Küçük İşletmenizi Pazarlama
Genel Girişimcilik

Küçük İşletmenizi Pazarlama Yolları Nelerdir?

Küçük İşletmenizi Pazarlama yolları oldukça maliyetsiz bir iştir. Çünkü küçük işletme küçük bütçe anlamındadır. Bir reklâm için milyonlarca lira harcamak gerekmez. Küçük işletmenizi pazarlamanın birçok yolu vardır. Burada kilit nokta ise sizin için en iyi olanı anlamak amacıyla çeşitliliğe dayalı çalışmaktır.

Pazarlama faaliyetleriniz için dijital pazarlama deyince aklınıza Facebook ve Google ücretli reklâmları gelir. Ancak, çevrimiçi reklâmcılıkla ilgili düşüncelerinizi değiştirdiğinizde, hizmetlerinizi çevrimiçi satmanın sayısız yolu olduğunu görürsünüz. Bunlar ücretli reklâmlar kadar maliyetli değildir.

Küçük İşletmenizi Pazarlama

Küçük İşletmenizi Pazarlama Çevrimiçi Yolları

Dijital pazarlamanın amacı, çevrimiçi pazarlama, potansiyel ve yeni müşterilerle stratejik ilişkiler kurmak ve onları sadık müşterilere dönüştürmeyi amaçlayan müşteri değer yolculuğudur. Bu da dijital pazarlamanın çevrimiçi insanlarla gerçekten bağlantı kurmanın ve onlara yardım etmenin yollarını bulmak olduğu anlamına da gelmektedir.

Web Sitenizde Faydalı İçerikler Yayınlayın ve SEO Öğrenin

İnsanlara yardım etmenin en iyi yollarından biri onların sordukları soruları yanıtlamaktır. Ve insanlar en çok Google’ye soru sorar. Ne sattığınızı düşünün ve ideal müşterinizin ürününüzü ararken hangi soruları soracağını tahmin edin. Okuyucunun saygısını ve güvenini kazanırken bu sorunları çözmek için bir blog başlatabilir ve makaleler yazabilirsiniz.

Küçük İşletmenizi Pazarlama

Ücretsiz pazarlama araçlarında olduğu gibi bu yöntemi uygulayan pek çok kişi var. Bu nedenle arama sonuçları sırasında öne çıkmak ve rakiplerinizi geçmek için SEO ( Arama motoru optimizasyonu) öğrenmeniz gerekir.

SEO aslında basittir. Bu sadece yanıtladığınız soruya bakmak, soruyu kimin sorduğunu bilmek ve soruyu yanıtlamak için mümkün olduğunca çok yararlı bilgiyi eklemek demektir.

Sosyal Medyayı Stratejik Olarak Kullanmak

Sosyal medya, belki de en çok tercih edilen pazarlama stratejisidir. Sosyal medyada güven oluşturmak için özgün içerik sunmak ve tutarlı bir şekilde ortaya çıkmak gerekir. İçeriğinizi yalnızca tanıtım amaçlı ve indirim yaptığınızda yayınlarsanız, potansiyel müşteriler sizi takip etmez, güvenmez ve platform algoritması içeriğinizi gizleyebilir. Bu mevcut takipçilerinize dahi ulaşmanızı engelleyebilir.

Bunun yerine zaman ayırmak ve tanıtım amaçlı içeriğe ek olarak ilham verici, eğitici ya da eğlenceli içerikler yayınlamak için bir sosyal medya platformu seçin. Potansiyel müşterilerinizin zamanlarını nerede geçirdiğini bilmek de önemlidir. Örneğin Instagram’da 30 yaş altı kişiler daha çok vakit geçirirken, 30 yaş ve üstü Facebook kullanıcı oranı daha yüksektir.

Küçük İşletmenizi Pazarlama

Sosyal medya için bazı küçük pazarlama fikirleri, ürününüzün ne kadar benzersiz olduğunu göstermek için ürün karşılaştırmaları, ideal müşterilerinizin beğeneceği ilham verici alıntılar veya ürününüzün çözmeye çalıştığı sorunu aydınlatan bir içerik paylaşmayı içerir. Takipçilerinizle bağlantı kurmak için doğrudan mesajları da kullanabilirsiniz.

Bir kişi sizi takip etmeye başladığında kendisine takip ettiği için bir teşekkür mesajı ve ilk siparişlerinde bir hoş geldiniz İndirim Kuponu göndermeniz önemlidir. Bu olumlu bir izlenim yaratırken, birden fazla geri bildirim alabilirsiniz. Sosyal medya içeriklerinizde istediğiniz şekilde yaratıcı olabilirsiniz. Ne kadar çok yaratıcı olursanız, hedef kitlenizle o kadar etkileşime geçebilirsiniz. Ve bu da yüksek kazanç demektir.

YouTube Kanalı Başlatmak

Küçük İşletmenizi Pazarlama

YouTube, potansiyel müşterilere erişim için harika bir yer. Google’ye ait olan Youtube, takipçilerinizle bağlantı kurmak için kullandığınız SEO ilkelerin birçoğunu videolarınıza uygulama imkânı verir. İdeal müşterilerinizin tanıtım ya da başka bir görsel aracılığıyla daha kolay yanıtlayabilecek soruları varsa, YouTube bunun için en iyi platformdur. Ayrıca oluşturduğunuz videolarınızı sosyal medya hesaplarınızda kullanabilir ve blog gönderilerinize yerleştirebilirsiniz.

Videonuzu yayınlamayı bırakmayın video açıklamasına veya ürünlerinize /hizmetlerinize İlişkin notlara bağlantılar eklediğinizden emin olun. İzleyicilerle ilişkinizi geliştirmeye devam etmek için diğer YouTube bağlantılarınızın linkini verin. Platform size belli bir takipçi sayısı ( 1000 abone) oluşturduğunuzda reklâm ve sponsorlar aracılığıyla kazanç imkânı sağlar.

E-Kitap Yayınlamak

Küçük İşletmenizi Pazarlama

Amazon’da bir kitap yayınlamak, kendi alanınızda otorite kurmanın ve sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için satın almaya hazır kişilerin önüne geçmesinin harika bir yoludur. Minimum maliyetle profesyonel görünümlü bir e-kitap yazıp yayımlayabilirsiniz. Kitap, bir sorunun çözümünü verimli bir şekilde öğretmenin bir yolundan ibaret olabilir.

Forum ve Gruplarda Soru Yanıtlamak

Potansiyel müşterilerle doğrudan bağlantı kurmak, küçük işletme sahipleri için düşük maliyetli pazarlama fikirlerinden biridir. Bunun için en iyi yollar Forumlar ve Facebook gruplarındaki soruları yanıtlamaktır. Soru yanıtlarken her zaman öncelikle yardımcı olmayı ve işinize bir çözüm olarak hizmet etmeyi hedeflemelisiniz.

Çevrimiçi bir dersiniz varsa ve cevabını öğrettiğiniz bir soruyla karşılaşırsanız, bu soruyu dersinizin bağlantısıyla yanıtlamayın. Kursunuzda olduğu gibi yanıtlayın. Daha sonra soruyu soran kişiyle görüştükten sonra sorunun daha derinlemesine yanıtının olduğu kursunuzu önerin. Bu, grup içinde güvenilirlik ve güven oluşturmaya yardımcı olur ve sonuç olarak insanların ürünlerinizi veya hizmetinizi satın alma olasılığını artıracaktır.

E-Posta Adreslerini Toplayın

Küçük İşletmenizi Pazarlama

Bu aşamada iletişimde kalabilmek için e-posta adreslerini toplamanız gerekir. Elde tutmayı artırır. Bir e-posta listesi, birçok başarılı çevrim içi işletmenin bel kemiğidir. Diğer bütün platformlar kullanıcılara erişiminizi kontrol ederken, her zaman e-posta listesine sahipsiniz ve işletme adını değiştirseniz ya da yeni bir web sitesi kursanız bile gittiğiniz her yere götürebilirsiniz.

E-posta adreslerini toplamanın en kolay yollarından biri dijital ürün vermektir. Dijital bilgilerinizi sunmak için de sosyal medya hesaplarınızı ve bloğunuzu kullanabilirsiniz. E-posta adreslerini aldıktan sonra da güven oluşturmak için iki haftada bir değerli ve ilgili kaynaklarla iletişimde kalmalısınız.

Topluluk Oluşturmak

Küçük İşletmenizi Pazarlama

Özellikle Facebook grupları, çözülmesi gereken benzer sorunlara ya da ilgi alanlarına sahip insanların bir araya geldiği toplulukları oluşturmak için ideal yerdir. Kendi grubunuzu oluşturmak size potansiyel müşteriler getirmeyi sağlar. Grubun da ne hakkında olursa olsun, seni bir uzman olarak konumlandıracaktır.

Bir grup oluşturmak zaman alır. Ancak, Facebook’un gönderi planlama özelliği sayesinde her gün ilgili sorular ve etkileşim fırsatları göndererek ve her üyeye yanıt vererek süreci hızlandırmanız mümkündür. Bu, onların topluluğun bir parçası olduklarını ve onları gerçekten önemsediğinizi hissetmelerine de yardımcı olacaktır.

Yazımız devam edecek …

Ürün Yönetimi Nedir? Ürün Yöneticisinin Rolü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] Küçük İşletmenizi Pazarlama Yolları Nelerdir? […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir