Genel iş dünyası

En İyi Çalışan Faydaları – Yeni Bir İş İçin

En İyi Çalışan Faydaları olarak sadece maaş değil, işinizi daha keyifli hale getiren avantajlara da bakmanız gerekir. Elbette maaş önemlidir ama size maaş harici herhangi bir fayda sağlayacak işte de mutlu olamayacağınız kesindir.

Bir şirket size rakiplerinden daha çok maaş teklif edebilir, ancak bunun bedeli size daha kötü faydalar getirebilir. Maaş yanında çalışanlarına fayda sağlayan paketi tercih etmeniz, yararınıza olacaktır. Yani yüksek maaş almanız, sizin değerli olduğunuzu göstermez, hak ettiğiniz pek çok fırsattan mahrum bırakabilir.

Örneğin üç iş teklifi aldınız. Bunlardan biri 750,00 TL. diğeri 900 TL. bir diğeri ise 1250 TL. daha fazla ücret veriyor. Ancak, her birinin sağladığı avantajlar çok farklı. Size en uygun olanı değerlendirip, akıllıca tercih yapmanız gerekiyor. Çalışan faydaları önemli bir durum arz ettiğinden, sizin de kendinize en uygun işi ve şirketi seçmeniz gerekir.

En İyi Çalışan Faydaları

En İyi Çalışan Faydaları

Yeni bir şirkette çalışmak için belirli avantajlara yönelik pazarlık yapmanız mümkün. Ancak, diğerleri belirli bir plan belgesine sahiptir ve sizin için bunlar değiştirilemez. Size yapılan iş tekliflerini karşılaştırırken, bakmanız gereken faydalar şunlardır.

Emeklilik ve Sigorta

Ülkemizde emeklilik ile ilgili kanunlar sürekli olarak değişmekte. Belli bir yaşa gelen ve belli bir primi dolduran kişilerin emeklilik şartları sağlanmış demektir. Yeni başlayacağınız şirket devlet destekli emeklilik programı sunuyorsa, büyük ikramiye size çıkmış gibi düşünebilirsiniz. İşletmenin sigorta işlemlerini işe başladığınız zaman en kısa sürede yapması gerekir.

İşverenler sağlık, yaşam, kısa vadeli sakatlık ya da uzun vadeli sakatlık sigortası sunabilir. Bu yüzden iş yerlerinde sigortalı olarak çalışmak önemli. Hem sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyor hem de emekli olduğunuzda alacağınız ikramiye, yaşlılık dönemlerinizde bir güvence sağlıyor. Üstelik geri kalan yaşamınız boyunca her ay emekli maaşı alabiliyorsunuz. Bu yüzden işe başladıktan sonra sigorta kaydınızın yapılıp yapılmadığını ve primlerin düzenli olarak yatırılıp yatırılmadığını www.edevlet.gov.tr adresinden giriş yaparak öğrenebilmeniz mümkün.

En İyi Çalışan Faydaları

Ücretli İzin

Bu faydanın isimleri farklıdır. Tatil, hastalık izni, doğum izni ya da ücretli izin olarak adlandırılabilir. İşletmeler, devletin koyduğu kurallara uymak mecburiyetindedir. Ücretli izin de işyerinde çalışan personele verilen bir haktır. Çalışacağınız işyeri resmi bir kurum ise ücretli izin dönemleri bellidir. Çalışacağınız yer bir şirket ise, sözleşmeyi imzalamadan önce yıllık ücretli izin hakkınızın olup olmadığını ve sürelerini öğrenmeniz gerekir.

Artışlar, İkramiyeler ve Fazla Mesai

Toplam tazminatınızı bilmeniz de önemlidir. Maaşınızın ve saatlik ücretinizin ötesinde ne kadar maaş alacağınızı anlamanız gerekir. İşyerinde fazla mesai yapılması gerekiyorsa, kendinizin uygun olup olamayacağınızı sorun. Muaf olmayan işçiler için fazla mesai ücretli yasalara tabidir. İkramiyeler ve zamlar emeklilik ödemenizde önemli bir faktör oynar. İşe alım müdürüne ikramiye ve ücret artışı uygulamaları hakkında sorular sormalısınız.

Başlangıç maaşı yüksek olan ancak sadece büyük terfiler alındığında zam yapan bir işletme iyi bir tercih olmayabilir. Çalışanlarına önemli miktarda yıllık zam yapan başka bir şirket ise daha çok tercih edilir.

Evden Çalışma Fırsatı

İşverenin sunduğu bir avantaj olan evden çalışma imkânı, ofise gidip gelme süresinden ve maliyetlerden tasarruf etmek bakımından yarar sağlar. Özellikle dikkat gerektiren ( proje ve yazılım çalışmaları vb.) ve evden çalışma imkânı olan bir iş ise, dikkat dağıtıcılardan uzakta daha iyi performans göstermek için evden çalışma imkânı olup olmadığını sormalısınız. İnsan kaynakları uzmanlarına göre, uzaktan çalışmanın pek çok faydası var. Ancak bunun için evdeki şartların da uygun olması gerekli. Kalabalık bir evde yaşıyorsanız emin olun işyerinizde daha huzurlu çalışırsınız.

En İyi Çalışan Faydaları

Eğitim

Bazı işyerleri, yaptıkları işin gereği olara çalışanlarına düzenli olarak eğitimler aldırmak zorunda kalabilir. Bu eğitim masraflarını da işyeri ödemek zorundadır. Eğer daha önce eğitim almışsanız becerileri pekiştirmeniz ve kariyerinizle ilgili sertifikaları korumanıza yardımcı olmak için eğitim verilebilir.

Çalışan Faydaları – Diğer Faydalar

Eski moda çalışan işletmelerin çalışanlara sağladığı faydalar önemli hizmetler sağlarken, yenilikçi işyerleri ise çalışanların hayatlarını daha iyi hale getirmek için yeni avantajlar sunuyor. Çalışanlara sağlanan en iyi faydalar her zaman geleneksel olanlar değildir. Örneğin günün her saati evden dahi çalışmanız gerekiyorsa, bunu yapmanız için teknoloji sağlanabilir. Ya da takım satın almanız için işletme size ödeme yapabilir.

Dinlenme Alanları

Yenilikçi pek çok firma, çalışanlarının zaman küçük molalar vermesi için ayrı bir dinlenme bölümü oluştururlar. Sürekli olarak bilgisayar ya da herhangi bir cihaz başında çalışmak, belli bir saatten sonra yorgunluğa, dikkatsizliğe, gerginliğe ve verim kaybına neden olabilir. Çalışan odaklı pek çok işletme, personelinin dinlenmesi, bir şeyler içebilmesi için saat başı 10 dakika dinlenme molaları verdirir. Bir masaj terapistiniz olmaz belki ama küçük molalar işinize yarayacaktır.

Gönüllülük Projeleri

Günümüzde modern yönetime sahip işletmeler, durumu uygun olan ve istekli olan çalışanlarına sosyal sorumluluk projelerinde çalışma imkânı sağlar. Seçenekler, işverenin desteklediği belirli nedenlerle sınırlı olabilir.

Ücretsiz Yemek

En İyi Çalışan Faydaları

Bir işveren ücretsiz kahve, atıştırmalık ya da yemek sağladığında, bunu kendinizin tedarik etme zahmetinden kurtaracağı gibi, maaşınızdan bir de yemek ücreti eksilmeyecektir. Bu avantajlar işverenin çalışanlarına teşekkür etme şeklidir.

Şirket Politikalarını Öğrenin

İşveren ile iş sözleşmesi imzalamadan önce, en önemli öncelikleriniz olan çalışanlara sağlanan fayda politikalarının ayrıntılarını öğrenin. Aklınıza takılan soruları sorun. Taahhütlere ve gizli olumsuzluklara dikkat edin. Herhangi bir imza atmadan evvel rakip firmaların faydalarına göz atın. Daha sağlam teklifler sunuyorlarsa, bu yararınıza olabilir. Yani daha yüksek maaş ya da ücretli izin alabilirsiniz. Unutmayın, bir iş maaştan çok daha fazlasıdır.

Özel Ders Vererek Kazanç Elde Etmek

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

12 Yorumlar

 1. […] En İyi Çalışan Faydaları – Yeni Bir İş İçin […]

 2. Detaylı bir makale olmuş kaleminize sağlık

 3. verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

 4. detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim

 5. verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

 6. düzenli olarak ziyaret ettiğim sitelerden biri ve yine faydalı bir makale olmuş sap olun

 7. detaylı bir makale olmuş epey faydasını göreceğimi düşünüyorum teşekkürler

  1. Teşekkür ederim. Sitemi tavsiye edersen sevinirim 🙂

 8. Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

  1. Teşekkür ederim 🙂

 9. Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

  1. Teşekkürler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir