sanal asistan
Genel İş Fikirleri

Sanal Asistan Olmanın 10 Altın Kuralı

Sahip olduğunuz asistanlık yeteneğini internet ortamına taşıyıp sanal asistan olabilir ve iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. İster inanın ister inanmayın ama sanal asistanlar iyi para kazanıyor. Evden çalışmak için vaktiniz varsa ve bilgisayarı iyi kullanabiliyorsanız, bir de kesintisiz bir internete sahipseniz sanal asistan olabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtmek isterim ki, sanal asistan olabilmek kolay bir iş değil. İletişim becerinizin yüksek olması ve organize edebilme yeteneğinizin de olması gerekir. Sanal asistanlık sahip olduğunuz becerilerden yararlanarak ve işi öğrenerek evden iyi bir kazanç sağlamanın en gerçekçi yollarından biridir.

sanal asistan

Sanal Asistan Nedir ve Ne İş Yapar?

Sanal asistanlar, işletmelere teknik ve idari yardım sağlayan serbest meslek sahibi kişilerdir. Tüm işlem çevrimiçi yapıldığından, sanal asistanlar istedikleri yerden çalışma özgürlüğüne sahiptir.

Birçok küçük işletme sahibi, şirketlerinin büyümesine odaklanabilmeleri için sanal asistanlara dış kaynak sağlarlar. Sanal asistanlar günlük rutin işleri tamamlamak için uygun maliyetli çözümler sunarak, işletme sahiplerinin daha büyük projeleri için zaman kazanmasını sağlar.

Sanal asistan olabilmek için herhangi bir derece veya sertifikaya ihtiyacınız olmasa da, herhangi bir yanlış duruma sebebiyet vermemek için eğitimini almak gerekir. Sanal asistanlık eğitimleri, işin gereklerini ve ne zaman nasıl işleri yapmanız gerektiğini öğretir. Herhangi bir sertifika gerekmese de hangi iş yapılırsa yapılsın eğitimini almak önemlidir. Böylece iş bakımından daha da uzmanlaşmış olursunuz. Becerinize odaklanmanız da müşterileriniz için en iyisini yapmanızı sağlar.

Sanal Asistanlar Ne Kadar Kazanır?

Herhangi bir işte olduğu gibi, sanal asistanlar için de ödeme miktarı değişmektedir. Sanal asistanlık ödemeleri şu faktörlere bağlıdır.

 • Yapılacak işin türü
 • Deneyimi
 • Haftalık çalışma saati

Teknik becerileri daha yüksek olan ve daha fazla beceri sergileyen sanal asistanlar daha yüksek ücret alabilirler. Beceriler ve müşteri tabanı büyüdükçe, kazanç daha yüksek olacaktır. Örneğin Amerika’da bir sanal asistan yıllık 60 Bin doların üstünde kazanç elde edebilir. ülkemizde ise aylık anlaşmaya bağlı olarak miktar değişir. Diyelim ki 3000 TL. den 1 yıllığına anlaşma yaptınız 3000 X 12= 36.000 TL. yapar. Birkaç kişinin asistanlığını yaparsanız buna bağlı olarak aylık ve yıllık kazancınız artar.

sanal asistan

 

Yüksek Talepte 7 Sanal Asistan Hizmeti

               Bir sanal asistan için potansiyel görevler sınırsızdır.

Sanal asistan olarak hangi görevleri sunacağınızın kararını siz verirsiniz. Yapmaktan hoşlanmadığınız şeyleri ( örneğin içerik yazmak) sunmak zorunda değilsiniz. Hangi hizmeti sunacağınıza karar verirken yaratıcı olmalısınız. Müşterilerinize değer sağlamak için benzersiz becerilerinizi ve deneyimlerinizi nasıl kullanacağınızı düşünün.

 • Müşteri desteği
 • Sosyal medya yönetimi
 • Yönetimsel destek
 • Web sitesi yönetimi
 • Muhasebe
 • E-posta pazarlama
 • Facebook reklâmları

Bu destekler sizin tercih edilme potansiyelinizi artıracaktır.

Sanal Asistan Nasıl Olunur?

Kendi işinizi kurmaya hazırsanız, şu adımları izlemeniz sizin için uygun olacaktır.

1- Sanal Asistanlık Eğitim Kursuna Katılın

Bir işe başlama konusunda bilgin yeterli olmayabilir. Bu konuda yalnız değilsin çünkü bu pek çok kişinin ortak noktası. Başarılı bir sanal asistanlık, siz işinizi yaparken gelişse de, bir eğitim almanız size öğrenme için zaman kazandırırken, hedeflerinize daha çabuk ulaşmanızı sağlar. Ayrıca işinizi daha çabuk hızlandırabilirsiniz. Üstelik aldığınız eğitim size iyi referans sağlayacaktır.

2- Hangi Hizmetleri Sunacağınızı Belirleyin

Sanal asistan olarak başlamanın ilk adımı, hangi görevleri yapacağınızı belirlemektir. Emin değilseniz nasıl yapacağınızı bildiğiniz şeylerin bir listesini oluşturarak işe başlayın. Örneğin kendinize ait bir web sitesi varsa, web sitesi yönetimi hakkında bilgili olduğunuz için, iş portföyünüze web sitesi yönetimini ekleyebilirsiniz. Çevrimiçi bir etkileyici iseniz, sosyal medya yönetimlerini alabilirsiniz. Buna göre iş listenizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

sanal asistan

3- Fiyatlandırmanızı Belirleyin

Hizmetleriniz için ne kadar ücret alacağınıza karar vermek, muhtemelen sanal asistanlık işinizin en zor kısmıdır. Adil ve rekabetçi olmak istiyorsunuz ve aynı zamanda kâr ettiğinizden de emin olmanız gerekir. Çoğu sanal asistan teklifi dört ana fiyatlandırma kategorisine girer.

Saatlik Ödeme: Müşteriniz ücreti saatlik öder ve çalıştığınız süre kadar size ödeme yapılır.

Proje Bazlı: Müşteriniz tek seferlik bir proje için ( örneğin sosyal medya hesabı açmak ya da web sitesi tasarlamak) sabit ücret öder.

Saat Paketi: Müşteriniz zaman içinde kullanmak için, belli bir saat için ödeme yapar. Sözleşmenize bağlı olarak altı ay ya da bir yıllık süre sonunda sözleşme sona erer. Müşteri hizmetten memnun kalırsa daha uzun süre için sözleşme yapabilir.

Tutma : Müşteri belirli bir dizi görev veya saat sayısı için devam eden bir aylık ücret öder.

Diğer sanal asistanların ne kadar ücret istediğini araştırarak fiyatlandırma belirleyebilirsiniz. Ancak verdikleri hizmetleri de bilmeniz gerekir. Diğer sitelere bakın, facebook gruplarına katılın sorular sorun. Google’de iyi bir araştırma kaynağıdır. Bilgileri toplayın ve bir orta fiyat belirleyin.

Fiyatlarınızı belirlerken beceri ve deneyim seviyenizi de göz önünde bulundurun. Örneğin yıllardır blog yazıları yazıyorsunuz ancak sanal asistanlık için yeniyseniz, bu yüksek ücret talebinize engel değildir. Yine diyelim ki Pinterest görseli tasarlamadınız. Bunun için ya daha az ücret talep edersiniz ya da iş listenize eklemezsiniz.

sanal asistan

4- İşletme Adı Belirleyin

Her işletmenin bir adı vardır ve buna sanal asistanlık da dâhildir. Akılda kalıcı ve yarattığınız markayla eşleşen bir ad belirlemeniz gerekir. Süper yaratıcı bir isim olması gerekmez. Sizi ve hizmetlerinizi tanıtsın yeter. Diğer sanal asistanların işletmelerine ne isim verdiğini araştırabilirsiniz. Ya da çevrenizdeki kişilerden isim desteği alabilirsiniz.

İşletmeniz için alan adının kullanılabilir olduğundan emin olun. Web sitenizi kurarken kullanacağınız şey budur ve işletmenizin adı potansiyel müşterileri yönlendirmek için kullandığınız UDL ile eşleşmelidir.

5- Birlikte Çalışmak İstediğiniz Müşteri Türünü Ve Hedef Pazarı Seçin

Sunacağınız hizmetleri belirledikten sonra müşteri türünü belirlemeniz gerekir.

Küçük işletme sahipleri, avukatlar, web sitesi veya blog yöneticileri. Hedef müşteriniz kim olursa olsun, onlara biraz yüz vermelisiniz. İdeal müşteri avatarınızı oluşturun. Onlara bir isim verin, müşterilerinizde olmasını ya da olmamasını istediğiniz tüm özellikleri verin ve onlarla neden çalışmak istediğinizi belirtin. Onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Neden bir sanal asistana ihtiyacı olduğunu da sorun. 

6- Yasal İş Ayrıntılarını Öğrenin

Sanal asistanlık için yasal yaptırımlar hakkında bri avukat ya da muhasebeciye danışmanız daha faydalıdır. Zira internet araştırması yaptığımda sanal asistanların bir vergi ödemesi yaptığına dair bir bilgiye ulaşamadım. Sanal asistanlık yapan kişilere sorarak da tam bilgi alabilirsiniz.

7- Sanal Asistanlık İşinizi Tanıtmak için Bir Web Sitesi Oluşturun

Bir web sitesi oluşturmak, ilk müşterinizi bulmak ya da sanal asistanlık işinizi başlatmak için bir gereklilik olmasa da, sizi daha köklü ve profesyonel gösterir. Size potansiyel müşterileri yönlendirmek için bir yer verecektir. Web sitesini WordPress ile kolayca kurabilirsiniz. Bunun için bir profesyonele ihtiyaç yoktur.

sanal asistan

8- Müşterilerinizin Finansmanını Doğru Yola Getirin

Müşterilerinizin size ödeme yapmak, sizin de gelir giderlerinizi takip etmek için bir yola ihtiyacınız vardır. Banka hesabı açabilir ve işletme masrafları için bir kredi kartı almayı düşünmelisiniz. Başlangıçta paranızla organize olmak, gelecekte her şeyi daha kolay hale getirir.

9- Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

İşiniz hazır olduğuna göre artık onu pazarlayabilirsiniz. Birçok kişi reklâm vermekle uğraşırken, bu müşteri bulmanın en etkili yoludur. Günümüzde en etkili pazarlama yolları sosyal medya hesaplarıdır. Sosyal medya hesaplarınızı, sanal asistanlık işinizi ailenize, arkadaşlarınıza ve profesyonel çevrenize duyurmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca aileniz de kendi sosyal medya hesaplarında reklamınızı yaparak hizmetinizi duyurabilir.

Özel hayatınız ile iş hayatınızı ayrı tutmak isterseniz de işiniz için ayrı sosyal medya hesabı açabilirsiniz. Ya da Facebook Google reklâmlarından reklâm verebilirsiniz. Web siteniz varsa ve bir e-posta listesi oluşturduysanız, yeni işinizi listenizle paylaşabilirsiniz. Sizi destekleyen ve takip eden kişilerden de hizmetinizi duyurmasını isteyebilirsiniz. Pazarlamanın herhangi bir sınırı yok yeter ki stratejinizi güçlü kullanın.

sanal asistan

10-Ağ

Müşteri bulmak için ipuçları, potansiyel müşteriler, fikirler ve işiniz hakkında geri bildirim almak için diğer sanal asistanlarla bağlantı kurmanız gerekir. Ağ kurmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Facebook ve LinkedIn gibi çevrimiçi forumlarla ya da deneyimli sanal asistanlar tarafından kurulan ücretli üyelik sitelerinden bağlantı kurabilirsiniz.

Çevrimiçi konferanslar potansiyel müşterilerle çevrimiçi ağ kurmanın daha maliyetsiz yoludur. Koltuğunuzda oturup ağ kurmak için interneti kullanmak, müşteri tabanınızı küresel bir hale getirebilir.

 

 

Küçük işletmenizi nasıl pazarlayacağınıza dair yazımıza da okumadan geçmeyin. 

Küçük İşletmenizi Pazarlama Yolları Nelerdir?

 

 

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

 1. […] Sanal Asistan Olmanın 10 Altın Kuralı […]

 2. […] Sanal asistan işini en iyi nasıl yapabilirsiniz? Bunun altın kurallarını daha önceki yazımızda belirtmiştik. Sanal Asistan Olmanın 10 Altın Kuralı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir