Halkla İlişkiler
Genel iş dünyası İş Hayatı

Halkla İlişkiler Stratejisi Uygulamak

Halkla İlişkiler, gelişmekte olan bir girişimci ya da deneyimli bir işyeri sahibi olun, mesajınızı belli bir hedef kitleye ulaştırmanın en etkili yoludur. Müşteriler, potansiyel müşteriler ya da iş ortakları olsun, dahil etmek isteyeceğiniz bir hedef grup muhakkak vardır.

Kendinizi daha iyi tanıtmak için pahalı bir kreatif ajansla çalışmaya hazır olmayabilirsiniz. Bütçeniz kısıtlı olabilir ya da geçmişte kötü deneyimler yaşamış da olabilirsiniz. Durumunuz ne olursa olsun, halkla ilişkiler stratejisi oluşturmak için aylık hizmet ücreti gerektirmeyen araç ve stratejileri değerlendirebilirsiniz. Büyük çaptaki işletmeler, halkla ilişkiler için çok fazla para harcamaktadır.

Halkla İlişkiler Eğitimi Nasıl Alınır?

İşletme olarak veya kişisel bir girişimci olarak, bir hedef kitleye sahipsiniz. Bu hedef kitleye ne kadar çok ulaşırsanız, o kadar çok iş yapar ve kazanç elde edersiniz. Halkla ilişkileri yürütmede iki strateji temeldir. İlki profesyonel bir ekiple çalışmak, ikincisi ise tanıtım faaliyetlerinizi tamamen kendinizin yürütmesidir. Bunun için artık pahalı organizasyonlara ihtiyaç yok. Kendiniz kuracağınız halkla ilişkiler ekibinizle de harikalar yaratabilirsiniz.

Halkla İlişkiler, artık üniversitelerde okutulan bir bölüm. Ayrıca Milli Eğitim’e bağlı kurslarda da Halkla İlişkiler eğitimi veriliyor. Bir işletme sahibi iseniz, halkla ilişkilerin ne olduğunu anlamak için, en azından kurs seviyesinde eğitim almanızı öneririz. Udemy, İstanbul İşletme Enstitüsü gibi yerlerden online eğitim alabileceğiniz gibi, imkanlarınız dahilinde üniversite eğitimlerini de almanızı da önerelim. Bir yüksek öğretim kurumundan mezun iseniz, Açık öğretim eğitimi veren üniversitelerin İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırıp, bu alanda bir diplomaya sahip olabilirsiniz.

Halkla İlişkileri  Güçlendirmek için Ne Yapabilirsiniz?

Daha önceleri çok fazla önemsenmese de, halkla ilişkiler artık küçük, orta ya da büyük olsun, her işletmenin önemli bir parçasıdır. Kendinizi bir iş sahibi değil de, bir müşteri olarak düşünün. Hiçbir şekilde memnun olmadığınız bir yerden ürün ya da hizmet satın alır mısınız? Bunun yanıtını “Hayır” olarak duyar gibiyim. Sadece mal veya hizmetle değil, işletmenin davranış şekli de müşterinin işletmeye yönelmesine ya da işletmeden kaçmasına neden olacaktır.

Sosyal Medyada Diğer Düşünce Liderleriyle Etkileşim Kurmak

İşletmelerin kendi sektörlerinde güvenilirlik kazanmasının anahtarı, alanda düşünce lideri olarak kendi ekiplerini oluşturmaktır. Bir işletme sahibi olarak tavsiyeler almak, sektörle ilgili haberleri takip etmek için sosyal medyada takip ettiğimiz kişiler vardır.

LinkedIn, iş dünyasıyla iletişimin en büyük platformlarından biridir. LinkedIn ve Twitter aracılığıyla bu insanlarla iletişim kurmalısınız. Muhtemelen ilgili kitlelerle bu platformlardaki görünürlüğünüzü artıracak ve gelecekte size faydalı olabilecek bağlantılar kurmanızı sağlayacaktır.

Etkileyiciyle iletişim kurarken sadece bir şey sormak için iletişim kurmayın. Gerçek bir iletişim kurun. Yaptıkları bir şeye iltifat edin ya da bir paylaşımlarını kendi sayfanızda paylaşın. Almak yerine vermek odaklı olun.

Aradığınız şeye göre kullanıcı filtrelemeyi deneyin. Sizinle aynı sektörde olan ve yüksek takipçi sayısına sahip kişiyle örneğin Twitter’den iletişim kurduğunuzda, çok fazla kişiye ulaşmış olursunuz. Yaptığınız yorumlar insanların ilgisini çekecek türden olursa, sizinle de ilgileneceklerdir.

Otorite kişi sizin yorumunuza yanıt verirse ya da alıntılayarak yorum yaparsa, daha çok ilgi çekeceğiniz kesindir. Düşünce liderleriyle ilişki kurmak, kendi işinizin sesini duyurmaya başlamanın güçlü bir yolu olsa da, sizin bir düşünce lideri olmanız, uzun vadede içinde olacağınız bir şey olacaktır.

İşinizi sosyal medyada duyurmanın bir diğer yolu da, blog oluşturmak, bloglarınızı hedef kitlenize ulaştırmanızı sağlayacak platformlardan yararlanmaktır. LinkedIn, böyle bir platformdur. Hasthag kullanımı ile daha çok kişiye erişirsiniz. İsterseniz paylaşımlarınıza fotoğraf da ekleyebilirsiniz.

İş yaptığınız müşterilerin sosyal medya hesaplarını ekleyin. Daha sonra sizi öne çıkaracak ve müşterileriniz için yararlı olacak içerikleri üretmeniz gerekir. İçerik, sadece bir fotoğraf altına bir iki satır yazı yazmak anlamında değildir. İçerik yazarlığı hakkında bir bilginiz yoksa, işletmenizle ilgili içerikleri yazmak için Bionluk, İçerik Bulutu, Makaleyaz.net gibi sitelerle  freelance içerik üreticilerle ulaşabilirsiniz.

İnsanlar, sizin paylaşımlarınıza yorum yapacak ya da sorular soracaktır. Tüm sosyal medya platformlarınızda , yorum yapan herkesi yanıtladığınızdan emin olmalısınız. 7/24 yorum yapamazsınız elbette. Bu durumda otomatik yanıt sistemini sitenizde aktif etmeniz gerekir.

Kendi İçeriklerinizi Oluşturun

Sosyal medya platformlarında içeriklerinizi paylaşıp takipçi sayınızı artırdığınızda, düşünce lideri olma konusunda ilerleme kaydetmektesiniz. Bir düşünce lideri olarak, hedef kitlenize yarar sağlayacak orijinal içerikler üretmelisiniz.

Blog gönderileri, teknik incelemeler, web seminerleri ve vaka incelemeleri, uzmanlığınızı oluşturmak ve güvenilirliğinizi artırmak için harika araçlardır. Bu varlıkların e-posta ile ya da sosyal medyada paylaşılması kolaydır ve maksimum görünürlük sağlar.

Gözlem yaparak öğrenmek de, pazarlamayı öğrenmenin en iyi yollarındandır. Sektörünüzdeki diğer insanlar ya da sektör dışındaki diğer insanlar/işletmeler, halkla ilişkiler bakımından neler yapıyor? Kitleniz neleri yararlı bulur ya da çevrimiçi olarak en çok nerede vakit geçiriyor?

Dijital dünyada, marka yaratma ve pazarlama amacıyla içerik oluşturma, içerik pazarlamasından söz edilir. Teknik olarak yeni bir uygulama olmasa da, muhtemelen birçok eski SEO taktiğinin yerini tutmuş bir uygulamadır. Oluşturduğunuz içerik ne kadar iyi ve kullanışlı olursa, viral olma olasılığı o kadar artar. Hedef kitlenizin en yararlı bulacağı içerik biçimini düşünmek için biraz zaman ayırın ve denemekten korkmayın.

Doğru Hasthagleri Seçmek

Hasthag, çevrimiçi içeriğe eklediğiniz ve # sembolü ile gösterilen anahtar kelimelerdir. Örneğin ; #işletmedünyası gibi. Sembol ile anahtar kelime arasında boşluk bırakılmaz. Eğer bunu #işletme dünyası olarak yazarsanız, sadece #işletme yazan kısmı aramayla alakalı hale gelir.

Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn ya da YouTube. Bu platformların hepsi hasthag kullanımına izin verir. Bu da yapılan aramalarda çok faydalıdır. Örneğin; #kahvekeyfi olarak paylaşım yaptığınızda, bu hasthag ile yapılan paylaşımlar arandığında, sizin paylaşımınız da popüler ya da son paylaşılanlar kısmında görülecektir.

Daha önce hiç hasthag kullanmadıysanız, kendi etiketinizi oluşturmak yerine var olan etiketlerden kullanmalısınız. Çok kullanılmayan ya da olumsuzluk teşkil edebilecek, ya da işinizle/ markanızla alakası olmayan etiketler kullandığınızda, faydadan çok zarar göreceksiniz.

Etiketlerinizi takipçilerinizle birlikte takipçiniz olmayan kişiler de göreceğinden, işinizle gerçekten ilgili hasthaglar kullanmalısınız. Öncelikle kullanacağınız hasthagların işinizi olumsuz ya da olumlu etkileyebileceğini düşünün. Olumsuz etki edeceğini düşünüyorsanız, kullanmayın. Platformlardaki arama kısmından hasthag sorgulaması yapın ve halihazırda hangi etiketlerin olduğunu ve popüler olup olmadıklarını kontrol edin. Sizin görünürlüğünüzü artıracak hasthaglar kullanın.

Sosyal medya hesaplarında bir paylaşım için hasthag kullanımı sınırlıdır. Örneğin, Instagram  30 etikete kadar izin verir. Diyelim ki, Merve Kahve Evi isminde bir işletmeniz var. Sosyal medya paylaşımlarında #mervekahveevi, #mervekahve, #mervedekahvekeyfi, #kehvevakti, #kahvezamanı gibi etiketler kullanabilirsiniz. Tamamen işinizi yansıtan, doğru hasthaglar kullanmalısınız. Sadece sosyal medyada değil, web sitenizdeki içeriklerinizde de doğru anahtar kelimeleri eklemelisiniz.

İçerik Pazarlama Çabalarınızı İzleme

İçeriklerinizi oluşturdunuz. Peki, performansları nasıl? İçeriklerinizi oluşturup paylaştıktan sonra performansını da takip etmelisiniz. Hasthagları takip ederek kimlerin sizinle birlikte aynı alanda paylaşım yaptığını görebilirsiniz. Bu, bir işletme ise sizin dikkat etmeniz gereken bir rakip olabilir. Kendi paylaşımlarınızı takip etmenin yanında, diğerlerini de gözlemlemeniz gerekir. Böylece diğerlerinin oluşturdukları içerikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trend olan neler? Twitter ya da LınkedIn’de en çok ne paylaşılıyor? İlk açılan sosyal medya hesabı genelde Twitter hesabıdır. Bu yüzden ilk gönderinizin Twitter üzerinden yapmanız etkilidir. Aslında hangi platformdan paylaşım yaparsanız yapın, doğru içerik ve doğru hasthag kullandığınızda, kazanan kulübüne üye oldunuz demektir.

İçerik pazaralama çabalarınızı izlemek için Google Allerts, Web siteniz için Google Analytics gibi araçlardan takip edebilirsiniz. Google Allerts ile işletmenizden ne zaman bahsedildiğini görebilirsiniz.

Satın Almadan Evvel Sosyal Medya ve İçerik Pazarlama Araçlarının Ücretsiz Denemelerini Kullanın

İçerik izleme ve sosyal medya araçları, markanızın çevrimiçi varlığını izlemek için harika araçlardır ve halkla ilişkiler firmalarının favorileridir. Bu hizmetler, küçük işletmeler için pahalı olabilir. Aracın sizin için uygun olup olmadığını anlamak için satın almadan önce, birçok pazarlama aracının sunduğu ücretsiz denemelerden yararlanmanız gerekir.

Pazarlama araçlarının her biri farklı özelliklere sahiptir. Bazıları ihtiyacınızı karşılamada vasat kalırken, bazıları harika özellikler sunar. Satın alım yapmadan evvel, aracın size uygun olup olmadığını anlamak için ücretsiz denemelerden yararlanmanız önemlidir. size uygun olduğunu düşündüğünüz ve yarar sağlayacak hizmeti deneme süresinin bitiminde satın alabilirsiniz.

Kendi Halkla İlişkiler Biriminizi Kurun

Halkla ilişkiler, sadece sosyal medyadan ibaret değildir. Ürün ve hizmetleriniz hakkında insanlarla iletişime geçmek, sorunlarını halletmek, olumlu/olumsuz yorumlara bekletmeden yanıt verebilmek için etkili bir halkla ilişkiler birini kurmanız gerekir.

Çözümlenebilen her problem, işletmeniz için artı puan demektir. ne kadar çok olumlu yorum alırsanız, işletmenize olumlu yansıyacaktır. İşletmeniz bünyesindeki çalışanlardan İşletme, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Gazetecilik ya da Sosyal Medya Uzmanlığı eğitimi almış kişiler varsa, bu kişilerden bir Halkla İlişkiler Birimi oluşturabilirsiniz.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

  1. I’d forever want to be update on new posts on this site, saved to favorites! .

    1. Thanks .i’m glad you like it

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir