Sağlık

Hamilelikte Yüksek Tansiyon ve Kan Basıncı

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, 130/80 mm Hg (basınç birimi) ’ye eşit veya daha yüksek kan basıncı olarak tanımlanır. Bu durum bazı hamile kadınlar için ciddi bir endişe kaynağıdır. İyi yönetildiğinde, hamilelikte yüksek tansiyon her zaman tehlikeli değildir. Ancak bazen hem anne için hem de gelişen bebek için ciddi sağlık komplikasyonuna neden olabilir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Sebepleri

Hamilelik sırasında yüksek tansiyonun birkaç olası nedeni vardır. Bunlar, şunları içerir.

 • Aşırı kilolu veya obez olmak,
 • Yeterince fiziksel aktivite yapmamak,
 • Sigara içmek
 • Alkol kullanmak
 • İlk kez hamilelik
 • Ailede gebeliğe bağlı hipertansiyon (kalıtımsal)
 • Birden fazla çocuğa hamile kalmak
 • 35 yaş üstü hamilelik
 • Diyabet veya belirli otoimmün hastalıklara sahip olmak

Hamilelikte Yüksek Tansiyon için Risk Faktörleri

hamilelikte yüksek tansiyon

Hamilelik sırasında yüksek tansiyonu meydana getirebilecek birkaç risk faktörü vardır.

Yaşam Tarzı

Yaşam tarzının sağlıksız olması, hamilelik sırasında yüksek tansiyona neden olabilir. Fazla kilolu veya obez olmak ya da aktif kalmamak, yüksek tansiyon için önemli risk faktörleridir.

Hamilelik Türü

İlk hamileliğini yaşayan kadınların yüksek tansiyona sahip olma olasılığı daha yüksektir. Neyse ki, sonraki gebeliklerde bu durumu düşürmenin şansı bulunmaktadır. Gebe kalma sürecinde yardımcı teknolojileri kullanmak, hamile bir kadında yüksek tansiyon olasılığını artırabilir.

Yaş

Yaş, hamile kadınlarda yüksek tansiyon riskini artırabilir. Özellikle 35 yaşın üstündeki kadınlar daha yüksek risk altındadır. Hamilelikten önce yüksek tansiyonu olan kadınlar, hamilelik sırasında ilgili komplikasyonlar açısından normal kan basıncına sahip olanlardan daha yüksek risk altındadır.

Hamileliğe Bağlı Yüksek Tansiyon Türleri

Hamilelikte yüksek tansiyon üç farklı duruma ayrılabilir.

Kronik Hipertansiyon

Bazı kadınların hamile kalmadan önce var olan yüksek tansiyonu olabilir. Bu, kronik hipertansiyon olarak adlandırılabilir ve genellikle tansiyon ilaçları ile tedavi edilir. Doktorlar ayrıca gebeliğin ilk 20 haftasında ortaya çıkan hipertansiyonu, kronik hipertansiyon olarak kabul ederler.

Gebelik Hipertansiyonu

Gebelik Hipertansiyonu, gebeliğin 20.haftasından sonra gelişir. Genellikle doğumdan sonra düzelir. 30 haftadan önce teşhis edildiğinde, preeklampsiye ilerleme şansı daha yüksektir.

Üst Üste Binmiş preeklampsili Kronik Hipertansiyon

Gebe kalmadan önce kronik hipertansiyonu olan kadınlarda preeklampsi gelişebilir. Bu, idrarlarında protein veya hamilelik ilerledikçe ek komplikasyonlar yaşadıklarında ortaya çıkar.

Hamilelik Sırasında Kan Basıncını İzlemek

Kan basıncı ölçümü bir kesirdir. Bu, diyastolik kan basıncınız üstündeki sistolik kan basıncınızdır.

En yüksek sayı, kalp atarken veya vücudunuzdan ileriye doğru kan sıkarken, arterlerinizdeki basıncın bir ölçüsü olan sistolik basıncınızdır. Diyastolik kalp hareketsiz iken veya daha az sayıda, atardamarlarınızdaki kan basıncının bir ölçüsüdür.

Hamilelik Sırasında Normal Kan Basıncı Nedir?

Hamilelik sırasında normal kan basıncınızın ne olduğunu belirlemek için, doktor muhtemelen ilk ziyarette temel kan basıncı ölçümü yapacaktır. Ardından da her ziyarette kan basıncı ölçülür. Normal kan basıncı 120/80 mm Hg’den daha düşüktür.

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon, diyastolik 90 mm Hg veya daha yüksek olan 140 mm Hg veya daha yüksek sistolik olarak tanımlanır.

Gebeliğin erken döneminde, genellikle 5. haftadan ikinci trimesterin ortasına kadar, hamile bir kadının tansiyonu gerçekten düşebilir. Bunun nedeni, hamilelik hormonlarının kan damarlarının genişlemesini uyarabilmesidir. Sonuç olarak kan akışına karşı direnç o kadar lüksek değildir.

Hamilelikte Düşük Tansiyon Nedir?

Hamilelikte düşük tansiyon ile ilgili semptomlar;

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Baygın hissetmek
 • Soğuk, nemli cilt

Hamilelik Sırasında Kan Basıncındaki Değişiklikler

Bir kadının hamileliği ilerledikçe kan basıncı değişebilir veya hamilelik öncesi seviyelere dönebilir. Bunun birkaç olası nedeni vardır.

Hamilelik sırasında bir kadının kan hacmi yüzde 45’e kadar artabilmektedir. Bu, kalbin tüm vücuda pompalaması gereken ekstra kan takviyesidir. Sol ventrikül (kalbin sol tarafına önemli miktarda pompalama yapar) daha kalın ve daha büyük hale gelir. Bu geçici etki, kalbin artan kan hacmini desteklemek için daha fazla çalışmasını sağlar.

Çoğu durumda hamilelik sırasında yüksek tansiyon bebek doğduktan sonra düşecektir. Kan basıncının yüksek kaldığı durumlarda, doktorunuz normale dönmek için ilaç yazabilir.

hamilelikte yüksek tansiyon

Hamilelik sırasında Kan Basıncını İzlemek için İpuçları

Doktor ziyaretleri sırasında kan basıncınızı takip etmenin yolları vardır. Bir eczaneden veya çevrimiçi tıbbi ürünler mağazasından, bir tansiyon ölçüm cihazı satın alabilirsiniz. Bu cihazların çoğu bileğinize veya kolunuzun üst kısmına takılır. Monitörün doğruluğunu kontrol etmek için, onu doktorunuzun muayenehanesine götürün ve monitördeki okumaları doktorunuzun ki ile karşılaştırın.

En doğru ölçümler için tansiyonunuzu her gün aynı saatte ölçün. Bacaklarınızı çaprazlamadan oturun ve her seferinde aynı kolu kullanın.

Dört saat arayla tansiyonunuzu ölçün ve herhangi bir yükselme belirtisi varsa derhal doktorunuza bildirin.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Komplikasyonları Nelerdir?

Hamilelik sırasında yüksek tansiyonunuz varsa komplikasyonlar olabilir.

Preeklampsi

Bu durum, beyniniz ve böbrekleriniz dâhil olmak üzere organlarınıza ciddi zararlar verebilir. Preeklampsi, toksemi  olarak da bilinir. Nöbetlerle birlikte preeklampsi, eklampsiye dönüşür. Tedavi edilmezse öldürücü olabilir.

Preeklampsinin Semptomları

 • Ellerde ve yüzde anormal şişlik
 • Kalıcı baş ağrıları
 • Üst karın ağrısı
 • Hamilelikte daha sonra bulantı ve kusma
 • Nefes almada zorluk
 • Lekeler gibi görünüş değişiklikleri

Preeklampsi, hem siz hem de bebeğiniz için tehlikeli olabileceğinden, bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuzu aramalısınız. Düzenli olarak doktor ziyaretleri yapmak ve herhangi bir değişiklik hakkında doktorunuza bilgi vermek, preeklampsiyi erken yakalayıp tedavi etmelerine yardımcı olabilir.

HELLP Sendromu

HELLP hemoliz, yüksek karaciğer enzimleri ve düşük trombosit sayısı anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu durum şiddetli ve yaşamı tehdit eden preeklampsinin bir komplikasyonu olabilir.

HELLP ile ilişkili semptomlar şunlardır.

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Üst karın ağrısı

HELLP Sendromu, yaşam için hayati önem taşıyan organ sistemlerine ciddi şekilde zarar verebileceğinden, acil tıbbi bakım, anne ve bebeğin sağlığı için kan basıncını düşürmeyi amaçlamaktadır. Erken teşhis önemlidir.

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon da bebeğin büyüme oranını etkileyebilir. Bu düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Diğer komplikasyonlar;

 • Plasenta ayrılması ( plasentanın uterustan erken ayrıldığı tıbbi bir acil durum)
 • 38. gebelik haftasından önce doğum olarak tanımlanan erken doğum
 • Sezaryen doğum

Hamilelikte Yüksek Tansiyonun Önlenmesi

Obezite gibi yüksek tansiyon için yaygın risk faktörleri, diyet ve egzersiz ile en aza indirilebilir.

Hamilelik sırasında biraz kilo almanız normaldir. Endişeniz varsa, doktorunuzla hedef kilo alımı ve sizin için sağlıklı olan bir aralıkta kalmanın yolları hakkında görüşmeniz gerekir.

Hamile kadınlar için beslenme kuralları kişiden kişiye değişir. Bir beslenme uzmanı, boyunuza ve kilonuza göre tasarlanmış bir yemek planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Sigara ve alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Her ikisinin de kan basıncını yükselttiğini ve hamilelik sırasında başka komplikasyonlara neden olduğu bilinmektedir.

Hamilelik hormon değişimlerinin dışında, kişide psikolojik ve fiziksel değişikliklere neden olur. Bu stres yaratabilir ve bu da yüksek tansiyonun yönetilmesin zorlaştırabilir. Yoga ve meditasyon gibi stres azaltma tekniklerini deneyebilirsiniz.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Bazı tansiyon ilaçları hamile kadınlarda bazı sorunlara neden olabilir. Kan basıncını düşürmek için bu ilaçlar tipik olarak hamilelik sırasında önerilmez.

 • ACE inhibitörleri
 • Renin inhibitörleri
 • Anjiyotensin reseptör blokerleri

Özellikle bu ilaçlar kan dolaşımından bebeğe geçecek ve gelişmekte olan bir bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Metildopa ve Labetalol, hamilelik sırasında kan basıncını yönetmek için güvenli kabul edilen ilaçlardır.

Sonraki Adımlar

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon tedavi edilmezse, hem anne hem de bebek için hayatı tehlike oluşturabilir. Yüksek tansiyondan kaynaklanan hipertansif bozukluklar, hamilelik sırasında anne ölümlerinin ikinci önde giden nedenidir. Bu nedenle, herhangi bir belirti veya endişeniz hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Genel olarak, dikkatli izleme ve yaşam tarzı değişiklikleri, hamilelikte yüksek tansiyon nedeniyle komplikasyon geliştirme riskinizi azaltabilir.

 

Kanda Sodyum Düşüklüğü ve Belirtileri

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

 1. […] Hamilelikte Yüksek Tansiyon ve Kan Basıncı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir