Güneş lekesi
Genel Sağlık

Güneş Lekesi ve Tedavi Yöntemleri

Yaz aylarının en korkulan cilt hastalığı güneş lekesi olabilir. Çünkü bu cilt hastalığı genellikle bu aylarda artış göstermektedir. Bunun sebebi de güneşten gelen ultraviyole ışınladır. Ancak bu lekelerin oluşumunda başka unsurlar da yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de genetik yatkınlıktır. Ayrıca; gebelik, kozmetik uygulamalar ve birtakım hastalıklar da bu lekelere sebep olabilir.

Dolayısıyla birçok insan güneş lekesi nasıl geçer diye merak etmektedir. Bizde bu yazımızda sizlere bu lekeler hakkında bilgi vereceğiz. Bu lekelerin geçip geçmeme ihtimalinden bahsedeceğiz. Aynı zamanda solaryum gibi uygulamalarında, bu lekelerdeki etkilerini konuşacağız. Ayrıca farklı konu başlıklarına da değinmeye çalışacağız.

Güneş lekesi

 

 

Güneş Lekesi Tam Olarak Nedir ve Neden Oluşur?

Hepimizin bildiği gibi derimize renk veren hücreler vardır. Bu hücrelere melanositler denmektedir. Bu hücreler derimizin üst tabakasında yer alırlar. Ayrıca bu hücreler melanin denen ve deriye renk veren maddeyi de üretirler. Bu madde koyu tenli insanlar da daha fazladır. Açık tenli insanlar da ise daha az üretilir. Ayrıca bu maddenin üretim hızı güneşe maruz kalma miktarıyla doğru orantılıdır.

Dolayısıyla koyu tenli insanlar güneşe maruz kalınca melanin maddesini daha fazla üretirler. Bu artan üretim sonrasında melanin, deri yüzeyine yayılır. Bu yayılım da güneşin zararlı etkilerini önleme amaçlıdır. Ayrıca bu yayılım sonrasında bizim güneş lekesi dediğimiz durum gözlenmektedir. Yani kısacası bu lekeler vücudumuzun savunma mekanizmalarıdır.

Ancak güneş lekeleri son yıllarda sadece güneşe bağlı olarak görülmez. Bu lekelerin görülmesinin diğer nedenleri arasında solaryumlar, kozmetik ürünler ve genetik yatkınlık bulunur. Özellikle kış aylarında artan solaryum ihtiyacı güneş lekesi görülme sıklığını arttırmaktadır. Ancak bu durum kozmetik ürünlerin kullanımı sayesinde de oluşabilir. Dolayısıyla bu tarz ürünlerin kullanımında uzman desteği alınmalıdır.

Güneş lekesi

 

Güneş Kaynaklı Leke Geçer Mi?

Öncelikle güneş lekesi olarak bilinen melazma hastalığı için bir doktora başvurulmalıdır. Bu lekelerin tedavisi için tavsiye edilmeyen bir yöntem denenmemelidir. Çünkü bu hastalığa sahip insanlar için özel testler yapılmaktadır. Doktorlar bu test sonuçlarına göre tedavi yöntemlerini belirlerler. Daha sonra da bu yöntemleri hastaya açıklarlar ve hastanın bir yöntemi tercih etmelerini isterler.

Melazma hastalığının tedavisi genellikle uzun dönemli olmaktadır. Bu yüzden de bu hastalığa sahip kişilerin sabırlı davranmaları gerekmektedir. Ayrıca bu hastalığın birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar arasında kimyasal peeling ve lazerle tedavi gibi yöntemler de yer almaktadır. Kimyasal peeling yöntemiyle genelde derinin üst tabakaları soyularak yenilenmesi sağlanır. Bu işlem sırasında görülen yan etkilerden bazıları kızarıklık ve kabuklanmadır.

Ayrıca güneş lekesine ne iyi gelir diye sorulduğunda akla gelen bir diğer yöntem lazerdir. Hastalar, lazerle tedavi sayesinde bölgesel lekelerden kurtulabilirler. Bu tedavi sırasında melanin hücreleri yıkılır. Bu yıkım sonrasında hücreler yenilenmeye başlar ve lekeler kaybolur. Ancak her tadavinin olduğu gibi lazer tedavisinin de yan etkileri görülmektedir. Bu yan etkiler arasında; kaşıntı, ağrı ve morarma gibi etkiler görülebilir.

Solaryum Güneş Lekesi Yapar Mı?

Güneş lekesi

Bu soruya kısaca evet cevabı verilebilir. Ancak bu cevabı,güneş lekesi nedir sorusunu anlayanlar için biraz açmakta yarar vardır. Çünkü burada doğru bilinen yanlışlar da yer almaktadır. Öncelikle solaryum denen uygulama aslında çakma bir güneş ışığıdır. Bu uygulama ile kış aylarında bile esmer bir tene sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla bu uygulama güzellik açısından sıkça tercih edilmektedir.

Ancak solaryum gibi yapay uygulamaların güneş lekesi oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Çünkü bu uygulama yapay bir uygulamadır. Solaryum sırasında deriye gelen ultraviyole ışınları aslında yarardan çok zarara sebep olabilir. Ancak birçok insan bu durumu göz ardı etmektedir. Fakat sonuç olarak bu insanlardan birçoğu da melazma hastalığından şikayetçidir.

Dolayısıyla bu tarz uygulamaların yapılması önerilmemektedir. Ancak ne yazık ki çoğu insan kış aylarında da esmer gözükmek istemektedir. Bu durum da bu uygulamaları arttırmaktadır. Fakat sonuç olarak solaryum uygulaması sadece lekeleri değil cilt yaşlanmasını da tetikler. Bu durumda ilerleyen yaşlarda farklı cilt hastalıklarına sebep olmaktadır.

 Kimlerde Daha Sık Görülür?

Güneş lekesi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi koyu tenli insanlar da güneş lekesi sık görülür. Ancak bu durum değişkendir. Çünkü genetik etkenler de burada önemli bir rol oynamaktadır. Yani siz genetik olarak güneş ışıklarına çok fazla reaksiyon verebilirsiniz. Verilen bu reaksiyonlar da siz de bu tarz lekeler olarak dışa vurulabilir.

Ayrıca ekvatoral bölgelere yakın olarak yaşayan insanlar da bu lekelerin görülme sıklığı artar. Bu durum dünyanın şeklinden kaynaklıdır. Çünkü bu bölgelerde güneşten gelen ışınlar dünyaya dik bir şekilde ulaşmaktadır. Dolayısıyla bu bölgelerde yaşayan insanlar güneş ışıklarına daha yoğun maruz kalırlar. Bu durum da yine bu lekelerin görülme sıklığını arttırmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak bu lekeler kadınlar da daha sık görülmektedir. Bu durumun birden fazla sebebi olabilir. Bunlar arasında hamilelik, kozmetik ürün kullanımı ve güneş ışığı vardır. Ancak sebep ne olursa olsun bilimsel araştırmalar bu lekelerin %90 oranın da kadınlarda olduğunu göstermektedir. Bu durumda kadınlar açısından güneş lekesi tedavisi hakkında bilgi edinmeyi zorunlu kılmaktadır.

İnsanlarda Lekeler Giderek Artacak Mı?

Güneş lekesi

Sizin de fark ettiğiniz gibi dünyamız küresel ısınmanın etkisiyle ısınmaktadır. Bu durumda güneşlenme sürelerini arttırmaktadır. Dolayısıyla dünyaya ulaşan güneş ışınlarının seviyesi artmaktadır. Ancak aynı zamanda da bu ışınların atmosferde kalma oranları da yükselmektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığında gelecekte güneş ışığı kaynaklı hastalıklar artabilir.

Artma ihtimali olan bu hastalıklardan bazıları; deri kanserleri, göz bozuklukları ve güneş lekesi olarak bilinen hastalıklardır. Dolayısıyla bu hastalıklara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunları önlemenin en iyi yolu tedavi değil, hastalık öncesi alınan önlemlerdir. Yani öncelikle güneşten gelen ışınlara fazla maruz kalmamak gerekmektedir.

Bu nokta da yapılması gereken şeylerden en önemlisi güneşlenme saatlerini azaltmaktır. Bu saatlerin azaltılması güneş lekesi olarak bilinen hastalıkların da önüne geçebilir.  Ancak güneşlenme saatleri sadece plajları ya da tatil bölgelerini kapsamamaktadır. Bu durum kentlerde yaşayan insanlar içinde geçerlidir. Olabildiğince gün içerisinde, özellikle öğlen saatlerinde güneşten kaçınmak gereklidir.

Yağ Enjeksiyonu Nedir? Hangi Bölgelere Yapılır?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] Güneş Lekesi ve Tedavi Yöntemleri […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir