iş dünyası

Tedarikçi Nedir ve Tarafları Kimlerdir?

Tedarikçi, başka bir kişi ya da kuruluşun ihtiyaç duyduğu bir şeyi sağlayan bir kişi, bir kuruluş ya da başka bir varlıktır. İşlemler sırasında tedarikçiler ve alıcılar bulunur. Tedarikçiler, ürün veya hizmetleri sağlar veya tedarik ederken, alıcılar bunları alır.

Yaygın olarak satıcı terimini tedarikçi ile aynı anlama gelecek şekilde kullanırız. Örneğin, iş dünyasında her şirketin en az 1 tedarikçisi vardır. Tedarikçiler, şirkete malzeme, ürün veya hizmet sağlar. Ülkeler de kendi hizmetlerini satarak tedarikçi olabilirler.

tedarikçi

Tedarikçi Tarafları

Tedarikçiler ve Alıcılar

Ticaret terimi, mal ve hizmetlerin satın alınması ve satılması faaliyetlerini ifade eder. Herhangi bir ticarette en az iki taraf olmalıdır. Bunlardan biri tedarikçi veya satıcı, diğeri ise alıcıdır.

Tedarikçi Ülkeler

Tedarikçileri kişi ya da şirket olarak düşünsek de, ülkeler de tedarikçi olabilir. Örneğin;

Türkiye, Covid–19 salgınından sonra bilgi ve becerisi, insan kaynakları, lojistik bağlantıları ve coğrafi konumu nedeniyle, tedarik zincirinde kilit ülkelerden biri haline geldi.

Japonya, neredeyse tüm petrol ve gazını ithal ediyor. Japonya’nın en büyük petrol tedarikçisi Suudi Arabistan’dır. Onu Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar izler. Kuveyt, Irak, Meksika, Rusya ve Kazakistan’da Japonya’nın tedarikçileridir.

Soya fasulyesi, Çin’de en çok tüketilen gıdalardan biri. ABD, Çin’in en büyük soya fasulyesi tedarikçisi ancak ABD, soyu fasulyesi tarifelerini yükselttiğinden dolayı Brezilya ve Arjantin’den soya fasulyesi alımını artırdı.

Tedarik Zinciri Yönetiminde Tedarikçi

Tedarik zinciri yönetimi ürün ve hizmetlerin akışının yönetimidir. Bu bir iş terimidir. Tedarik zinciri yönetimi hammaddelerin, işlem içi envanterin ve bitmiş ürünlerin kaynağından tüketime taşınmasını ve depolanmasını içerir.

Tedarikçiler veya satıcılar, tedarik zinciri yönetimi terimleridir. Terimler, bireylere ve şirketlere mal veya hizmet sağlayan varlıkları ifade eder. Tedarikçiler, intikal ettirilebilir ürünler üretebilir ve bunları müşterilere satabilir.

Tedarik zinciri, ürünleri yapma ve satma sürecidir. Hammadde tedarikinden ürünün nihai tüketiciye ulaştırılmasına kadar her aşamayı içerir. Diyelim ki bir mobilya üretici firmasınız. Tedarikçilerinizden bazıları bir kereste şirketi, elektrik şirketi ve alet üreticisi olabilir. Mobilya yapmak için size ahşap, elektrik ve aletler sağlarlar.

Satıcı Kimdir?

Satıcı, mal ve hizmetleri şirketlere veya tüketicilere sunan tedarik zincirindeki bir taraftır. Satıcı terimi tipik olarak, malların kendisinin üreticisi yerine sağlanan mallar için ödeme yapılan işletmeyi tanımlamak için kullanılır. Bununla birlikte, bir satıcının hem bir mal tedarikçisi hem de bir üretici olarak faaliyet göstermesi mümkündür.

Bir Satıcı Nasıl Çalışır?

Tedarikçi olarak da bilinen bir satıcı, bir şey satan bir kişi veya ticari varlıktır. Büyük perakende mağaza zincirleri, genellikle malları toptan satış fiyatlarından satın aldıkları ve daha sonra müşterilerine perakende fiyatlardan sattıkları satıcıların bir listesine sahiptir.

Genel olarak ifade edersek;

Satıcı, herhangi bir mal veya hizmet tedarikçisini tanımlamak için kullanılan bir genel terimdir.

Bir satıcı, ürün veya hizmetleri başka bir şirkete veya kişiye satar.

Büyük perakendeciler toptan fiyatlardan satın aldığı ve daha yüksek perakende fiyatlarından sattığı ürünleri tedarik etmek için birçok farklı satıcıya güvenir.

Hammaddeleri, bitmiş bir ürüne dönüştüren bir üretici, perakendeciler ve toptancılar için bir satıcıdır.

Ek olarak; bir satıcı bir ürünün parçalarını, bir son ürün yapmak için başka bir işletmeye sağlayan bir işletmeden, başka bir işletmeye (B2B) satış organizasyonu olarak hareket edebilir.

Tedarikçilere Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

tedarikçi

Bunu bir örnekle açıklayalım.

Büyük kurumsal etkinlikler, satıcılara ihtiyaç duyulan en iyi zamanlardır. Örneğin; büyük bir şirketin insan kaynakları departmanı, çalışanları için bir tatil partisi planlıyorsa, etkinlik için, mal ve hizmet tedarik etmek amacıyla dışarıdan satıcıları işe almaya çalışır.

İlk olarak, departman bir konum seçmelidir. Bu durumda etkinlik alanının sahibi, tarih belirlendiğinde ve sözleşme imzalandığında bir satıcı olur. Bundan sonra, insan kaynakları departmanı, etkinlik alanını temalı bir partiye dönüştürmek için işe alındıklarında satıcı haline gelen dekoratörlere ulaşır.

Tema uygulandıktan sonra, partiye yiyecek ve içecek sağlamak için bir catering şirketi ile sözleşme yapılır. Şirket, hizmetini teslim ettiğinde partiye ev sahipliği yapan firmaya satıcı olur.

Özel Hususlar

Tedarikçiler, bir ürün veya hizmetin üretiminde ve satışında kullanılan tüm bireylerin, kuruluşların, kaynakların, faaliyetlerin ve teknolojilerin toplamı olan tedarik zinciri boyunca bulunur. Tedarik zinciri hammadde üretimi ve teslimi ile başlar. Ürünün satışı ve kesin teslimi ile sona erer.

Üreticiler ve perakendeciler, bir ürünün nihai maliyetinin tedarik zincirindeki her bağlantıyla arttığını bildiklerinden, tedarik zincirinin mümkün olduğunca çoğunu ortadan kaldırmaya çalışırlar. Tipik olarak tedarik zinciri üç bölümden oluşur. Bir üretici, bir satıcı ve bir bayi veya daha yaygın olarak bilindiği gibi bir perakendeci.

Bu arada bir tedarik firması iseniz ve kendinizi duyurmak istiyorsanız, kardeş sitemiz olan www.kobivadisi.com sitesi ile iletişime geçerek, ilan verebilir ve yeni müşterilerle buluşabilirsiniz.

Kalamata Zeytini Yetiştiriciliği ile Para Kazanmak

https://www.kobivadisi.com/tedarikci-paneli/

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Yorumlar

  1. […] Tedarikçi Nedir? Tedarikçi Tarafları Kimlerdir? […]

  2. […] Tedarikçi Nedir ve Tarafları Kimlerdir? […]

  3. […] Tedarikçi Nedir ve Tarafları Kimlerdir? […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir