,

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

İhtiyaç kredisi

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenler, 18 yaşını doldurmuş olma ve gelirini resmi geçerliliği olan evrakla beyan etme şartlarını sağlamalıdırlar. Gelir belgesi veya maaş bordrosunu başvuru aşamasında sunabilen bireyler aynı zamanda düşük kredi notuna sahip olmama koşuluna uymalıdırlar. Bankalardan daha önce edinilen kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli ödenmiş olması, uzun süre ödemeleri aksatma sonucunda banka takibine düşen borçların bulunmaması gerekir.

İhtiyaç kredisi
İhtiyaç kredisi

Ramazan ve Kurban bayramlarının yaklaştığı bu dönemlerde, özellikle kalabalık ailelerin ihtiyaçları daha da artıyor. Gelirin yetmediği durumlarda ya da herhangi bir birikim mevcut değilse, vatandaşlar bankalara ihtiyaç kredisi çekmek için başvuruyor.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenler, az riskli, iyi veya çok iyi kategorilerine dahil olan kredi notuna sahip olmalıdırlar. Kredi notu 1100 ila 1499 arasında olanlar, düzenli borç ödeme alışkanlığına ve düzenli gelire sahip olma şartları ile kredi başvurusunda onay alabilirler. Kredi notu 1500 ila 1900 arasında olan, gelir sahibi kişilerin ise kredi başvurusunda onay alma şansları çok daha yüksektir.

İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Gelir Ne Kadar Olmalı?

İhtiyaç kredisi kullanabilmek için öncelikle aylık gelire sahip olmak gerekir. Ne kadar gelire sahip olunması gerektiği ise kullanılacak kredinin aylık taksit tutarlarına göre değişir. Örneğin aylık taksitleri 1000 TL şeklinde ödenecek bir ihtiyaç kredisi alımına başvuru yapılıyorsa, aylık gelir en az 2000 TL olmalıdır. Bankaların genelinde ihtiyaç kredisi taksitlerinin en az 2 katı kadar aylık gelire sahip olma şartı aranır.

İhtiyaç kredisi

İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Sigortalı Olmak Gerekir mi?

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenlerin normal şartlar altında SGK’lı olarak çalışmaları ve maaş bordrosu sunabilmeleri beklenir. Diğer yandan kendi işiyle uğraşan kişiler ise gelir belgesi veya işletmelerine ait vergi levhalarını kredi başvuru sürecinde sunmalıdırlar.

Bankalar tarafından kredi verme sürecinde, genel olarak son iş yerinde en az 3 ay çalışmış olma ve toplamda 12 aydır sigortalı olma şartı aranır. Ancak, kredi notu yüksek olan, bankalardaki mevduat hesaplarında birikim veya kira geliri bulunan kişiler için daha kısa sigortalılık süresi şartı aranır.

Başvuru Evrakları Nelerdir?

İhtiyaç kredisine başvuru yapmak isteyenlerin temin etmesi gereken evraklar şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  • İkametgah belgesi,
  • Krediye başvuranın adına gelen elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturası,
  • Gelir belgesi veya maaş bordrosu,
  • Emekliler için emekli maaşı hesabı cüzdanı,

Bu belgeler ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapılmak üzere banka şubelerine ziyaret gerçekleştir. Emekli kişi maaşını aldığı şubeden ihtiyaç kredisine nüfus cüzdanı ve banka maaş kartı ile başvuru yapabilir.

İhtiyaç kredisi

İhtiyaç Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisine başvuru yapmak için ihtiyaç kredisi sunan bankalar arasından tercih edilenin en yakın şubesine ziyaret gerçekleştirilir. Kredi departmanı müşteri temsilcileri ile gelire uygun aylık taksit ödemeleri bulunan kredi için görüşme sağlanıp, evraklar teslim edilir. Şubeden ihtiyaç kredisi başvuru formunun kimlik ve iletişim bilgileriyle doldurulması, imzalanması ardından başvuru tamamlanır.

İhtiyaç kredisi başvurusu internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu işlem için tercih edilen bankanın mobil bankacılık uygulaması android cihaza indirilmelidir. Mobil bankacılık uygulamalarının giriş panelinde cep telefon numarası girişi yapılarak tek kullanımlık şifre edinilir. SMS ile gelen şifre yardımıyla mobil şubeye erişim sağlanıp, “ihtiyaç kredisi başvuru“menüsüne rahatlıkla giriş yapılır.

Menü içerisinde yer alan kredi talep formuna kredi tutarı, gelir bilgisi, çalışma yeri adresi gibi sistemce talep edilen bilgiler girilip, başvuru onayı butonuna tıklanır. Başvurunun tamamlanması ardından kredi başvuru reddine veya onayına yönelik bilgi aynı gün içerisinde SMS ile bankalarca bildirilmektedir.

Alışveriş Bağımlısı için İnternetten Alışveriş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir