iş dünyası

Girişimcilerin 5 Önemli Alışkanlıkları

Mesleki zirvesine ulaşanları, başarı ülkesinde sıkışıp bırakan girişimcilerin 5 önemli alışkanlıkları nelerdir? Zira, dünyada başarılı girişimci sayısı çok olsa da hepsinin maksimum başarı elde ettiği söylenemez.

İşletmelerinde başarılı olanlara baktığınızda bazı benzerlikler bulursunuz. Onlar, hayran olduğumuz liderler olmak için açıklığa, rutinlere, doğru zihniyete ve sınırlara sahip bireylerdir. Diğer girişimcilerden daha çok değil, daha akıllıca çalışırlar.

girişimcilerin 5 önemli alışkanlıkları

Girişimcilerin 5 Önemli Alışkanlıkları

Bir girişimci olarak büyümek ve zirveye ulaşmak istediğinizde hayatınıza dâhil edebileceğiniz kanıtlanmış 5 yüksek performanslı alışkanlıklar şunlardır.

Planlama- Önceliklendirme-Net Sınırlar Belirleme

Hayran olduğunuz liderlerin ayırt edici bir özelliği, vizyonları konusunda net olmaları ve her zaman temel amaç ve misyonlarıyla uyumlu kalmalarıdır. Her sabah neyin yapılması gerektiğini düşünür, anlar ve neden önemli olduğuna göre yönlendirilirler.

Bu etkili öncüler ayrıca günlerinin çoğunu, temel görevler ve faaliyetler için değerli zaman harcamak yerine birincil hedeflere ulaşmak için yüksek kaliteli çıktılar üreterek geçirirler. Temeller üzerine çalışmak tamam olsa da, bir sonraki başarı seviyesine geçmek için yeterli değildir.

Yapılacaklar listenizdeki her bir öğenin yatırım getirisine göre programınıza öncelik verdiğinizde, ürettiğiniz şeyde ve nasıl ilerlediğinizde katlanarak büyüme göreceksiniz. Bir gün içinde çalışma saatleriniz sınırlıdır ve bu sınırlı zamanı en önemli önceliklerinize harcamak istersiniz.

girişimcilerin 5 önemli alışkanlıkları

Belki şaşırtıcı gelebilir ama dünyadaki zengin insanlar, bir şeye evet dediğinizde aslında başka bir şeye hayır dediğinizi fark ederek, evet demekten çok hayır demektedirler. Takviminizden önemsiz şeyleri kaldırarak gerçekten önemli şeylere vakit ayırmalısınız.

Amacınıza hizmet eden ve sizi profesyonel hedeflerinize doğru götüren fırsatlar olur. Durmak ve derinlemesine düşünmek, aynı zamanda girişimci başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Mükemmelliğe giden yolda kararlı olan insanlar, ilerlemelerini gözden geçirmek için bir zaman planlarlar.

Her haftanın sonunda üretkenliğinizi değerlendirmeniz, nerede daha verimli daha etkili olabileceğinizi ve daha iyi sonuçlar alabileceğinizi değerlendirmeniz gerekir. Yüksek performans gösteren biri olsanız bile her zaman iyileştirme için bir yer vardır.

Sağlığı Aktif Olarak Korumak ve Enerji Üretmek

Fiziksel sağlıklarına bakması gerekenler sadece fiziksel sporcular değildir. Zirvede performans gösteren girişimciler, sürekli ve optimum uygulama için yüksek enerji seviyelerine ihtiyacınız olduğunu bilirler. Bir kişi ne kadar fazla dayanıklılık ve canlılığa sahipse kendi alanlarının en üst seviyesine ulaşma olasılığı o kadar artar.

girişimcilerin 5 önemli alışkanlıkları

Sağlıksız yemekler yemenize, saatlerce masa başında durmanıza, sürekli abur-cubur yemenize ve aşırı kafein tüketmenize rağmen belli bir başarı elde edebilirsiniz. Ancak, asla ilerleme seviyesine ulaşamayacak, mutluluğu bulamayacak ve kesinlikle işinizi bir sonraki seviyeye taşıyamayacaksınız.

Başarı zirvesini görmek için tıpkı saygı duyduğunuz girişimciler gibi, zihninize ve bedeninize ihtiyaç duyduğu ve hak ettiği özeni göstererek aynı yaklaşımı benimsemelisiniz. Bu, sağlıklı gıda seçimlerini, susuz kalmayı, egzersiz yapmayı ve aktif iyileşme için zaman ayırmayı içerir.

Tükenmişlik, başarınız için en büyük tehditlerden biridir. Gün boyunca molaları planlamazsanız ve kendinize en iyi benliğiniz olarak göstermeniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi vermezseniz, bir sonraki başarı seviyesine geçmek, imkânsız değil ama zor olacaktır.

Üretkenliğinizi artırmanın bir yolu, kendinizi şarj etmek için her 50–90 dakikada bir mola vermenizdir. Vücudunuzu hareket ettirmek, gerinmek, su içmek, gözleri ekrandan uzak tutmak ve birkaç derin nefes almak için uyarı ayarlamanız gerekir.

Bu eylemler basit olsa da, odaklanmayı ve bilişsel performansı önemli ölçüde artırabilir, enerji seviyesini canlandırabilir. Yeniden etkileşime geçmeden önce, amacınızı ve niyetinizi hatırlamanız gerekir. Motivasyonunuzu artıracak ve bir sonraki göreviniz için coşkunuzu ateşleyecektir.

girişimcilerin 5 önemli alışkanlıkları

Büyümek ve Gelişmek için Çaba Göstermek

Profesyonel olarak üstünlük sağlamaya kararlı insanlar, sadece doğuştan gelen yeteneklerine güvenmezler. Yeni beceriler öğrenmeye ve geliştirmeye devam ederler. Çünkü belirli uzmanlık alanlarındaki yeterliliğin büyüme ve başarı için önemli olduğunu anlarlar.

Kariyerinizde zafer kazanmak için hangi kritik becerileri gerekli gördüğünüzü belirlemeniz ve aktif olarak bunları geliştirmeniz gerekir. En değerli ve önemli özellikten başlayarak, yeteneklerinizde daha yetkin hale gelmek için tarihler ve zaman çizelgeleri ile tamamlanan küçük ve zorlu hedefler belirleyin.

Performansınızı bilinçli bir plan ve kararlı bir amaç ile yükselterek, bir ustalık noktasına ulaşana kadar istediğiniz becerideki zorluk seviyesini artırabilirsiniz. Bunu yaparak, kendinizi iş kolunuzdaki diğerlerinden gerçekten ayırabilir ve kendinizi herhangi bir rekabetten ayırabilirsiniz.

Mücadeleyi Onurlandırmak, Korkuyu Kucaklamak, Belirsizliği Kabul Etmek

Hiç şüphe yok ki belirsizlik rahatsız edici bir durumdur. Kendimizi güvensizlikten ve tehlikeden korumak için çevremizin kontrolünü isteriz. Ancak, en başarılı insanlar, kendilerini rahatlık yani konfor alanlarının dışına çıkmaya zorlarlar. Bilinmeyen bir birey olarak yeni zirvelere ulaşmak ve girişiminizdeki gerçek zaferi ortaya çıkarmak için gitmeniz gereken yerdir.

Gerileme, başarısızlık ve eleştirinin sürecinin bir parçası olduğu, işlerin ters gidebileceği bir zihniyet geliştirdiğinizde, inanılmaz derecede dirençli hale gelebilirsiniz. Zirveye ulaşan kişiler, başarılı olmamanızı veya hayır’ı duymamanız durumunda kendinizi yeterince zorlamadığınızı bilir.

Tam potansiyelinize ulaşmaz veya güvenli oynayarak bir sonraki seviyeye geçemezsiniz ve belirsizliğin büyümenin düşmanı olmasına izin vermemelisiniz.

girişimcilerin 5 önemli alışkanlıkları

Başarı için Bütünsel bir Yaklaşım Belirlemek

Başarılı insanlar iş-yaşam dengesi açısından düşünmez, yaşam açısından düşünürler. Sıkı çalışarak mümkün olan en dolu ve en zengin şekilde yaşamaya da kararlıdırlar. Aileleri ve arkadaşlarıyla zaman geçirirler ve hobilerinin tadını çıkartırlar.

Çok çalıştıkları hayattan zevk almayı öncelik haline getirirler. Gerçek başarı bütün e bozulmamış bir varlıktır ve hayatınızın bir veya daha fazla alanı, profesyonel olarak gelişmeniz için acı çekerse, başaramazsınız.

İyi performans gösteren bir girişimci olmak istiyorsanız, bunun sadece ayırdığınız zamanla ilgili olmadığını unutmamalısınız. Aynı zamanda bu saatlerin kalitesi ve programınıza öncelik verme ve nasıl iyileştirebileceğinizi değerlendirme konusunda ne kadar stratejik olduğunuzla da ilgilidir.

Her zaman niyet ve amaçla başlamalı, bedeninize ve zihninize dikkat etmeli, iş dışındaki yaşamınıza da zaman ayırmalısınız.

girişimcilerin 5 önemli alışkanlıkları

Büyüme zihniyetinizi paylaşan ve içinizdeki tutku alevlerini körükleyen insanlarla da vakit geçirmelisiniz. Başarısız olacağınızı söyleyen olumsuz insanlardan uzak durmalısınız. Üst düzey iş liderleri, kendilerini geliştirmeleri ve genişlemeleri için ilham veren ve onları teşvik eden benzer düşüncedeki insanlarla çevrelerler.

Zihniyetimin ve günlük alışkanlıklarımız, başarma kapasitemizi büyük ölçüde belirlemektedir. Değerlerinizi ve amacınızı netleştirmek, öncelikleriniz ve gelecek vizyonunuz söz konusu olduğunda stratejik kalmak için zaman ayırdığınızda, olmayı arzuladığınız en iyi performans gösteren girişimci olabilirsiniz. Büyük hayaller kuranlar, günlerini ve nihayetinde hayatlarını yönetenler için her şey mümkündür.

 

Kaynakça

entrepreneur.com/ En İyi Performans Gösteren Girişimcilerin İlk 5 Alışkanlığı

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Yorumlar

  1. […] Girişimcilerin 5 Önemli Alışkanlıkları […]

  2. […] Alışveriş Bağımlısı için İnternetten Alışveriş […]

  3. […] Girişimcilerin 5 Önemli Alışkanlıkları […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir