Ofis Düzenlemesi Nasıl Yapılmalıdır?

Ofis düzenlemesi

Ofisler, çalışanların işlerini yürüttükleri, gerekli görüşmeleri yaptıkları yerlerdir. Her ofis, yapılan işin gereğine göre düzenlenmelidir. Avukat ofislerinin düzeni farklı iken, tasarım işi yapılan bir büronun düzenlenmesi daha farklı olmaktadır. Ofis düzenlemesi nasıl yapılır?

Bir iş yeri açmanın en önemli kriterlerinden biri, eğer bir ofis alanı kiralanacak ise, ofis alanının, işin gereklerine uygun şekilde bulunup, düzenlenmiş olmasıdır. Her mesleğin kendisine özgü iş yapıları vardır ve seçimlerin buna göre yapılması gerekir.

Ofis düzenlemesi 

Ofis Seçiminde Ve Ofis Düzenlenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofis olarak kiralanacak yerin, ferah ve aydınlık olması gerekmektedir. Ferah alanlar, huzurlu çalışma, huzurlu çalışma da verimlilik getirir. Bu yüzden, geniş alanların seçilmesi hem çalışanlar hem de iş için gelen müşteriler açısından yararlı olacaktır.

Ofis yeri belirlenirken, çalışanların ve müşterilerin ulaşım kolaylığı yaşayacakları yerlerden seçilmelidir. Ayrıca lokasyonu iyi seçilmeli, iş yapma açısından uygun bölgeler tercih edilmelidir. Çok fazla araç giriş-çıkışının yapıldığı bir işiniz varsa, otopark düzenlemesinin de buna uygun yapılması gerekir.

Ofis düzenlemesi yapılırken ofisin aydınlatması iyi yapılmalıdır. Kaliteli aydınlatma kötü psikolojik etkileri aza indirir. Çok yüksek aydınlatma da gözlerde rahatsızlık oluşturabilir. Bu yüzden aydınlatmanın tam kararında yapılması gerekir.

Isıtma sisteminde ise dengeyi sağlamak gerekir.  Bazı çalışanlar sıcağı sevmezken bazıları da soğuk ortamda çok çabuk hasta olmaktadır. Bu yüzden ısı ayarının dikkatli yapılması gerekir.

Çalışılan yerin fazla gürültülü olmaması önemlidir çünkü her iş dikkat ister. Gürültünün şiddeti arttıkça, rahatsızlık artacak ve verim düşecektir. Bunun için ofisin çok fazla gürültülü bir yerde seçilmemesi önemlidir.

Ofislerin boyası ve duvar kağıtları birbiriyle uyumlu olmalıdır. Zemin sürekli temiz tutulmalı ve ofisin havalandırma-ısınma sistemleri sürekli olarak kontrol edilip, temizlikleri yapılmalıdır.

Ofiste ikramların hazırlanacağı bir mutfak ve çalışanların ihtiyaçları için bir tuvaleti bulunmalıdır. Eğer mümkünse bir de dinlenme alanı oluşturulmalıdır. Yani kısacası, çalışanların verimli çalışması için gerekenleri yapmanız gerekir.

Ofis düzenlemesi kadar ofis dışı düzenlemelerde önemlidir. Ofisin tabelaları özenli hazırlanmalıdır. Sade ama dikkat çekici olmalıdır. Eğer ofisiniz bahçe için bir konumda ise, bahçenin peyzaj çalışmalarının yapılara ilgi çekici hale getirilmesi gerekir. İlginç objeler ve güzel çiçek ve bitkilerle, bahçeyi şenlendirebilirsiniz.

Ofis düzenlemesi

Ofis Düzenlemesi Yapılırken Mobilyalarının Ve Aksesuarların Seçimi

Ofis düzenlemesi sırasında kullanılacak mobilyalar ve aksesuarlar seçilirken, ofisteki odaların küçüklüğü ya da büyüklüğüne göre tercihler yapılmalıdır. Küçük ofislerde geniş koltuklar, ofis alanını daraltacağından daha küçük mobilyaların seçimi yerinde bir karar olacaktır.

Raf olarak kullanılacak dolaplar duvara monte edilmelidir. Raflar fazla yük aldığında devrilebilir ve yaralanmalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden raflar monte edilmelidir. Masalar ise, boyu ayarlanabilir masalardan seçilmelidir. Böylece kullanıcı istediği şekilde ayarlama yapabilir. Kullanım durumuna göre farklı boyutlarda masa tercih edebilirsiniz.

Büroda kullanılan sandalyeler rahat olmalı, çalışanı rahatsız edecek şekilde dizayn edilmiş olmamalıdır. Bu sayede bel, omuz ve boyun rahatsızlıkları da önlenmiş olur. Tüm gün bilgisayar başında çalışılan bir işiniz varsa, sandalyelerin ergonomik olması önerilir. Ayrıca dik bir oturuş için sandalyeler için destek minderleri de alınmalıdır.

Ofisinize renk katmak için, çiçek ve bitki de bulundurabilirsiniz. Ancak aşırı bitki de bulundurmayın. Her odaya ve giriş için 1 tane salon bitkisi, istenildiği takdirde cam kenarında da menekşe gibi küçük bitkiler yetiştirilebilir.  Eğer yetiştirme çiçek tercih etmeyecekseniz, dekoratif amaçlı kullanılan yapay çiçeklerden de alabilirsiniz.

Ofiste kullanılan masalar cam kenarına yerleştirilmelidir. Böylece gün ışığından çok daha fazla yararlanma imkânı olacaktır. Ofis düzenlemesi, işletme sahibinin kişisel zevklerini de yansıtmaktadır. Kullanılacak aksesuarlar mobilyalar ile uyumlu olmalı ve kararında olmalıdır. Çok fazla aksesuar ortamı kötü gösterir.

 

Basın Toplantısı Nasıl Planlanır ve Yürütülür?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir