,

Zam Talebi Nasıl Yapılır: Tavsiyeler

Zam Talebi

Çalışma hayatınız süresince hiç Zam Talebi etmediyseniz, hakkınızı masaya bırakıyorsunuz demektir. Pek çok çalışan, ilk işleri olduğunda ya da resmi bir terfi olmadan kendilerine daha fazla sorumluluk verildiğinde zam istemekle mücadele eder. Ayrıca pek çok çalışan da para hakkında konuşmaktan kaçınır.

Daha fazla para istemek, kendisine en çok güvenen çalışanı bile endişelendirir. Bunun nedeni patronunun da bunu istediğinden emin olmamasıdır. Son maaş zammınızın üstünden 1 yıl geçtiyse, amirinizle veya patronunuzla konuşmak için en iyi zaman belki de şimdidir.

Zam Talebi

Zam Talebi İçin Nedenler

İşverenler, şeker dağıtır gibi maaş artışları dağıtmaz.

Daha iyi bir kazanç elde etmek için bunu talep etmeniz gerekir. Talebinizi yaparken patronunuz nedenini soracaktır. Zam talebiniz için genel nedenler ise şunlardır.

Az Maaş Almak

Çalıştığınız yerde hak ettiğinizi alamamak, zam isteminin en yaygın nedenlerinden biridir. Üstünüzle konuşmak için kendisinden vakit ayırmasını isteyin. Yaptığınız işte iyi olduğunu kanıtladıysanız, daha fazla para istemekten çekinmeyin. Mümkünse az maaş aldığınız gösteren verilerinizi de yanınızda bulundurun.

Maaş konusunda başka bir yerle asla kıyaslama yapmayın. Küçük bir firmada asistan iseniz, büyük bir holding çalışanıyla kendinizi maaş konusunda kıyaslamayın. İkiniz de aynı işi yapıyor olabilirsiniz, ancak küçük işletmelerde bütçe bellidir.

Sorumluluğunuz Çok Fazla

İşyerinde aldığınız terfi, onur nişanıdır ancak size daha fazla maaş getirmez. Ek sorumluluk aldıysanız ve işvereniniz bunun için size bir ücret ödemediyse, maaş artışı isteyebilirsiniz. Bunun için resmi bir terfi olması gerekmez. Çalışma kapsamınız değiştiyse ya da arttıysa, maaşınızı müzakere konusu yapabilirsiniz.

Patronunuzla ya da yöneticinizle görüşmeden evvel görev ve sorumluluklarınızın bir dökümünü çıkartın. Performansınızı kendiniz değerlendirin. Beklentilerinizi aşıyorsanız, amiriniz çabalarınızın farkında olmalıdır. Farkında değilse de onlarla iletişimin vakti gelmiştir.

Yıllık çalışan performans incelemenizi beklemek yerine başarılarınızı sık sık paylaşın.

Yöneticiniz sizi yıldız çalışan olarak tanıyorsa, maaş zammınız daha kolay onaylanır. Neyi başardığınızı kanıtlamak için verileri ve istatistikleri kullanın. Bunlar her zaman iyidir. Ancak elinizde yoksa ne yaptığınız göstermek için tavsiyeleri ve olumlu yorumları kullanın.

Sadık Oldunuz

Sadakat, bir işletmenin çalışanlarının en büyük yardımcısıdır. İşinizde ne kadar sadık olursanız, yükselmek için imkânları daha kolay yakalarsınız. Aslında başka işlere girmek için imkânlar yakaladınız ancak işinize bağlılığınız buna hep engel oldu. Son zammınızın üstünden 1 yıldan fazla bir süre geçtiyse, yakında hakkınızda bir değerlendirme yapılmayacaksa, patronunuza sadakatinizi ve varsa ekibinize yaptığınız katkıları tartışmak ve zam talebi için iyi bir zamandasınızdır. Bunu kullanın.

Çalıştığınız işyeriniz zamları kalıcı olarak dondurduysa, işinizin giderleri nasıl azalttığına ya da karı nasıl artırdığına odaklanın. Sağlam verilere sahip olmak, inatçı bir patronu bile ikna edebilir.

Zam Talebi

Düşük Ücretli Olduğunuzda Zam Nasıl İstersiniz?

Zam istemek ve zam almak arasındaki fark, harekete geçmektir. Daha önce zam talebiniz reddedildiyse, ne söyleyeceğinizi bilmek kolay olmayacaktır. 

Sormak İçin Nedenlerinizi Bilin

Hayalinizdeki ev ya da araba için tasarruf etmek ya da borcunuzu ödemek için olsun, herkes daha fazla kazanç elde etmek ister. Düşük maaş hayallerinizi beklemeye alırken, daha yüksek maaş ile tasarruf edebilirsiniz. Ancak bir tekne almak için de zam isteyemezsiniz. Maaş zammı için birkaç iyi neden ise;

  • Beklentileri aşıyorsun
  • Ek veya daha zor görevler üstlendin
  • Maaşınız aynı alanda çalışan diğerlerinden daha az
  • En az 1 yıldır zam almadınız

Daha fazla maaş istiyorsanız, hak ettiğinizi kanıtlamalısınız.

Sizinle aynı işyerinde çalışan başka eleman sizden yüksek ücret alabilir. Ancak onun iş tanımı farkı sorumlulukları daha geniş olabilir. Sizin bu durumda yapmanız gereken, işinizdeki başarılarınızı kanıtlayın. Bunu liste olarak da getirebilirsiniz. İşyerinde verimliliği artırdığınızı söylemek yeterli değildir. Bunu verilerle desteklemelisiniz.

Değerinizi Araştırın

Elbette her çalışan değerlidir. Siz, işveren için değerli olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak, bunu işvereninize kanıtlamalısınız. Düşük maaş alıyorsanız, ne kadar isteyeceğinizi düşünmeden önce tipik ödeme ölçeklerini araştırın. Güncel oranları görüntülemek için iş ilanlarını ( İndeed, Kariyer.com vb.) ziyaret edin.

Örneğin Kariyer. com’da kimin ne kadar maaş aldığı gibi bilgiler yar alır. Sizin pozisyonunuzdaki biri için ortalama ücret oranının ne olduğunu öğrenmek için iyi veriler sağlar. Burada unutmamanız gereken, maaşların ekonomik maliyet farklılıkları nedeniyle bölgeye göre değişiyor olmasıdır.

Geçmiş Katkılarınız

Amiriniz ya da yöneticiniz, hak ettiğinizi düşünse bile her zaman bir zam isteğini onaylamaz. İşletmenin geliri ve karı bütçeyi etkileyecektir. İşletmenin satışları düşerse, bir zam için para mevcut olmayabilir. Fakat geçmişteki katkılarınız ve gelecek potansiyeliniz bu fikirlerini değiştirebilir. Ekibinize ve işinize değer katarak zamma değer olduğunuzu kanıtlayın. Artışınızı otomatik olarak kabul etmezlerse, maaş artışıyla gelecek yıl bazı hedefler belirleyip belirlemeyeceğinizi sorun.

Konuşma Taslağı Hazırlayın

İyi bir maaş artışını tartışmak için toplantıya konuşacaklarınızı prova etmeden kesinlikle gitmeyin. Patronunuzun size sorabileceği soruları az çok tahmin edin ve isteğiniz için çaba harcadığınızı göstermek için hazır yanıtlara sahip olun. Konuştuğunuz noktaları yazmak için zaman ayırın. Maaş artışını hak ettiğinize inandığınız nedenleri listeleyin ve talebinizi desteklemek için veri toplayın.

İşinize sağladığınız faydalara ve kattığınız değere odaklanın.

Para konusunda ne kadar stresli olursanız olun, kişisel mali durumunuzu tartışmanın dışında bırakın. Evinizin çatısı ya da köpeğinizin ihtiyaçları zam konusu olamaz. Konuşma noktalarınızı belirledikten sonra konuşmanızı mükemmel sunumla yapın. Endişenizi hafifletmek için yakınınızla prova yapabilirsiniz. Hazır olduğunuzda toplantınız hakkında daha iyi hissedersiniz.

Toplantı Ayarlayın

Zam talep edeceğiniz zaman bunun en uygun yeri öğle molası ya da koridor değildir. En uygun seçenek, uygun zaman için bir toplantı talep etmektir. Aniden olan istekler çok nadir dikkate alınır. Doğru planlama yapmadan ya da patronunuzun kötü bir anında isteyeceğinizi talebin reddi yüksek olasılıktır. Örneğin bütçe kesintisi toplantısında zam talebi uygun olmayacaktır. Büyük bir projeyi tamamladıktan ya da büyük bir satış yaptıktan sonra istenen toplantı talebi kabul görür.

Tüm bunları yaptıktan sonra geriye kalan şey ise patronunuzun maaş zammı talebinizi onaylayıp onaylamayacağını beklemektir.

Geri Bildirim

Zam talebiniz olduysa, geri bildirim alacağınıza güvenin. İşvereniniz, performansınız hakkında yorum yapar ve kabul ederse, zam almayı hak ediyorsunuz demektir.  Bu durum sinir bozucu olsa da, işvereninizden gelen geri bildirimler, kariyerinizde ve iş rolünüzde büyümenize yardımcı olması açısından oldukça değerlidir.

Bekleme Süresi

Zam talebinizin ardından hemen bir karar beklemeyin. Zam talebinizin uygun kanallardan geçmesini bekleyin. Patronunuz size kesin yanıt vermeden evvel, düşünmek ister. Beklemek can sıkıcıdır. Cevap için zorlamamanız gerekir. Bir süre bekledikten sonra bir yanıt alamazsanız, tekrar bir görüşme talep edin.

B Planınız Olsun

Zam istemek cesaret ister ve reddedilirse cesaret kırıcıdır.

Talebiniz onaylanmazsa profesyonel tutum sergileyin.  Yapacağınız en son şey itibarınızı zedelemek ve köprüleri yıkmak olsun. Zam talebiniz reddedilirse, bir sonraki adım için mevcut durumunuzu değerlendirin. İşinizde mutsuzsanız ve düşük maaş alıyorsanız, yeni bir iş aramaya başlayın. Yeni işinizi bulmadan da mevcut işinizden ayrılmayın.

Burada iki seçeneğiniz var. İlki zam istemek için 6 aylık bir süre için beklemek ya da zam alamayacağınızı düşünüyorsanız, başka bir iş aramak. Özellikle işinizde uzman iseniz, zam talebinizin pek geri çevrilebileceğini söyleyemeyiz. Zira işinin ehli kişilere talep daha yüksektir.

İşinizden ayrılma kararınızı açıkladığınızda ise patronunuz sizi elden kaçırmamak için zam teklifinizi kabul edebilir. Bu da işin sürprizi 🙂

Yeni bir iş için çalışan faydaları isimli yazımızı da okumadan geçmeyin.

En İyi Çalışan Faydaları – Yeni Bir İş İçin

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir