Freelancer Nedir? En İyi Freelancer Siteler

Freelancer

Freelancer Nedir?

Freelancer, herhangi bir ofise, kuruma veya çalışma ortamına bağlı olmadan, uzaktan, evden istediği herhangi bir yerden çalışmalarını devam ettiren ve geliştiren kişiye denir.

Genellikle freelance iş grupları belli başlıklı meslekleri barındırmaktadır. Bunlar; grafik tasarım, çevirmenlik, makale yazarlığı, seslendirmen ve yazılım. Bu tarz meslek gruplarından birine hitap etmekte iseniz ve iş arayışınız bulunuyorsa, aşağıda belirteceğimiz internet sitelerini kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Freelancer

Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nedir ?

Freelance olarak çalışmanızın en büyük avantajı, herhangi bir şekilde kimseyle muhatap olmamanız ve arkanızdan bazı kişilerin ”Hızlı olmalısın, ne zaman biter bu iş” tarzında söylemlerine maruz kalmamanızdır. Çalışacak olduğunuz saatleri kendiniz belirlediğinizden dolayı, 09:00-17.00 mesaisi gibi çalışma saatlerine de uyma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bu avantajlardan dolayı ailenize, arkadaşlarınıza ve sosyal faaliyetlerinize çok daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Dezavantaj olarak ise genellikle evden çalışacak olduğunuz için iş yeri içerisinde bulunan sosyal ortamdan uzak kalmış oluyorsunuz ve herhangi bir kişiye bağlı olmadığınız için evde rahat rahat çalışmanızdan dolayı bir süre sonra hantallık, isteksizlik gibi etkenler başa vurabilmektedir. Bu isteksizlik, hantallık gibi sizi işten uzaklaştıracak etkenlerden uzak kalmak adına çevrenizde bulunan kafelere, ortak çalışma alanlarına giderek kendinizi motive edebilirsiniz.

Freelancer

1-) Armut (armut.com)

Ülkemizin en hızlı gelişme kateden ve yabancı kurumlardan yatırım alarak yoluna devam eden bu platform 2011 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Armut adlı platformda grafik tasarım, çevirmenlik, sosyal medya yöneticiliği gibi freelancer kişilerin dışında, fiziki bir iş yeri bulunan kişilerde buradan kendilerine müşteri bulabilmektedir. Nakliyat firmaları, psikologlar, boya-badana ustaları, masörler kendilerine bu platformdan kolaylıkla iş bulabilmektedir.

2-) Bionluk (bionluk.com)

Freelancer

Bionluk, aynı Armut gibi ülkemizin en önde gelen freelancer platformlarından bir tanesidir. Freelancer ol, istediğin gibi çalış! gibi özgün sloganıyla yoluna devam eden platform, her kategoride tam olarak freelance çalışan kişilere hitap etmektedir. İş kategorileri; Grafik Tasarım, İnternet Reklamcılığı, Yazı ve Çeviri, Yazılım, Video ve Animasyon, Seslendirme, Müzik gibi bölümlere ayrılmaktadır.

Hizmet alacağınız ve vereceğiniz zaman ödeyecek olduğunuz tutar, direkt karşı tarafa gitmez.  Bu sebepten dolayı kişinin işten cayma gibi bir durumu da olmamaktadır. Ödenilen ücret Bionluk havuzunda bekletilir, iş teslim edildiğinde, alındığında ücret işi yapan kişiye aktarılır ve ticaret tamamlanır. Geri dönüşlerin, yorumların çok önemli olduğu bu platformlarda iş veren iş bittikten sonra, sizin işe verdiğiniz önem vb. yorumlarda bulunarak sizi öne çıkarabilir.

3-) Sanal İşçi (sanalisci.com)

Freelancer

6000 üzeri üyesi ile gelişimine devam eden Sanal İşçi sitesi, müşterilerine hoş ve kolay anlaşılır temasıyla hizmetine devam etmektedir. İş kategorileri aynı Bionluk sitesi gibidir. Bu sistem de yapılan değerlendirmeler büyük bir referans niteliğinde gösterilmektedir.

4-) Proje Kurdu (projekurdu.com)

Büyük projeler için uzman seviyesinde kişiler ile çalışmak için buluşma yeriniz Proje Kurdu platformu olabilir. Proje Kurdu, proje sahipleri ile yetenekli uzman kişileri bir araya getiren en büyük platform olabilir. 2008 yılından beri faaliyet gösteren bu platform kendilerini ”Türkiye’nin ilk online freelance sitesi” olarak tanıtmaktadır.

20.000’den fazla kullanıcısı olan Proje Kurdu’nda yaklaşık 6000 proje başarıyla tamamlanıp, teslim edilmiştir. Bu platformda iş alanı uzmanlıkları farklı farklı olduğunda uzman kategorileri en ince detayına kadar ayrıştırılmıştır. Bu ayrışma işverenler için güzel bir ayrıcalık olup tam istediği verimi almasını sağlamaktadır.

5-) Sanal Uzman (sanaluzman.com)

Freelancer

Bu kuruluş 2016 yılında hizmete başlamış olup, diğer freelancer platformları gibi uzmanları bir araya getiren e-ticaret platformudur. Bu sitede tek bir üyelikle hem işveren olabilir hem de uzman olabilirsiniz. Sanal Uzman’da danışmanlık, müşteri hizmetleri, satış ve pazarlama gibi iş grupları da kendilerine yer bulmuştur.

6-) SadeceOn

En çok tercih edilen Freelancer sitelerden biri olan SadeceOn, pek çok internet tabanlı işi bir araya getirmiştir. İçerik yazarlığı, sanal asistanlık, web hizmetleri, hediyelikk tasarım eşyalar, sosyal medya uzmanları gibi pek çok iş alanında hizmet verilen bir sitedir.

SadeceOn’da üyelik oluşturarak, istediğiniz alanda ilanlar oluşturarak hizmet verilir. İlan oluşturmanın bir sınırı yoktur. Tek bir kategori için bile farklı iş paketleri oluşturarak ilan verebilir, iş alabilirsiniz. Tamamladığınız her iş sonrası 2-3 iş günü içinde paranız banka hesabınıza aktarılır. SadeceOn sitesinde ilk siparişte yüzde 30, aynı müşterinin tekrar sipariş vermesinde ise yüzde 7 oranında komusyon kesilmektedir.

İster profesyonel isterseniz hobi olarak bu işleri yapabilir, kendinize düzenli bir ek gelir elde edebilirsiniz.

Fotoğraf çekerek para kazanmak istiyorsanız, linkteki yazı ilginizi çekebilir.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak- Stok Çekim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir