Çalışanların hizmet borçlanması
Genel Hukuk iş dünyası

Çalışanların Hizmet Borçlanması Nasıl Yapılır?

Çalışanların hizmet borçlanması için belirtilen şartları yerine getirmeleri halinde emekli olabilmeleri mümkündür. Sigorta başlangıç tarihi, 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 prim gün bitiş tarihi hesaplanırken dikkate alınan bir unsurdur. Emeklilik, her çalışanın yaşlılığında sahip olmak istediği bir gelirdir. 

Çalışanların Hizmet Borçlanması için Sigortalının Borçlanacağı Hizmet Süresi Ne Kadardır?

SGK’ya bildirimi yapılan kadın çalışanlara, doğum öncesi ve sonrası dönemi kapsayan iki yıllık primlerini analık borcu ile ödeme imkânı sağlanmaktadır. Doğum borcu; en fazla 3 çocuk olmak üzere toplam 6 yıl erken emekliliğin önünü açar. Kadınların analık borcu hakkından yararlanabilmeleri için sigorta başlangıç ​​tarihinden sonra doğum yapmaları gerekmektedir. Son olarak, kadınlara doğum nedeniyle çalışma hayatından uzak kaldığı süreler için kendileri ve işverenleri adına prim ödenmemelidir.

SGK’ya bildirimde bulunan erkek sigortalıların ulusal görevlerini yerine getirmek amacıyla çalışma hayatından uzak kaldıkları dönemde; Şirket adına ödenmeyen primler için geriye dönük olarak askerlik borcu ile borçlanmaya izin verilmektedir. Erkek çalışanların askerlik borcu ile erken emekli olabilmeleri için sigorta başlangıç ​​tarihinden önce askerliklerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Askerlik borcunun kapsamı, er ve astsubay olarak silah altında geçirilen süre ile yedek subay okulunda eğitim için harcanan süreyi kapsamaktadır.

Hizmet Borcu Olanlar Nasıl Başvuru Yapabilir?

Kişilerin ilgili hizmet borçlanmasına ilişkin olarak SGK’ya (Sosyal Güvenlik Kurumu)  resmi başvuruda bulunmaları gerekmektedir. SGK üzerinden yapılan şahsen başvuruların yanı sıra e-Devlet portalı üzerinden online başvuru hizmeti de tercih edilebilmektedir.

Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

3600 günden az aylıklar için sigortalılık başlangıç tarihinin 9 Eylül 1999 veya öncesinde kaydı olması gerekir. Belirtilen tarihten önce ve tarihte sigortası olan vatandaşlar diğer şartları yerine getirmeleri halinde erken emekli olabilirler. Eylül 1999’dan sonra sigortalılığına başlayanların erken emekli olabilmeleri için 4500 prim günlerinin olması gerekmektedir.

Mayıs 2008’den sonra sigortalı olanlar 5400 prim gününü tamamlamalıdır.3600 günden erken emekli olabilmek için sigortalılık başlangıç tarihinin 1999 yılından önce olması, vatandaşların 15 yıllık sigortalılık ve 3600 gün prim ödemesi olması gerekmektedir. Belirlenen prim günü ve sigortalılık süresinin ardından kişinin emeklilik yaşı belirlenebilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir