Dekorasyon
Genel Genel Kültür Hobi Dünyası iş dünyası İş Hayatı

Dekorasyon Nedir? Dekoratör Ne İş Yapar?

İnşaat işlemi tamamlanan bina vb yapıların dış tarafı ve içinin düzenlenmesi sanatına Dekorasyon denilmektedir. İnsanlar tarihin her döneminde yaşadıkları alanların değişikliğini yapmışlardır. Örneğin; tarih öncesi dönemde insanlar yaşadıkları mağaralara resimler çizmişlerdir. B

u resimler insanların zevklerini, ruh hallerini yansıttığı gibi aynı zamanda insanların yaşam biçimi hakkında da bilgi vermektedir. Dekor sadece resim yapmaktan da ibaret değildir. Kişiliğimizi yansıtan bir obje, süs eşyaları ya da süsleme işine de dekorasyon denilmektedir. Dekor kelimesi İngilizce decoration kelimesinden Türkçemize geçmiştir.

Dekorasyon

Dekorasyon Önemi Nedir?

Günümüzde insanlar eskisi gibi tarım ve hayvancılıkla uğraşmamakta ve daha çok kapalı alanlarda çalışmak zorunda kalmaktadır. Ya da teknolojinin gelişmesiyle birlikte Örneğin çocuklar eskisi gibi dışarıda arkadaşlarıyla oynamaktansa evde bilgisayar başında zaman geçirmektedir. Son zamanlarda ise covid-19 salgını insanları evde kalmaya mecbur bırakmıştır.

Böyle bir durumda insanlar daha iyi hissedebilmek için yaşam alanlarında birçok değişiklik yapmışlardır.

Dekor değişikliği sadece ev ile de sınırlı kalmamaktadır. Bugün baktığımız zaman iş yerlerinde de dekor değişikliği zorunlu hale gelmektedir. Örneğin mağazalar daha fazla müşteri çekmek için modaya uygun değişiklikler yapmaktadır. Dekor yapmayan mağazalar müşteri kaybına uğramaktadır. Mekanlarda yapılan değişiklik ile

  • Görsel olarak bütünlük sağlanır.
  • Daha kullanılabilir alanlar oluşturulur.
  • Ortamlar daha aydınlık olur.
  • Mekanlara daha kaliteli bir görünüm kazandırılır.
  • Değilim yapılan alanın daha geniş olması sağlanır.

Dekorasyon

 Dekor Nasıl Yapılır?

İnsanların zevkleri ya da ihtiyaçları ne olursa olsun yaşam alanlarını değiştirmek ve yenilik yapmak istemektedirler. Değişikliğine başlamadan önce yapacağımız tarza karar vermemiz ve o tarza uygun araştırma yapmamız, harcama konusunda ön bilgi edinmemiz faydalı olacaktır.

Bu şekilde be kadar harcama yapacağımız, ne tarz eşyalar alacağımız, hangi eşyayı nereye koyacağımız değişim işlemini daha sağlıklı kılacaktır. Değilim konusunda bazı tavsiyeler vermek gerekirse, kullanılan eşyalar ile duvar boyasının uyumlu olması daha modern bir hava oluşturmaktadır.

Modern bir hava oluştururken duvarlarda koyu renkler tercih edildiyse duvarlara dikkat çekici tablolar yerleştirilebilir. Dekor değişikliği yapılan alanın daha geniş görünmesini sağlamak isteyenler ise dekoratif duvar aynaları kullanabilir.

Aynalar yaşam alanlarını daha geniş gösterdiği gibi güneş ışığını da yansıtması enerji tasarrufu açısından da önemlidir. Kullanılan eşyaların işlevsel olması da düzen açısından önemlidir. Örneğin kullanılan dolap, masa gibi eşyaların çekmeceli olarak tercih edilmesi yaşam alanının dağınık görünmesini engelleyecektir.

Dekorasyon

 Dekoratör (Dekorasyoncu) Ne İş Yapar?

Dekorasyoncu ya da dekoratör, mekanların süslenmesi, dizaynı ve modern hale getirilmesi konusunda bilgi sahibi, ürettiği fikirlerle dekor yapacak kişiye bakış açısı kazandıran, ya da yönlendirebilen kişilere denir.

Dekorasyoncu, hem ev hem de iş yerlerini modern bir yapıya kazandırma konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle son zamanlarda insanların dekorasyona ihtiyaç duymasıyla birlikte dekor konusunda tecrübeli kişilere de ihtiyaç duyulmakta ve bu konularda da iş alanları ortaya çıkmaktadır. Dekorasyoncu olarak çalışan kişiler yaratıcılıklarını arttırdığı sürece çok kolay iş bulabilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir