ingilizce
Eğitim Genel Kültür

İngilizce Konuşmayı Nasıl Geliştirebilirim?

İngilizce konuşmayı nasıl geliştirebilirim diyorsanız artık zor değil. Gelişen dünyada artık kişilerin kendi ana dilinin yanında bir ya da birkaç yabancı dil bilmesi önem arz ediyor. Dünyada en çok konuşulan diller arasında gelen İngilizce öğrenmek ve geliştirmek aslında hiç zor değil.

Kurslara giderek hatta kurslara hiç para vermeden bile online şekilde, gerçek İngiliz dili öğreticilerinden ve  yardımcı kitaplardan da bu dili öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz. Önemli olan sürekli tekrar yapmak ve İngilizce konuşabileceğiniz kişilerin çevrenizde bulunması.

İngilizce Konuşmayı Nasıl Geliştirebilirim?

Bir dil öğrencisine hedefinin ne olduğunu sorduğunuzda, hemen hemen herkes konuşmasını geliştirmek  olduğunu söylemektedir. Eğer bir İngilizce hazırlık sınıfında okumamış iseniz, hepimiz biliriz ki; okullarda       verilen İngilizce dili eğitimi yeterli değildir. Sadece basit cümle yapılarını öğreniriz ki bu da çok fazla işimize yaramaz.

Yabancı dil bilmek, iş hayatında da, bir yere tatile gittiğinizde ve hatta içerik yazarlığı yaparken de çok işinize yarayacaktır. Özellikle turistik bir yerde yaşıyorsanız ve bir iş sahibi iseniz, yabancı dil eğitimi daha da önem arz eder.

İngilizce

Bir yabancı dil öğrenirken pratik yapacağınız kişilerin yakınınızda olduğunuzda daha iyi öğrenebilirsiniz.

Yurt dışına iş yapan bir işletmede çalışıyor iseniz, İngilizce dâhil öğrendiğiniz her yabancı dil size artı avantaj sağlayacaktır. Pek çok işletme, ileride yurt dışına açılacakları için, personel seçiminde yabancı dil bilmeyi şartlar arasına dâhil etmektedir.

Tıpkı yazınızı geliştirmek, dinlemek gibi hedefli bir şekilde konuşulan İngilizce geliştirmek için de kullanabileceğiniz bazı teknikler verdir. İşiniz gereği yurt dışına gitmek ve bir süre orada yaşamak zorunda kalırsanız, bu teknikleri çok daha rahat uygulayabilirsiniz.

Bu teknikler aslında sadece İngilizce için değil, tüm dilleri öğrenebilmek için uygulanabilen tekniklerdir.

Yabancı Dil  Geliştirme Teknikleri

Konuşmak

Bir dili konuşmak için sihirli bir hap olsaydı bu çok kolay olurdu öyle değil mi? Temel olarak daha iyi konuşmanın  en iyi yolu, pratik yapmaktır.

Mümkün olduğunca çok sayıda ve farklı kişilerle pratik yapmalısınız. Yurt dışında yaşamış ya da eğitim almışsanız bile olsa, pratik yapmanız her zaman iyidir.

Kendi ülkenize geri dönmüşseniz ve tekrar bir İngilizce Eğitim Kuruluşuna başvurup yeniden ders alıyorsanız, dersten sonra sınıf arkadaşlarınızla buluşarak ya da çevrim içi bir öğrenim topluluğuna katılarak uygulama sürenizi artırabilirsiniz.

Hatta evdekilere de İngilizce öğreterek hem bir yabancı dil öğretmiş hem de kendiniz pratik yapmış olursunuz.

 

İngilizce

Konuşmalarınızı Tahlil Edin

Konuşmanız bittikten sonra düşünmek için 1 dakikanızı ayırın.

  1. Nasıl gitti?
  2. Ne kadarını anladığını düşünüyorsun?
  3. Kendini ne kadar rahat hissettin?
  4. Bilmediğin kelimelerle karşılaştın mı?

Sadece bu şekilde düşünmek bile, bir sonraki konuşmanızda kendinize olan güveninizi artıracaktır.

Dinlemek ve Okumak

Konuşmak için kelimelere ihtiyacınız var. Ders süresi kelime öğrenmek için mükemmeldir. Ancak kelime sayınızı artırmanın başka yolları da vardır. Film izleyin, müzik dinleyin, radyo dinleyin.

Kitap, dergi ve blog okuyun. Dinlerken ve okurken, yeni ve ilginç ifadeler, terimleri ve eş anlamlılarını bulun.        Yeni kelimeleri not alın.

Kelime Araştırması Yapmak

Konuşmalardaki gerginliğin bir nedeni, ne söyleyeceğini bilememe hissidir. Bu durumda bir kelime araştırması yapmak yerinde olacaktır. Diyelim ki iş için bir süre yurtdışında yaşamak durumundasınız.

Doktora mı gideceksiniz? Randevunuzdan önce, durumunuzla ilgili ve muhtemelen ihtiyaç duyacağınız bazı genel ifadelerle ilgili kelime dağarcığını artırın.

Fatura ödemeden, restoranda yemek yemeden, iş görüşmeleri yapmadan önce bu tekniği kullanmalısınız.

Telefon Görüşmeleri

İngilizce

Pek çok kişi, yabancı dil geliştirmede, telefon görüşmelerini çok zor olarak kabul etmektedir. Bunun nedeni, telefonda iken, değir kişinin vücut dilini görememek ya da ağız hareketlerini izleyememektir.

Her ikisi de iletişime destek araçlardır. Bu durumu yenmek için ve telefonda kendinizi daha güvende hissetmek    için, arkadaşlarınızla telefon görüşmeleri yaparak, bu güvensizliğiniz atlatabilirsiniz.

Bu arada telefon görüşmesine başlamadan önce, kendinize bir soru listesi ve kullanışlı bir kelime haznesi hazırlayın.

Sesinizi Kaydedin

Ek çok insan sesini kayıt etmekten hoşlanmasa da, aslında konuşmayı iyileştirmek için son derece yararlı bir    yoldur. Sesinizi kayıttan dinlemek, farkına varamayacağınız durumları gösterir. Gergin olduğunuzda hızlı  konuşmak, bazı kelimeleri yanlış telaffuz etmek gibi durumları fark edebilirsiniz.

Öte yandan, konuşmanızın düşündüğünüzden daha iyi olduğunu duymak da hoş olabilir. Öğretmeninize ya da anadili İngilizce olan arkadaşınıza kaydı dinletin ve geri bildirim alın.

Tek Kelimeler Yerine Cümle Öğrenmek

Akıcılığınızı artırmak için bir başka ipucu da tek tek kelimeler yerine çeşitli ifadeler kullanmaktır. Muhtemelen      ana dilinizde bunu sürekli yapıyorsunuz.

Merhaba, bugün nasılsın? Sorusunu sormak yerine “Ne var ne yok? “ gibi ifadeleri seçerek karıştırın.

Eğlenerek Öğrenin

Kabul etmek gerekir ki, eğlenirken öğrenmek her zaman daha kolaydır.

Yalnızken kendinizle konuşmak, İngilizce popüler şarkılara eşlik etmek, rastgele seçilmiş konularda doğaçlama konuşmalar yapmak, eğlenceli sit-com izlemek ya da İngilizce oyunlar oynamak gibi eğlenceli aktivitelerle,    İngilizce dilini daha kolay öğrenebilirsiniz.

Hızlı Bir Şekilde Nasıl Öğrenebilirim?

İngilizce, Türkiye’de dâhil olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesine yayılmış dillerden biri. Yani İngilizce öğrenmek bir bakıma artık gereklilik halini aldı.

Öğrenmesi eğlenceli bir dil olan İngilizce, nispeten öğrenmesi de kolay bir dil. Ancak, hızlı bir İngilizce öğrenmek biraz imkânsızdır. Peki, İngilizceyi en pratik şekilde nasıl öğrenebiliriz?

Klasik edebiyat, ciltsiz kitaplar, gazeteler, web siteleri, sosyal medya paylaşımları, şampuan kutusunun arka    yazıları. İngilizce olarak ne bulursanız okuyun.Tüm bunlar İngilizce konuşmanızı ve daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır.

İngilizce

Öğrenilen her kelime dağarcığına yeniden maruz kalmanızı sağlayacak, size bağlam içinde yeni örnekler vermeyi sağlayacaktır. Böylece kelimeleri zihninizde daha da güçlendirebilirsiniz. Yeni kelimeler ve ifadeler öğrenmek, İngilizcede kelime haznenizi oluşturmak için çok önemlidir.

Öğrenmek önemlidir ancak öğrendiklerimizi unutmamak daha da önemlidir. Her yeni kelime öğrendiğinizde bunu bir yere not etmeli ve hangi cümle içinde geçtiğ ine de dikkat etmeliyiz. Yanınızda bir not defteri bulundurabilirsiniz ya da cep telefonunuza not alabilirsiniz. Bir de kelimeyi ses kaydı alarak, kendiniz söylerseniz, nasıl telaffuz edildiğini de unutmamış olursunuz. Kelimeyi cümle içinde not alın.

İletişim kurmamanın dili nedir? Biz insanlar, ağzımızı açmadan iletişim konusunda oldukça uzmanız bunun için de yazma dilini kullanıyoruz. WhatsApp, Messenger ile yazarak daha çok iletişim kuruyoruz. Ancak konuşmak çok daha hızlı ve etkili öğrenmeye neden olmaktadır.

İngilizce konuşulan bir ülkede İngilizce eğitimi almak ve hızlı öğrenmek, Türkiye’de ve Türkçe konuşan kişilerin arasında bulunmaktan daha kolay öğrenilir. Eğer imkânınız varsa yurtdışına dil eğitimi almak için gitmeniz yararlı olacaktır. Bunun için aralarından seçim yapabileceğiniz uzum bir ülke listesi mevcuttur. Hava durumu, favori şehriniz gibi tercihler üzerinden İngilizce konuşulan ülkelerin birine yurtdışı dil kursuna gidebilirsiniz.

ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada gibi ülkeler dil kursları için ülkemizden de en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Bu ülkelerden birinde İngilizce dil eğitimi imkânı yakalarsanız bunu en güzel şekilde değerlendirmelisiniz.

Evden Kaçış Oyunu Nasıl Açılır?

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

  1. […] İngilizce Konuşmayı Nasıl Geliştirebilirim? […]

  2. […] İngilizce Konuşmayı Nasıl Geliştirebilirim? […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir