,

Özel Ders Vererek Kazanç Elde Etmek

Gün geçtikçe zorlaşan eğitim standartları ile birlikte, aileler ve çocukları özel ders almak fikrine, bir kurumda çalışan öğretmenler de özel ders vererek, kendilerine ek gelir yaratma fikrine sıcak bakmaktadır.

Dershanelerin yaygınlaşması ve birçok velinin dershaneleri tercih etmesinden kaynaklı, ayrıca okullarda ki sınıfların da  kalabalık öğrencilerden oluşmasından dolayı, öğrenciler sınıflardaki dersleri tam olarak anlayamamaktadır. Bu sebepten dolayı maddi durumu iyi olan aileler ise, çocuklarına özel bir öğretmen tutarak, almasını istedikleri eğitimin kalitesini üst seviyelere taşıyabilmektedir.

özel ders

Özel Ders İçin Neler Gereklidir?

Bu mesleği yapmak için öncelikle kendinizi hangi alanda uzman görüyorsunuz bunu belirlemeniz gerekmektedir. Uzmanlık alanınız İngilizce ve Matematik ise veliler , öğretmenliğinize ve halen öğrenci iseniz hangi bölüm okuduğunuza önem verecektir. Bu sebepten dolayı eğitim geçmişiniz çok önemlidir.

Okul dersleri dışında müzik aletleri konusunda da eğitim verebilirsiniz. Müzik aletleri için herhangi bir öğretmenlik belgesi veya farklı bir belge arayışı olmayacağı için, bu konularda sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinize önem verilecektir.

Öğrenciye Özel Ders Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nedir?

Sizin açınızdan ve dersi vereceğiniz öğrenciniz açısından en önemli nokta, bulunduğunuz yerin ders için uygun olup olmadığıdır. Uygun bir nokta seçilmediği durumlarda kesinlikle dersten verim alınmayacaktır ve bu konu için dersi verdiğiniz kişi ile görüşerek, uygun bir ortam yaratmanız gerekmektedir.

Bir diğer husus ise derslere ara vermeniz olacaktır. Genellikle günlük bir saatten fazla dersler vereceğinizden dolayı sürekli ders işleminiz öğrenciniz için kötü bir seçenek olacaktır ve kafa karışıklığına yol açacaktır. Derslere belli aralıklarla mola vermeniz gereklidir. Bu molalarda öğrenciye yiyecek-içecek ikramında bulunabilirsiniz.

Öğrenciniz ile kuracağınız iletişim çok önemlidir. Bir eğitimci olarak nasıl davranmanız gerektiğini unutmamalısınız. Öğrenciye karşı nazik olmalı ve konuları anlama seviyesine göre anlatmalısınız. Herkesin dersleri anlama kapasitesi farklıdır. Öncelikle öğrencinizde bunu gözlemlemeniz gerekir.

 

Ders zamanlarına sadık kalmanız da gerekir. Dersi kendi evinizde verecekseniz, ders saatlerinde başka hiçbir şey ile ilgilenmemelisiniz. Eğer birkaç öğrenciye aynı anda ders veriyorsanız, onların anlayacağı şekilde anlatmalı, sabırlı olmalı ve öğrenciye karşı yüksek sesle konuşmamalısınız. Bu öğrencinin kendisini azarladığınızı düşünmesine yol açabilir.

özel ders

Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Ne kadar para kazanacağınız sizin uzmanlık durumunuza ve tecrübenize dayalıdır. Ne kadar uzmansanız ve ne kadar tecrübeliyseniz kazanacağınız ücrette belirli oranda artacaktır, yani alacağınız ücret bir iş yerinde çalışırken alacağınız maaşı etkileyen durumlar gibidir.

Vereceğiniz dersin saatlik ücreti ortalama 100-150 TL arasında, haftalık 3 gün ders vereceğinizi ve günlük 2 saat ders vereceğiniz düşünürsek aylık iyi bir geliriniz olacaktır. Birkaç öğrenciye aynı anda ders verirseniz, bu ücret daha da artabilir.

Ders Vereceğiniz Kişileri Nereden Bulabilirsiniz?

1-) Superprof (superprof.com.tr)

50 kişilik ekibi olan bu toplulukta birçok milletten kişi bulunmaktadır ve geliştirmek için uğraştırmaktır. Superprof projesinin hayata geçirildiği yıl olan 2013 senesinin bir sene sonrasında ekip toplamda 100.000 öğretmen sayısına ulaşarak Fransa’da ki en büyük özel ders şirketi oluyor ve gün geçtikçe bünyesine öğretmen katarak hizmetine devam eden kuruluş şu anda 3 milyon öğretmeniyle birçok ülkede ve Türkiye’de de hizmet vermektedir. Türkiye için özel ders verecek öğretmen arayışları da devam etmektedir.

özel ders

 2-) Ozelders (ozelders.com)

Türkiye’nin en önde gelen ve en kapsamlı toplulukların başında olan Ozelders platformu şehir şehir, semt semt tüm ülke genelinde öğretmenleriyle hizmet vermektedir. Birçok ders kategorisi olan bu platform 7’den 70’e hizmet vermektedir.

3-) İlanlar 

Genellikle otobüs duraklarında, elektrik direklerinde, ilan panolarında sıklıkla matematik öğretmeninden özel ders verilir ya da İngilizce öğretmeninden özel ders verilir gibi ilanları görmekteyiz. Bu şekilde bir ilan hazırlayarak, bulunduğunuz bölgede ilanları gereken yerlere dağıtarak da eğitim vermek için öğrenci bulabilirsiniz.

İngilizce Konuşmayı Nasıl Geliştirebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir