yararlıdır. Lavanta yağı, üst dudağa uygulandığında migren ağrısını ve ilişkili semptomları azaltmada oldukça etkilidir.

 • B- Kompleks Vitaminini Deneyin

B vitaminleri, suda çözünür bir mikro besin grubudur ve vücutta birçok önemli rol oynar. Örneğin, nörotransmitter sentezine katkıda bulunurlar ve gıdayı enerjiye dönüştürmeye yardımcı olurlar. Bazı B vitaminlerinin baş ağrılarına karşı büyük koruyucu etkisi olabilir.

Birkaç çalışma, B vitamini takviyesinin riboflavin (B2), B12 ve piridoksinin (B6) baş ağrısı semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir. B- kompleks vitaminleri, B vitamininin hepsini içerir ve baş ağrısı semptomlarını doğal olarak tedavi etmenin güvenli ve uygun maliyetli yoludur. B vitaminleri suda çözünebilirler. Fazlalıklar da idrarla temizleneceği için düzenli olarak alınması güvenli kabul edilir.

 • Soğuk Kompres Uygulamak

Soğuk kompres kullanmak, baş ağrısı semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olur. Boyuna ve baş bölgesine soğuk veya buzla kompres uygulamak, iltihabı azaltır, sinir sistemini yavaşlatır ve kan damarlarını daraltır. Bunların hepsi, baş ağrısını azaltmaya yardımcıdır.

Soğuk kompres yapmak için, bir buz torbasını buzla doldurun ve yumuşak bir havluya sarın. Baş ağrısını gidermek için kompresi boynun, başın ve ensenin arkasına uygulayın.

 • Koenzim Q10 Alın

Koenzim Q10 (CoQ10), gıdayı enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan ve güçlü antioksidan görevi gören, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Çalışmalar, CoQ10 takviyelerinin alınmasının baş ağrılarını tedavi etmek için etkili ve doğal bir yol olabileceğini göstermiştir.

 • Çay ve Kahve İçmek

Çay veya kahve gibi kafein içeren içecekleri yudumlamak, baş ağrınız olduğunda rahatlama sağlayabilir. Kafein, ruh halini iyileştirir. Uyanıklığı artırır ve kan damarlarını daraltır. Bunların hepsi baş ağrısı semptomları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

 • Yoga Yapmak

Yoga, insanın psikolojik açıdan rahatlamasını sağlayan, stres giderici bir yoldur. Yoga yapmak, baş ağrınızın yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; yoga terapisi, baş ağrısı sıklığı ve yoğunluğunu azaltmaktadır. Ayrıca yoganın migreni rahatlatma etkisi vardır.

 • Güçlü Kokulardan Kaçının

Parfümler ve temizlik ürünlerinin güçlü kokuları, bazı kişilerin baş ağrısının ilerlemesine yol açabilir. Bu güçlü kokular migren ve gerginlik baş ağrıları yaşayanlarda daha da tetiklemektedir. Kokulara karşı oyan duyarlılığa ozmofobi denmektedir ve kronik migrenli hastalarda yaygındır. Kokulara karşı hassas olabileceğinizi düşünüyorsanız, parfümlerden, sigara dumanından ve güçlü kokulu gıdalardan kaçınmak, migren olma şansınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Nitrat ve Nitritlerden Kaçının

Nitratlar ve nitritler, sosisli sandviç, sosis gibi ürünlere baktıra üremesini önleyerek onları taze tutmak için eklenen yaygın gıda koruyucularıdır. Bunlar içeren gıdaların bazı kişilerde baş ağrısını tetiklediği görülmüştür. Nitritler, kan damarlarının genişlemesine neden olarak baş ağrılarını tetikleyebilir. Nitritlere maruz kalmanızı en aza indirmek için diyetinizdeki işlenmiş et miktarını sınırlayın ve mümkün olduğunca nitrat içermeyen ürünler seçin

 • Zencefil Çayı

Zencefil kökü, antioksidanlar ve anti-enflamatuar maddeler dahil olmak üzere birçok yararlı bileşik içerir. Zencefil baş ağrısının yanında, mide bulantısı ve kusma gibi baş ağrısıyla ilişkili yaygın semptomları azaltmaya yardımcı olur. Zencefil kökünü çay yaparak içebilirsiniz.

 • Egzersiz Yapmak

Baş ağrısı şiddetini ve sıklığını azaltmanın en iyi ve basit yollarından biri fiziksel aktivitelerdir. Örneğin haftada 3 kez, 40 dakika bisiklet kullanmak baş ağrısını azaltmada gevşeme tekniklerinden daha etkilidir. Etkinliklere pek çok örnek verilse de en iyi yöntemlerden biri, gün boyunca attığınız adımların miktarını artırmaktır.

Son Olarak;

Birçok insan, baş ağrılarından olumsuz etkilendiğinde, doğal ve etkili tedavi seçenekleri aramaktadır. Yoga, takviyeler, uçucu yağlar ve diyet değişiklikleri, baş ağrısı semptomlarını azaltmanın doğal ve güvenilir bir yoludur. İlaçlar gibi geleneksel yöntemler sıklıkla gerekli olmakla birlikte, daha bütünsel bir yaklaşım arıyorsanız, baş ağrılarından doğal olarak kurtulmanın birçok etkili yöntemi bulunmaktadır.

08

Yüksek Tansiyon Hastaları İçin Önerilen 13 Gıda

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

 1. […] Baş Ağrısı ve Kurtulmanın Doğal Çözüm Yolları […]

 2. […] Aşırı Hidrasyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır? […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir