,

E-Ticaret Dolandırıcılığı Önlemek

E-ticaret dolandırıcılığı

Dolandırıcılık, insanın ilk yalan söylemeye başladığı zamanlarda doğdu. Görünüşe göre insanlar istediklerini elde etmek için hile ve dolandırıcılık yapma cazibesine karşı koyamamakta ki, bu durum E-ticaret dolandırıcılığı söz konusu olduğunda da farklı değil.

Dolandırıcılık, işletmelere yalnızca finansal açıdan değil, aynı zamanda geniş pazardaki itibarlarına ve ayrıca dolandırıcıların farkında olmadan, kurbanları olabilecek kendi müşterilerine karşı çok zarar verebilir. Son 10 yılda giderek daha fazla müşteri, satın alma ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticarete yöneldi.

E-ticaret dolandırıcılığı

Örneğin ABD’de 2020 yılında toplam perakende satışlar, bir önceki yılın yüzde 15,8’inden büyük bir artışla yüzde 21,3’lük bir artışa ulaştı. Bu önceki yıllara göre önemli ölçüde daha büyük bir sıçramaydı. Bunun önemli kısmı pandemiden kaynaklanmıştır.

Her ne kadar ilk göründüğünden daha karmaşık olsa da, bu duruma tüm varlığımızın uyum sağlaması gerekliydi. Çevrimiçi iletişim kurmayı, işteyken gerçek bir beyaz tahta yerine beyaz tahta uygulaması kullanmayı ve bir düğmeye basarak gıdaların ve istediğimiz ürünlerin temassız teslimatını öğrendik. Belirli teknolojilerin hayatımıza entegrasyonunu, herhangi birimizin tahmin edeceğinden çok daha hızlı bir şekilde deneyimledik.

Çevrimiçi kar elde etme fırsatı, hiç bu kadar büyük olmamıştı. Ancak, müşteri ve perakendeci arasındaki artan boşluk, beraberinde tespit edilmesi daha zor olabilen artan bir dolandırıcılık riskini de getirmektedir. Dolandırıcılar artık sürekli değişen kimlikleri ve IP adresleri ile bir bilgisayar ekranının arkasına saklanabilirler.

Malları satın almak, kullanmak ve sonra para iadesi için iade etmek gibi eski moda hileleri çekerek bireysel olarak çalışabilirler ya da daha fazlası için bir organize suç çetesinin bir parçası olabilirler.

E-Ticaret Dolandırıcılığı Türleri

E-Ticaret sahtekarlığını öğrenmenin ilk adımı, onu anlamak ve tanımaktır. Bu liste hiçbir şekilde kapsamlı bir liste değildir. E-Ticaret dolandırıcılığı, halihazırda kullanılmakta olan hilelere çözümler buldukça şirketleri dolandırmak için yeni yöntemlerin geliştirildiği, sürekli bir kedi-fare oyunudur. Ancak, bir adım önde olmanın yolları var.

Dolandırıcılık, çevrimiçi bir işlemde birkaç farklı noktada gerçekleşebilir. Bu nedenle müşteri- şirket etkileşimi boyunca dikkatli olmak önemlidir. E-ticaret mağazaları da dolandırıcılık türleri arasındaki oranlarda farklılıklar olduğunu bildiriyor ve artış görüyor. Geri ödemeyi kötüye kullanmak gibi.

E-ticaret dolandırıcılığı

Üçgenleme Dolandırıcılığı

Üçgenleme dolandırıcılığı, bir müşteri web sitenizi ziyaret etmeden önce gerçekleşir. Dolandırıcılar, ürünleri rakiplerinden daha ucuza satan çevrimiçi mağazalar kurarlar. Müşteriyi bu harika fırsatlarla bağladıktan sonra, müşterinin kart  bilgilerini çalar ve işlemi sizinki gibi yasal e-ticaret işletmelerine iletirler.

Bu müşteriler beklenenden daha fazla ücret alındığında bankalarını bilgilendirecek ve yasal işletmelerin parayı ve ürünü kaybetmesine yol açarken, dolandırıcılar şüphelenmeyen bir müşterinin kredi kartı bilgilerine erişecektir. Bu, izlenmesi kolay bir dolandırıcılık biçimi değildir. ancak eşleşmeyen IP adresleri ve teslimat/gönderim adresleri ve ayırt edici bir model belirtilebilir. Örneğin aynı IP adresinin art arda malları ilgisiz adreslere sipariş etmesi.

Yeni Hesap Açma Dolandırıcılığı

E-ticaret işletmeleri, genellikle yeni müşterilere ilk satın alma yapmalarını teşvik etmek için fırsatlar ve ikramiyeler sunar. Daha sonra sürekli sadakat için ödüllendirilirler. Ancak dolandırıcılar tekrar tekrar mal satın almadan önce yeni hesaplar açarlar. Bu, e-ticaret mağazası kaybederken, yeni bir müşteri olmanın avantajlarından tekrar tekrar yararlanmalarını sağlar.

Bu sahtekarlık biçimini tespit etmek kolaydır. Aynı IP adresinden veya aynı banka bilgilerini kullanarak alışveriş yapmak için,  tekrar tekrar yeni hesaplar ve e-posta adresleri oluşturan müşterilere dikkat etmeniz gerekir.

Hesap Devralma ( ATO) Dolandırıcılığı

Hesap ele geçirme sahtekarlığı, bir müşterinin hesap kimlik bilgileri bir insan veya bir bot tarafından çalındığında meydana gelir. Bu, dolandırıcıya kredi ve sadakat puanları alabilecekleri, alışveriş yapabilecekleri ve müşteri verilerini çalabilecekleri hesabına tam erişim sağlar. Dolandırıcılığın bu versiyonu kredi kartı bilgilerinin çalınmasına değil, zaten bir kredi veya banka kartına bağlı hesapların kullanıcı adlarının ve şifrelerinin çalınmasına dayanır.

Bu sadece finansal olarak zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda müşterinin bir markaya olan güvenini de zedeleyebilir ve şirketin itibarını etkileyebilir. ATO dolandırıcılığı, her ödemede güçlü kart güvenliğine sahip olmanın önemini vurgular.

E-Hediye Kartı Dolandırıcılığı

Hesap devralma dolandırıcılığının aksine, eGift Card dolandırıcılığı, bir hediye kartı satın almak ve bunu daha sonra satmak için ödeme bilgilerinin çalınmasına dayanır. Bu, başlangıçta yalnızca müşteriyi mağdur ediyor gibi görünse de, müşteri bankayla iletişime geçip dolandırıcılığı bildirdiğinde kaybeden şirket olur.

Ehediye kartının fiziksel olarak bir adrese gönderilmesi gerekmediğinden, sanal olduğundan bu özellikle tespit edilmesi zor bir sahtekarlıktır.

Ödeme Dolandırıcılığı

Ödeme dolandırıcılığı, dolandırıcılığın belki de en açık ve basit şeklidir. Dolandırıcı, kredi kartı bilgilerini çalar, ürünleri e-ticaret mağazasından satın alır ve kâr için satar. Yakalanmaktan başka kendisine bir risk oluşturmaz.

Bu, CNP işlemleri için özellikle yüksek bir risktir. Bu nedenle müşteriler için rahatlığı önceliklendirirken bunu dikkate almak gerekir. ne yazık ki kesintisiz perakende atış hatları, hem yasal hem de sahtekar müşteriler için eşit derecede avantajlıdır.

Promosyon ve Kupon Dolandırıcılığı

Promosyon pazarlama kampanyaları, e-ticaret siteleri için güçlü bir satış sürücüsüdür. Mevcut müşterileri sadık ve memnun tutarlar ve yeni müşterileri ilk satın almalarını yapmaya teşvik ederler. Dolandırıcılar bunu şirketin cömertliğinden faydalanmak için bir fırsat olarak değerlendirecektir. Tavsiye ve bağlı kurulmuş programlarında durum böyledir.

Bir müşteri, şirketi dolandıran ve bağlı kuruluşun performansı hakkında yanlış veriler oluşturan bağlı kuruluş bağlantısını tekrar tekrar kullanabilir. Şirketiniz çevik pazarlama stratejileri kullanıyorsa, stand-up toplantılarında bu olasılığı düşünmek iyi bir fikir olabilir.

Kaynak

Grace Lau- https://www.cleverism.com/preventing-ecommerce-fraud/ E-Ticaret Dolandırıcılığını Önlemek için Kesin Kılavuz- çevrimiçi bağlantı çevirisi

E-Posta Pazarlama: Müşteri Yaratma Stratejisi

“E-Ticaret Dolandırıcılığı Önlemek” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir