Finansal Hedefler
Genel Genel Kültür Gündem

Gelecek İçin Finansal Hedefler Belirleme

Gelecek İçin Finansal Hedefler belirlemeden önce, bugünkü finansal durumunuza bakmanız gerekir. Çalıştığınız bir işiniz varsa, düzenli maaş ya da gelir elde ettiğiniz için,  biraz birikim yapma şansınız var. Ama ya düzenli bir işe sahip değilseniz? Gelecekte yapmak istedikleriniz için finansal yönden güçlü olmak istiyorsanız, kendinize hedefler belirlemeniz gerekir ki, ilk hedefiniz düzenli gelir getiren bir iş olmalıdır.

Özel ya da resmi çalışan olun, geleceğinizi maddi anlamda garanti altına almak için finansal hedefler belirleyerek, bir adım atmanız gerekir. Planlarınız kısa, orta ya da uzun vadede olabilir. Hayatın oldukça pahalı olduğunu kabul etmeliyiz. Ancak bu durum sadece Türkiye için geçerli değil, dünyada pek çok ülkede yüksek fiyatlar yüzünden insanlar daha büyük zorluklarla karşılaşabiliyor.

Bunların göstergesi de ekonomik buhran dönemleri. Yani pek çok yerde mali kriz yaşanabiliyor. Bu dönemleri alınan stratejik kararlarla atlatabilmek mümkün. Finansal hedefler sadece kişilere atfedilemez, işletmelerin de finansal hedefler belirlemesi ve kendilerini garanti altına alması gerekir. Önemli olan çalışarak bundan kazançlı çıkabilmek.

Gelecek İçin Finansal Hedefler Belirlemek Adına Neler Yapmalısınız?

Şimdi kendinize şu soruyu sorun. Ben geleceğimi garanti altına almak, ideallerimi gerçekleştirmek ve biraz daha refah bir hayat sürmek için ne yaptım, ne yapabilirim?

Son model bir arabaya sahip olmak (Taksitle veya banka kredisiyle alınan), lüks bir sitede ev sahibi olmak ileriye dönük bir finansal yatırım olabilir (Satmak istediğiniz takdirde). Ancak unutulmamalıdır ki, bu ev ve araba, borcu bitene kadar kredi aldığınız banka veya finansal kuruluşa aittir. Borcunuz bittiğinde – ev için en çok 10 yıl ödeme yaparsınız- ancak satışı yapabilirsiniz. Bu da maddi gelir getirebilir.

Tasarruf Yapmak

Finansal hedefleri belirlemeden önce nasıl tasarruf yapılır, bunu öğrenmeniz gerekir. Tasarruf TDK sözlük anlamı ile “ Parayı ya da tüketilecek herhangi bir şeyi dikkatli kullanma, idareli harcama” anlamında kullanılmıştır. Tasarruf yaparak biriktireceğiniz para, size ileride finansal destek olarak geri dönecektir. Emeklilikte bir iş kurmak istemek gibi bir finansal hedefiniz varsa, tasarruf paralarınızı size oldukça iyi katkı sağlayacaktır.

Tasarruf yapmak, bireysel bir olay değildir. en büyük işletmeler bile zaman zaman tasarruf yapma yoluna gidebilir ve stratejiler uygulayabilir.

Finansal Okuryazarlık

Öncelikle size bir tavsiye. Üniversitelerin ve Milli Eğitime bağlı kursların Finansal Okuryazarlık sertifika programları var. Bu kurslarda, parayı yönetmeyi ve birikim yapabilmeyi öğreniyorsunuz. Aslında herkesin alması gereken bir eğitim. Öncelikle size uygun eğitimleri almanız, hedeflerinizi belirlerken yapacaklarınızla ilgili çok yardımcı olacaktır. Finansal Okuryazarlık artık bir gereklilik halini aldı.

Ev geçindirmek zor. Sürekli ödenen faturalar, kiralar, temel ihtiyaçlar derken çok fazla birikim imkânı olduğunu düşünemiyorsunuz. Ancak, şunu belirtmek isterim ki, finansal hedeflerinizi belirledikten sonra size yardımcı olacak araçlar mevcut.

Süpermarketler yerine semt pazarından sebze-meyve alışverişi yapmak, lüks mağazalar yerine sokaklardaki mağazalardan alışveriş yapmak, her gün aracınızla bir yere gitmek yerine, toplu taşıma araçlarını kullanmak, biraz tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri satın alarak ve sezon sonu indirimlerini takip ederek de tasarruf edebilirsiniz. Bu para ile birikim yapmanız mümkün.

Küçük Birikimler Yapmak

Küçük birikimler yaparak tasarruf planı yapabilir ve finansal hedeflerinize dahil edebilirsiniz. Bir kumbara almak ( eski ama işe yarar yöntem), bankaların aylık ödeme limitini sizin belirlediğiniz birikim hesapları, gelecek finansal hedefleriniz için tutarlı iki araçtır. Pandemi döneminde birikim yapmayı öğrendiğimiz için bunu sürdürülebilir kılmak gerekir.

Finansal Hedef Planlaması Yapmak

Para kazanmayı belli bir amaç için yapmıyorsanız, muhtemelen kazancınızın büyük bölümünü düşünmeden harcarsınız. Faturalarınız fazla geldiğinde ve paraya ihtiyacınız olduğunda, emekli olmayı bir kenara kaldırıp yine çalışmak durumunda kalırsınız. Kredi kartınızdan çok fazla harcama yapabilir, kredilerinizi ödeyemeyeceğinizi ya da bir sigorta yapmak için paranızın yeterli olmadığını görebilirsiniz.

Hayatın riskleri ile başa çıkmanız gerekirken, kendinizi zor durumlara karşı savunmasız hissedebilirsiniz. Geleceğinizi düşünmenin sağladığı en iyi şey, size olabilecek durumlar üzerinde çalışmak ve hazırlık yapmak için, elinizden gelenin en iyisini yapma şansı vermesidir. Bu süreç devam ettiğinde, hedeflerinizi ve hayatınızı kaçınılmaz olarak gelecekte olabilecek değişikliklere uyacak şekilde şekillendirebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz yıllık finansal planlama, hedeflerinizi gözden geçirme, kaydettiğiniz ilerlemeyi gözden geçirerek planı güncelleme imkanı sunar. Daha önceden belirlediğiniz bir hedefiniz yoksa, bunları formüle etme fırsatını kullanarak, mali bir temele sahip olabilirsiniz.

Finans ve emeklilik planlaması, kısa, orta ve uzun vadede yapılabilir. Kısa vadeli hedeflerde borçları ödemek ve acil durum fonu başlatmak için bir hedef belirlenir. Orta vadeli hedeflerde temel sigorta poliçeleri içerirken, uzun vadeli planlamalar emeklilik odaklı olmalıdır.

Kısa Vadeli Finansal Hedefler

Belirleyeceğiniz kısa vadeli finansal hedefler, size ileriye dönük daha büyük hedeflere ulaşmak izin ihtiyacınız olan güveni ve temel zemini hazırlar. Kısa vadeli hedefler en çok 1 yıllık oluşturulan planlardır. Bir yıllık bütçe oluşturun ve buna bağlı kalmaya çalışın. Acil durum fonu oluşturun ve sizi borç yükü altına alan kredi kartı borcunuzu ödeyin. (Asgari ödeme cazip gelse de, faiz işleyeceğinden borcunuzu asgarinin üstünde ödeyin).

Finansal hedef belirlemeyi, ileriki zamana bir yolculuk olarak düşünün. Bir yere seyahat edeceğiniz zaman (Seyahat hedefiniz)  öncelikle araştırmanızı yapar, en uygun konaklama ve yeme/içme yerlerini belirler, uygun fiyattan biletinizi (Tasarruf planı) alırsınız. Finansal hedefler de, tıpkı bir seyahat gibidir. İleriki zamana dair bir hedef belirlersiniz, gerekli uygun planlamayı yaparsınız ve harekete geçersiniz.

Bütçe Planlaması Yapmak

Bütçe planlaması yapmak, “ Ben planımı yaptım” demekten ibaret değildir. Yaptığınız planlamaya uymanız gerekir. Bir aylık kazancınız ne kadar? Faturalarınız ve temel ihtiyaçlarınız için harcadıklarınız ne kadar? İhtiyacımız olmadığı halde bazı şeylere ekstra ne kadar harcama yapıyoruz?

Diyelim ki çok pahalı olmayan bir şehirde yaşıyorsunuz.

Aldığınız maaş 17.000 TL. Evlisiniz, çocuk yok. Tahmini harcamalar ise;

 • Kira + Telefon+ İnternet+ Su+Elektrik ve Doğal Gaz= 10.000 TL.
 • 17.000-10.000 =7.000 TL.
 • Bunun 1000 TL.sini yol masrafları  (otobüs ve acil durumlarda taksi), 1500 TL.yi aylık mutfak giderleri olarak düşünsek
 • 1000+1500 = 2500 TL.
 • 7000-2500= 4500 TL. kalan para.

Bu geriye kalan 4.500 TL.’nin 2500 TL. sini 1 yıllık tasarruf planınıza dahil ederseniz, yıllık 30.000 TL. birikim yapmış olursunuz. Geriye ekstra harcamalarınız için 2000 TL. kalıyor. Tabi bu durum aldığınız maaşa ve yaşadığınız yere göre farklılık gösterir. Daha pahalı şehirlerde tek maaşın yetmediği de bir gerçek.

Gereksiz masraflarınıza bir göz attığınızda ise cüzdanınızdan ne kadar çok gereksiz para çıkışı olduğunu görürsünüz. Harcamalarınızı takip etmenin bir yolu, çevrimiçi ulaşabileceğiniz ücretsiz bütçeleme programları. Harcamalarınızı kategorilendirmek için hesaplarınızdaki bilgileri tek yerde toplar. Ayrıca, son aylardaki banka ekstrelerinizi ve faturalarınızı da gözden geçirerek, harcamalarınızı Excel ya da bir gelir gider defteri ile bütçenizi oluşturabilirsiniz.

Tavsiye: Apartman yönetimlerinde kullanılan gelir-gider defterleri, harcamalarınızı kayıt altına almak ve kontrol edebilmek için çok işinize yarayacaktır. Kırtasiyelerden edinebilirsiniz.

Paranızı nasıl harcadığınızı görmek, size gelecekte yapmak istediğiniz konusunda karar almak adına yardımcı olacaktır. Her gün dışarıda yemek yemek yerine, belli günlerde gitmek, yemekleri evde yemek daha az masraflıdır. Dışarıda yemek yemeyi tercih ettiğinizde de minnak porsiyonlara kocaman para ödemeyi yapacağınız yerleri değil, daha uygun restoranları seçebilirsiniz.

Özel otomobilinizi her gün kullanıp benzin parasını ikiye katlamak yerine, toplu taşıma aracı kullanmak, araç masraflarınızı azaltacaktır. Bu durumda tasarruf ederek, gelecek için finansal hedeflerinize yaklaşmış olacaksınız.

Acil Durum Fonu

Nostaljik Türk filmlerinde görmüşsünüzdür. Evin bir ihtiyacı olduğunda evin annesi, mutfakta pirinç ya da çay kavanozunun içindeki parayı kullanarak ihtiyaçları alır. Biz buna günümüzde acil durum fonu diyoruz. Beklenmeyen harcamalar için ayırdığınız para, acil durum fonudur. Tahmini bir miktar belirleyerek kendi acil durum fonunuzu oluşturabilirsiniz. Acil durum fonuna en çok COVİD-19 döneminde ihtiyaç duyduk. Halihazırda bir acil durum fonunuz varsa ve büyük bir miktarını kullandıysanız, yenilemeniz gerekir.

Finansal hedeflerinize kişisel bir açıdan bakarsanız, pek çok hedefinizi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bunun için size küçük bir tüyo. Finansal hedeflerinizi belirlerken bir işletmeniz varmış ve siz bu işletmeniz için finansal hedef belirleme çalışmaları yapıyorsunuz. Olaya bireysel gözüyle bakarsanız, pek bir atılımda bulunmayabilirsiniz.

İşi biraz eğlenceye dökerek, aile şirketi işletiyormuş ve gelecek için finansal hedefler belirliyormuş gibi görünün. Aslında mantıken bakarsak, aralarında çok fazla bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Her şey gelir-gider dengesiyle ilgilidir.

Acil durum fonunuza maddi destek sağlayacak şeyleri değerlendirmeniz önemli. Dağınıklığı ortadan kaldırın ve organize edin. Örneğin, kullanmadığınız eşyaları, kıyafetleri, hobilerinizi çevrimiçi olarak satabilir ve kazancı acil durumu fonunuza aktarabilirsiniz.

Bankaların Tasarruf Hesapları

Hatırlarsanız, bankada bir hesap açtığınızda banka tarafından size kumbara verilirdi. Hala kumbarada para biriktiren var mı? “Ben”, dediğinizi duyar gibiyim. Kumbaranın günümüzdeki gelişmiş hali, bankaların birikim (tasarruf) hesaplarıdır. Tasarruf hesaplarını açmak için banka şubesine gitmenize gerek yok. İnternet bankacılığı ile hesap açabilir, yatıracağınız miktarı aylık olarak belirleyebilirsiniz.

Belirlediğiniz tutar, hesabınızda para varsa, otomatik olarak günü geldiğinde çekilecektir. Bunun için de size önerimiz; tutarın çekim tarihini maaş gününüze göre ayarlamanız. Ayın 15’inde maaş alırsanız, 16 ‘sında otomatikten çektirin. Ay sonuna bırakırsanız, hesabınızdaki paranızı harcama olasılığınız yüksektir.

Acil durum fonları ve banka tasarruf hesapları, sadece emeklilik için finansal hedef belirlediğinizde değil, diğer finansal hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan finansal istikrarı yaratan tasarruf hesaplarıdır.

Sonuç Olarak:

İnsanlar hayat pahalılığı nedeniyle haklı olarak birikim yapamadıklarından şikayet ederler. Ancak pek çok şeyde harcamaları minimum düzeyde tuttuklarında, bir süre sonra birikim yapmaya başladıklarını belirtmektedir.

 • Öncelikle kendi bütçenize uygun finansal bir hedef belirleyin.
 • Mali durumunuzu gözden geçirin ve finansal bir gelir-gider tablosu oluşturun. Mecburi harcamalar ve keyfi harcamaları ayrı kayıt edin. Finansal Okuryazarlık eğitimleri size bütçe oluşturma desteği verir. Değerlendirin.
 • Hedefinize uygun birikim şekillerini araştırın.
 • Kendinize uygun finansal hedef stratejinizi uygulayabilirsiniz. Daha sonraya ertelemeyin ve uygulamaya geçin. Atılım yapmazsanız, hiçbir şeyi elde edemeyeceğinizi unutmayın.

Tüm hedeflerinize kavuşmanız dileğiyle ..

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

16 Yorumlar

 1. Wow, marvelous weblog structure! How long have you ever been blogging for? you make running a blog look easy. The entire look of your web site is wonderful, as neatly as the content!

  1. I’ve been writing for over 10 years. I am an author who has also published a book in my country. Thanks for the nice comments 🙂

 2. […] Gelecek İçin Finansal Hedefler Belirleme […]

 3. Everything is very open with a very clear clarification of the issues.
  It was really informative. Your site is extremely helpful.

  Many thanks for sharing!

  1. Thanks for your attention. Stay tuned. Respects

 4. Right here is the right website for everyone who wants to find out about this topic.
  You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need
  to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been written about for many years.
  Wonderful stuff, just wonderful!

  1. Thank you 🙂

 5. I besides conceive hence, perfectly pent post! .

 6. I like this post, enjoyed this one appreciate it for posting.

 7. Really when someone doesn’t understand after that its up to other viewers that they
  will help, so here it takes place.

 8. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site?
  My website is in the exact same niche as yours
  and my visitors would certainly benefit from some of the
  information you present here. Please let me know if this
  ok with you. Many thanks!

  1. Hello . of course you can use 🙂

 9. Hi there would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!

 10. Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

  1. Thank you. Take care 🙂

 11. […] Gelecek İçin Finansal Hedefler Belirleme […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir