mobilya mağazası
Genel Girişimcilik iş dünyası İş Fikirleri İş Hayatı

Mobilya Mağazası Açmak

Yeni evlenen çiftler ya da evindeki mobilyaları eskidiği için mobilya almak isteyenlerin ilk durağı mobilya mağazası olmaktadır. En son trend mobilyaların satışının yapıldığı mobilya mağazaları, en çok düğün dönemlerinde rağbet görmektedir.

mobilya mağazası

Mobilya mağazalarının yaptıkları avantajlı indirimler, düğün paketleri, belli dönemlerde belli yüzde oranlarıyla fiyatlarda yapılan indirimler, hem insanlara vazgeçemeyecekleri avantajlar sunmakta, hem de mağazaların yaptıkları satışlarla cirolarını katlamalarını sağlamaktadır.

Bir mobilya mağazası açma fikriniz var ise, özellikle de yeni evlenen çiftlere uyarlanabilen mobilya paketleriyle yüksek satış rakamlarıyla satış yapabilir, girişimciliğinizi pozitife dönüştürebilirsiniz.

Mobilya Mağazası için Standartlar

Mobilya mağazası açmak için, öncelikle işlek bir cadden, göz önünde olabildiğiniz bir yerde, kendi dükkânınızı açabilmeniz önemlidir. Yapılan her işte, lokasyon seçimi doğru yapılmalıdır ki, bu mobilya mağazaları için de geçerlidir. Mobilya mağazası olarak minimum olarak belirlenebilecek alan 200 m2 ile sınırlandırırken yeri geldiği zaman daha büyük bir alana çıkmanız, sizlerin işlerinizi kolaylaştıracaktır.

mobilya mağazası

Böylelikle hem daha fazla ürün sergileyebilir, hem de müşterilerinizin mağazanızda daha rahat gezinme ihtiyacına da yanıt verebilirsiniz. Küçük mağazalarda özellikle yoğun günlerde kalabalık ortamdan insanlar rahatsız olacaklarından, büyük mağaza alanı tercihiniz yerinde olacaktır.

Özellikle son zamanlarda moda olan çok katlı mağazalardan yana tercihinizi kullanmalısınız. İşlek bir cadde ve araçların geçtiği caddeden yana tercihinizi kullandığınızda, daha çok müşteri çekebilir ve daha çok satış sağlayabilirsiniz.

Mağaza Maliyeti 

Mobilya mağazanızın kurulum maliyeti, mağazanın konumu, iç büyüklüğü, donanımı, mağazada satılacak ürünlerin alımı, personel giderleri ile farklılık göstermektedir. Mağazanın yer kirası, açılan yere ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Elit bir bölgede, büyük ölçekte açılan bir mağaza ile gelir seviyesinin orta olduğu bir yerde, daha küçük bir mobilya mağazasının kirası farklı olacaktır.

Bu işe girerken düşünmeniz gereken ilk şeylerden biri de mobilya firmalarıyla birlikte anlaşma yaparak hem onlardan faydalanmak, hem de marka birliğinin getirmiş olduğu avantajlardan yararlanarak daha çok müşteriyi dükkânınıza çekmek olmalıdır.

Eğer böyle yaparak bir firma ile anlaşma yaparsanız minimum 200–300 bin TL gideriniz olmaktadır. Fakat öbür türlü kendi markamı oluşturacağım diyorsanız bu sizlerin standartlarıyla ilgili olduğundan harcayacağınız rakam değişebilmektedir.

mobilya mağazası

Bu yüzden rakamları daha aşağıya çekmek için bayi araştırması yaparak dükkân içinde iyi yerler kollamanız gerekmektedir. Bayilik sisteminde bir mobilya mağazası açmak, pek çok açıdan daha az maliyet gerektirir. Çünkü pek çok mobilya işinde bayilik veren firma, mağazanın teknik ve donanım desteği gibi destekler vermekte, bu da girişimci kişinin pek çok avantajlardan yararlanmasını sağlamaktadır.

Mobilya Mağazanızı Açmadan Önce Yapılması Gerekenler

Mobilya mağazası açmak, riskli ancak işler rayına oturduğunda, en karlı işlerden biridir. Bir mağaza açmak için yeterli cesaretiniz, sağlam bir bütçeniz ve başaracağınıza dair inancınız olduğunda her işi yapabilirsiniz.

Mobilya mağazanız, her yaştan kişiye hitap edebilmelidir. Retro, modern, antika mobilya grupları, bebek ve çocuk mobilyaları, genç odaları, bir evin ihtiyacı olan tüm mobilya ve aksesuarları barındırmalıdır. Böylece müşteri başka mağazalarda dolaşmak ihtiyacı hissetmeyecektir. Tedarikçilerinizle buna göre anlaşma yapmanız gerekir.

Hemen hemen her işte olduğu gibi, mobilya dükkânı açmak için kesin hazırlanmış bir iş planı hazırlamanız gerekir. Mekânın kirası, alınacak tüm ekipmanlar, mobilyalar, ürünler satın alındığında dağıtım yapacak araçlar gibi pek çok maliyeti göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca yapacağınız reklâmlar için de bir bütçe ayırmanız gereklidir. Billboard reklâmları, radyo reklâmları, yerel ya da ulusal TV kanallarına vereceğiniz reklâmların da maliyetini hesaplamalısınız.

Mağazanızda çalışacak personel, güvenliği sağlayacak kişiler, dağıtım ve montaj işinde çalışacak kişiler, muhasebeci ücreti, alınacak ruhsatların ücretleri gibi ve gerekirse avukat tutmak için de belli bir bütçeniz olmalıdır.

mobilya mağazası

Mobilya Mağazası Adına Sosyal Medya Hesapları Açmak

Mobilya mağazanızı açmadan evvel yapmanız gereken en önemli iki iş, öncelikle bir web sitesi kurmak ardından da mağazanız adına sosyal medya hesabı açmaktır. Böylece hem mağazanızın açılışını duyurma, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtma ve kısa sürede müşterileri çekme imkânı yakalamış olacaksınız.

Sosyal medya, günümüzde en etkili tanıtım ve reklâm aracıdır. Tık tıklama ile kendinizi ve mobilya mağazasını başta ülkeye sonra dünyanın pek çok ülkesine tanıtma imkânı bulabilirsiniz. Web sitenizdeki ürün tanıtımlarının özgün ve güncel olmasına da dikkat etmelisiniz.

Mal alımlarında tedarikçi firmalar önem taşır. Mobilya mağazanız için de teradikçi firmalarla işbirliği yapmanız gerekir. Tedarikçiler hakkında detaylı bilgi için linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Tedarikçi Nedir ve Tarafları Kimlerdir?

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir