Genel Kültür Girişimcilik İş Fikirleri İş Önerileri

Çiçekçi Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Çiçekçi dükkanı açarak ve piyasada nadir bulunan çiçekleri de satarak, iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Özellikle özel günlerde çiçekçiler çok iş yapma ve iyi kazanç elde etme potansiyeline sahiptir.

Dünya’da ne kadar satılıyor ?

Dünya global bir ekonomi üzerinden betonlaşıyor. Ülkemiz hali ile betonlaşıyor. Çiçek sektöründe yapay çiçek satışı tamamen üst düzeye çıkmış durumda. Türkiye’de birçok avm peyzajında yapay çiçekler kullanılmaktadır. Genel olarak bu AVM’lerin içerisinde bulunan mağazalarda da yapay çiçekler ile süsleme yapılmakta.

Çiçekçi dükkanı

Arz talep meselesi işin içine giriyor, bu gerçek kaçınılmaz bir gerçek talep edilen ürün fazla ise o ürünü karşılamak ta önemi oluyor. Piyasanın 3 de 2’lik bir kısmını elinde bulunduran Çin yapay çiçeklerin toplam satış rakamı 150 milyon dolarlara ulaşmış durumda. Ülkemiz bu ihtiyacın yalnızca 1,5 milyon dolarlık miktarını karşılıyor.  Aylık olarak 5 milyon dolarlık bir dilim ise Çin’e ait. Türkiye yıllık 1,5 milyon satarken Çin aylık 5 satması ayrı bir ironi.

Çiçekçi Dükkanı Açmak için Gerekenlerin Özeti

Peki biz bu çiçekçi dükkanını nasıl açacağız? Açarken neler yapmalıyız, Çiçekçilikte kar oranları nelerdir? Hedef kitlemiz kimler olmalıdır, çiçekçi için gerekli ruhsat nedir, Çiçekçiler ne çeşit çiçek satar gibi sorulara sizler ile cevap bulmaya çalışacağız.

Çok fazla uğraş isteyebilen bu meslek dalı olduğunu bilmeniz gerekiyor,  Her insan hayatında rahat etmek ister hedef olmadan hedefe ulaşamazsınız. Çiçekçilik iş yeri tam anlamı ile rayına oturana kadar çok zorlanacağınız bir meslek dalıdır.

Mesai saatiniz yoktur kendi işiniz olduğu için çok daha fazla çalışmanız gerekmektedir. Tatil günlerinde çalışmak zorundasınız Pazar günü özellikle daha çok iş olur. Diğer insanların iş günü sizin tatil gününüz olabilir, burada sizin iş gününüz ise insanların tatil gününe denk gelmektedir. 7 gün gerekirse 13- 15 saat kendinizden feragat ederek çalışmanız gerekebilir. Mücadelenizin sonunda meyvelerinizi toplamaya başlayacaksınız.

 

Çiçekçi Nedir?

Çiçekçi dükkanı

Çiçekçiler , dekorasyon, hobi ve hediyelik alanlarda bir çok amaca hizmet etmek için çalışır.

Akrabanıza, eşinize, dostunuza, sevgilinize, öğretmenler gününde çoğunluk olsa bile öğretmeninize, kız istemelere çiçek götürebilirsiniz. İçinizden gelir çiçek kimi zaman hüzün kimi zaman sevinç, kimi zaman sevgi, kısacası ÇİÇEK insanın duygularını anlatan bir ifade biçimidir. Bir sevgililer gününde sevgiliye alınır bir tane kırmızı gül.

Bir lale yada bir demet lavanta. Hayatın her yerinde her döneminde vardır. Kadınlara olan hayranlık ifadesi olur bazen kimi zaman ise bir kokudur. Çiçek hayattaki mucizelerin arasındadır. Böyle bir mucizevi varlığın insanlara müthiş pozitiflik aşıladığını unutmayın, bir çiçeğin görüntüsü bile insana güzel bir haz verir.

Çiçekçilik İyi kazandıran bir meslektir.

Özel günler, babalar anneler, sevgililer vs. vs. onlar bunlar günleri.  Çiçek her daim satılabilecek bir üründür. Kimi sevgilisine alır bir gül ? Maliyeti kaça 1- 2 lira, arkadaşlar yer yüzünde 1 koyup on alacağınız başka bir meslek dalı yok .

İşin özü 1’e 2 ye al 10 liraya sat. Çiçekçilik bu kadar çok kazandırıyor işte.

Çiçekçi dükkanı

Çiçekçiliği kimler yapabilir ? Kim Çiçekçi Olabilir?

Uzun saatler uğraşmak zorunda kalacağınız bir iş olduğu için, mesai saati olmayan, tatili olmayan bir meslek dalı olduğu için çiçekçiliği sabırsız insanlar yapamaz. Psikolojisi bozuk bir insan iseniz bu stresli işe hiç bulaşmanızı tavsiye etmem. Ayakta durmak zorunda kalacağınız bir meslektir. Bu meslekte var olan zorlukları şöyle sıralayabiliriz.

Uzun mesai saatleriniz olacaktır. Tatiliniz yoktur.

Saatlerce ya da gün boyu ayakta durmak zorundasınız

Canlı çiçeklerini bakımını düzenli olarak yapmak zorundasınız.

Bir internet sitesi sahibi olmalısınız. Bu site üzerinden satış yapabilme kabiliyetine sahip olmalısınız.

Düzenli ve disiplin sahibi  olmalısınız.

Çiçekçi dükkânı açarken atmanız gereken ufak adımlar nelerdir?

Dükkân açmadan önce çiçekleri tanımalısınız. Çiçekleri tanımayan bir çiçekçi kulağa hiç hoş gelmiyor.

Çiçekçilik çok hassas bir iştir. Çiçekçilik ile ilgili kurslara katılarak kalfalık, ustalık belgesi almanız gerekiyor. Bu işi bu belgeyi almadan alaylı olarak öğrenmek için geç kalmış olabilirsiniz.

Bir çiçekçi bütün çiçekleri olmasa bile birçok çiçeği tanımak zorundadır. Çiçekçilik belgesi almak için gereken adımların hepsini çiçekçiler odasından alabilirsiniz.

Çiçekçi dükkânı nerede olmalı?

Göreceli bir kavram bu çünkü dükkanınızı nerede açtığınız önemli olduğu kadar önemsizleşebiliyor. İnternet üzerinden bir ya da birden fazla dükkân sahibi iseniz o zaman çok işlek olmayan ucuz kirası olan 120 250 metre kare arasında bir dükkan tutmanız size yeterli gelecektir. Dükkânın büyüklüğü ilk zamanlar çok önemli olmasa da ilerleyen dönemlerde işlerin durumuna göre daha da önem kazanacaktır

Çiçekçi dükkanı

Çiçekçi dükkanı için ruhsatı nasıl alırsınız?

Önce belediyeye giderek ruhsat başvurusu için gerekli olan danışma adreslerine başvurmanız gerekiyor. İlgili birimler tarafından yönlendirilerek gerekli içerikler sizlere sunulacaktır. Dükkanınızın bulunduğu ilçenin belediyesine müracaat etmelisiniz. Çiçekçiler odası sizlere bu konuda mutlaka yardımcı olacaklardır. Ruhsatlar iş yerleri için her yıl yenilenmektedir.

Çiçekçi Çiçekleri nereden tedarik eder ?

Çiçekleri tek tek yolmanız gerekiyor, park ve bahçelerden belediyenin diktiği yerlerden toplayabilirsiniz, şaka bir yana her işin toptancısı olduğu gibi bu işinde bir toptancısı var. Çiçek toptancılarına giderek anlaşma sağlamalısınız sonrasında ayağınıza ürünler gelmeye başlayacaktır. Bir çiçekçinin olmaz ise olmazı toptancılarıdır. Bu toptancıların bilgilerini çiçekçiler odasından adresleri ile temin edebilirsiniz.

Çiçekçi eşittir reklam

Reklam her sektörde olduğu gibi çiçekçilik içinde en önemli unsurlardan biridir. Gerek bir katalog , broşür dağıtmak olsun gerek ise insanlara farklı bir reklam politikası ile isminizi ve kimliğinizi duyurmak olsun bunları yapmanız önceliğiniz olmalı.

Çiçekçilik yapacak biri çiçeği tanımalıdır.

Kural benim, hayat benim dükkân benim kime ne? İşte bu değil konumuz şu çiçekçi ne yapar. Çiçekçi, çiçeği tanımalıdır. İlaçlaması nasıl yapılır, nasıl bakılır, çiçekler nasıl toprakta daha iyi yetişir bunları bilmelidir. Çiçekler canlıdır, canlı çiçeklere nasıl davranmanız gerektiğini bilmez iseniz onlar size para kazandırmaz kaybettirir.

Çiçekçi dükkanı

Çiçekçilikte zarar eder miyim?

Evet edersiniz, eğer çiçek bakımı yapmaz onları sevmez iseniz zarar edersiniz. Her şeyden önce bir iş yapacaksanız o işi para kazanmak için değil. Çiçek kültürü olmayan bir mahalle de dükkan açarsanız zarar edersiniz.

Doğru politika izlemez her önünüze gelene veresiye verirseniz zarar edersiniz.

Doğru reklam yapmaz iseniz reklamdan zarar edersiniz. Sevgililer günü ya da özel günlerde güzel kampanyalar yapmazsanız zarar edersiniz.

Çiçekçi dükkanı

Gelişen ekonomi büyüyen bir sektör kesme çiçek üretimi, yapay çiçek ithalatı ya da çiçek dağıtıcılığı. Çiçek hayatımızın her yerinde var Para kazanmak istiyorsunuz paranız var akıllı bir yatırım fikrine ihtiyacınız var.

Çiçek sektörü her geçen gün biraz daha hareketleniyorken neden çiçekçilik yapma fırsatını es geçeceksiniz. Türkiye de çiçek ithalatı var mı yok mu belli değil. Aslında belli ben belli değil diyorum biz çiçek üretemiyoruz devamlı ithal ediyoruz, ihracat yok denecek kadar az. İster toptancılık isterseniz perakendecilik yapın çiçekçilik zor zanaat.

Bu yazıyla bağlantılı yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli

İş Fikri: Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Yapılacaklar

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir