İş Fikri: Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Yapılacaklar

Çiçekçi dükkanı açmak, en karlı işlerin başında gelir. Özel günlerde, hasta ziyaretlerinde, kız isteme günlerinde çiçek alımı yoğundur ve özenli yapılan çiçek dizaynları, müşterinin artmasına neden olur. Çiçekler, insanları her zaman mutlu eder.

Gelişen ve büyüyen sektörde kesme çiçek üreticisi, suni çiçek ithalatçısı ve dağıtımcısı ya da çiçek perakendecisi olarak etkinlik gösterebilirsiniz. Çağımızın tüketim zihniyetinde çiçek armağan etmek lüks tüketim olarak, olmasa da olur zihniyetindan kurtulmuş her fırsatta özel günleri ve anları çiçekle süsleyen tüketici zihniyeti yerleşmiştir.

Çiçekçi Dükkanı Açma

İnsanlar sevgililer gününde, anneler gününde, nikah törenlerinde mutlulukları paylaşmak istemekte, yaşanılan mekânlarda, çalışma ortamlarında çevrelerinde natural ortamları canlandıracak dekorasyonları görmek istemektedir. Ayrıca hasta ziyaretlerinde, hasta kişinin moralini düzeltmek için de çiçek götürülmektedir. Değişikliğe uğrayan tüketici zihniyeti yurt içi çiçek kullanımını ve üretimini geliştirerek, piyasayı büyüttüğü gibi yurt dışı çiçek satışını da geliştirerek dış alım rakamlarını büyütmüştür.

Çiçek sektörü bu denli hareketliyken, sektörde yatırımcı olmak gerektiğince yerinde bir girişim gibi gözüküyor, fakat daha evvelce çiçekler ile alakalı hiçbir etkinlikte bulunmadıysanız, hangi bölümünde yatırım gerçekleştirme istiyorsunuz ayrıntılı biçimde araştırarak kararınızı vermelisiniz. Size ve sermayenize en ideal alan hangisidir değerlendirin.

Çiçek piyasasında yalnızca perakendeci olarak yer almayı düşünüyorum, daha gösterişsiz bir bütçe ile iş yeri sahibi olmak istiyorum diyorsanız, o vakit bilginizi çiçeklerin hazırlanması ve korunmaları konusu ile alakalı geliştirmeli daha sonra dükkân ve etkinliğe geçeceği koordinat tercihine yönelmelisiniz.

Ticaretin hangi bölümünde girişimci olursanız olun, iyi bir internet kullanıcısı olmanızı öneriyoruz zira bugünkü koşullarında amaç tüketici kitleniz, yoldan geride bıraktığımız kimseler ya da dükkân çevresinde oturan bölge insanları ile sınırlı kalmak mecburiyetinde değil.

Sosyal medya ve e- ticaret kullanmayı ciddi olarak düşünün ve işleyiş koşulları ile alakalı bilgi edinin teknolojinin bu nimetlerinden yararlanarak müşteri kitlenizi ve kazancınızı büyütün. Hem de çiçek piyasasında bayi olarak etkinlik gösterebilirsiniz koşulları karşılaştırmanız yerinde olur.

Çiçekçi Dükkanından Ek Gelir Elde Etme

Çiçekçi dükkanından farklı şekillerde gelir elde edebilirsiniz.

Teraryum 

Teraryum, bir cam faunus içinde çiçekleri süsleme ve yetiştirme sanatıdır. Malzemeleri kullanarak tamamen kendi hayal gücünüz ve yaratıcılığınız ile dizayn edeceğiniz teraryumlar, oldukça iyi fiyatlardan alıcı buluyor. 50 lira gibi küçük bir paraya alabileceğiniz malzemeleri kullanarak, bir teraryumu 100-150 gibi fiyatlara satarsanız, iyi bir kazanç elde edersiniz.

Teraryumun maliyeti ve satış fiyatı, kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Malzeme arttıkça ve teraryum faunusunun boyutu büyüdükçe, fiyatlar da buna orantılı olarak artacaktır. Dayanıklı çiçeklerin kullanılması da önemlidir, bu yüzden teraryumda tercih edilen çiçek kaktüs çeşitleridir. Birbirinden farklı kaktüs çeşitleri ile yapacağınız teraryumlar, özellikle hediye olarak tercih edilmektedir.

Çiçekçi Dükkanında Kuruyan Çiçekleri Değerlendirmek

Çiçekçi dükkanlarında, bazen işler durgunlaştığında, özellikle gül ya da papatya gibi çiçeklerin solduğunu görürüz. Bu solan çiçekleri atmayıp, bir çerçeveci ile anlaşıp, farklı dizaynlarda tablolar haline getirdiğinizde, bunların satışlarından da iyi ek gelir kazanırsınız.

Orta boy bir çerçevenin fiyatı, çerçeve satan yerlerde, 25-30 TL. arasında değişmektedir. Ya da 1 milyoncu diye bildiğimiz yerlerde çerçeveleri daha ucuza satın alarak, kendi tablonuzu daha ucuza mal edebilirsiniz. Bu da az maliyetle iyi ek gelir kazanmak demektir.

Sizlerde popülerleşen bu sektörü fırsata dönüştürerek ideal ve işlek bir yere yatırımınızı yaparak çiçekçi dükkanı açabilirsiniz. Çiçek satışında dikkat etmeniz gereken bir unsur da, bölgenizde insanların kolayca yetiştirebileceği çiçekleri getirtip satmanız gerekir. Mesela siyah gül, ender bulunan bir güzelliktir ve sadece Türkiye’de Şanlıurfa ilimizin Halfeti bölgesinde yetişir. Tamamen o topraklara özgü olup başka bir yerde yetişmez. Yani hangi çiçeğin bölgenizde yetişebileceğini bilmeniz önemlidir.

En Güzel çiçekçi Rosalinda 🙂

Çiçekçi Dükkanı açmak için belediyeden de gerekli izinleri almak ve her esnafın kayıt olduğu yerlere kayıt olmak zorundasınız. Daha sonra çiçeklerinizi tedarik edeceğiniz kişilerle anlaşıp, çiçekleri getirtip, satışa sunabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir