Suda Domates Yetiştiriciliği Yapmak

Suda domates yetiştiriciliği

Suda domates yetiştiriciliği yaparak para kazanabilirsiniz. Domates, evlerimizde en çok tükettiğimiz sebzeler arasında ilk sırada gelmektedir. Ülkemizde ki domates üretimi sadece tüketmek amacıyla değil aynı zamanda ihraç etmek amacıyla da yapılıyor. Aynı zamanda salça yapımında da domates kullanılıyor. Tabi verimli bir çalışma yapılabilmesi için domates üretimini farklı şekillerde yapılmaya da başlandı.

Suda domates yetiştiriciliği

Su içerisinde domates üretmek son yıllarda popüler olan kollardan birisidir. Bu iş için özel bir sistemin kurulması gerekiyor. Yukarıdan aşağıya doğru sallanarak ya da bir ip ile yukarı doğru uzatılarak bu işlem yapılıyor. Bu şekilde üretimin yapılmasının nedenlerinden birisi domates’in aynı toprak üzerinde 5 yılda bir kez üretilmesinin mümkün olmasıdır.

Tabi bu işi yapmak istiyorsanız öncelikle tarım konusunda gerekli bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Özellikle böyle niş bir işte bir ziraat mühendisi ile birlikte çalışmak önemli olacaktır.

Suda Domates Üretirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domates fazla sıcak ve soğukta üretimi tehlikeye giren bir bitkidir. Eğer domates yetiştirecekseniz ideal sıcaklığın 16 ile 19 derece arasında olduğunu eklemekte fayda var. Bunun altına indiğinde ya da 27 derecenin üzerinde çıktığında bitki hastalıkları baş gösterecektir. Çok hassas bir bitki olduğu için işlemin dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

Suda domates yetiştiriciliği

Suda Domates Yetiştirmenin Maliyeti?

Maliyet hesabı yapmak basit gibi dursa da bu tamamen sizin işi ne kadar bir alanda yapacağınız ile orantılıdır. Kaç adet üretim yapacağınızı, metre kare olarak ne kadar bir alanı bu iş için ayıracağınız ve yeterli su kaynağının yakında olup olmadığına göre maliyetiniz değişecektir.

Tabi bu işi tek başına yapmak mümkün değildir. Eğer aile olarak yapacaksanız eleman maliyetini buna katmamalısınız. Ancak tek başınıza bu işe girecekseniz onu da hesaba dahil etmelisiniz. Arazinizin olup olmaması ya da satın alıp, kiralamak gibi durumlara göre sermayenizi belirlemelisiniz. Tüm bunlar göz önüne alındığında 100 bin TL ile 200 bin TL arası bir maliyeti göze almanızda fayda var.

Suda Domates Yetiştirilerek Ne Kadar Para Kazanılır?

Suda domates yetiştiriciliği

Bu iş son yıllarda giderek artış gösterse de belirli bir kesim tarafından yapılıyor. Organik ürünlere talebin arttığı günümüzde doğru şekilde üreterek yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Örnek olarak 6 litre su yardımı ile 1 kilo domates üretilmektedir. Konu hakkında ilgili olan uzmanlar bir dönüm araziden 80 tona yakın domates üretildiği vurgulanıyor.

Bir yılda 80 ton demek satışı 2 TL’yi ortalama alarak alırsak 160 bin TL satış demek oluyor. Bu rakam üzerinden yaptığınız maliyeti düşerek yıllık kazancınızı belirleyebilirsiniz. Tabi satışı perakende ya da toptan yapacağınıza göre de fiyatlar değişecektir. Dönüm genişledikçe kazancınız da aynı oranda artış göstereceğini de unutmamalısınız. Domatesi pazarda kendiniz satacaksanız, belli zamanlarda enflasyon artışına bağlı olarak fiyatın 30 TL.yi bulduğunu da düşündüğünüzde, karlı işlerden biridir.

 

Marul Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir