Tatil Harcamalarını Kontrol
Genel Gündem

Tatil Harcamalarını Kontrol İpuçları

Tatil harcamalarını kontrol etmek yaz tatil zamanı geldiğinde  biraz zor olabilir. Ancak biraz planlama ve bütçeleme ile tatil sırasında nakit paranızı çekmeyi ya da kredi kartınızın limitini aşmayı engelleyebilirsiniz. Bir bütçeye bağlı kalmak, kendinizi borçtan hariç tutmanın da en iyi yoludur. Tatil harcamalarınızı kontrol etmek, sağlıklı bir finansal hayatında önemli bir yönüdür.

Tatil Harcamalarını Kontrol Etme Yolları

Tatil harcamalarına kendinizi kaptırmak yerine bütçenizi aşmamak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz. Tatil harcamalarınızı kontrol altında tutmanın ilk kriteri, en uygun bütçeyi yapmanızdır.

1- Harcama Limitlerini Belirlemek

Bütçeniz size belli bir limit sağlar. Bu aşamada kendinize belli bir sınırlama koymanız gerekir. Tatil bütçenizi belirlerken, faturalarınız ve kiranız gibi önemli harcamalarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin kira, ev alışverişi ve faturalar gibi ödemeniz dahilinde gereken parayı kenara koyduktan sonra, geri kalanı tatil harcama limiti olarak belirleyebilirsiniz. Zira bu harcamaları düşünmeden tatilde para harcarsanız, tatil dönüşü finansal zorluk yaşayabilirsiniz.

 • Tatile tur ile mi bireysel mi gideceksiniz? Tur ile gidecekseniz tur planına dahil olmayan harcamanız olacak mı? (Turlarda bazı hizmetler tur ücretlerine dahil olmayabilir. Örneğin öğle yemeği ve müze gezileri gibi)
 • Kaç gün kalacaksınız? Kaldığınız gün sayısı arttıkça, yapacağınız harcama da artacaktır.
 • Kalacağınız yer beş yıldızlı bir otel mi yoksa bir pansiyon mu? İnsanların tatil anlayışı farklıdır. Kimi deniz kenarında lüks bir otelde güneşin ve lüks hizmetin tadını çıkartmak isterken kimi de sakin bir yerde (yayla evleri vb.) doğa içinde veya kültür alışverişi yapabileceği ( Örneğin Göbeklitepe gezisi ya da GAP turu) bir yerde tatil yapmak ister. Kalacağınız yer ve gittiğiniz şehir/ülke bütçenizi etkiler.
 • Ekstra harcamanız olacak mı? Getireceğiniz hediyeler, kendiniz için alacağınız şeyler ve yeme/içme hizmetleri ekstra harcamalara dahil olabilir.

Tüm bunlar için bir bütçe oluşturduğunuzda ve bütçenize sadık kaldığınızda, tatil dönüşü herhangi bir finansal zorluk yaşamazsınız. Bu arada bir tavsiye. Faturalarınızı ve kiranızı otomatik talimatla bankanıza ödettirin. Günü geldiğinde tüm ödemeleriniz yapılacağından, bir de bu ödemeleri düşünmek zorunda kalmazsınız. Harcama limitinizi belirlerken;

 • Kalacağınız yere harcayacağınız ücreti,
 • Ekstra harcamalarınız ( Yeme, içme, araç kiralama vb.)
 • Hediye harcamalarınız gibi harcamaları göz önünde bulundurmalısınız.

2- Herkese Hediye Almaya Çalışmayın

Siz tatilden döndüğünüzde ki özellikle yurt dışına gittiyseniz ya da Türkiye içinde turistik bir şehre gittiğinizde, insanlar sizden hediye getirmenizi bekler. Noel Baba değilsiniz unutmayın. Hediye getirmek isterseniz de en yakınınızdaki birkaç kişiye hediye getirebilirsiniz. Hediye işini sakın abartmayın. Aksi takdirde bütçenizi zorlayabilirsiniz. Siz tatil için gidiyorsunuz. İnsanlara hediye getirmek için değil. Küçük bir hediye listesi oluşturun. Aile ve yakın arkadaşınızın neyi sevdiğini bilirsiniz. Onlara sevebilecekleri ve ihtiyaç duydukları bir şey getirin. Bir plan yapın.

 • Hediyeyi alacağınız kişi
 • Ne almayı planlıyorsunuz?
 • Bütçeniz ne kadar?

3- Gerçekçi Bütçe Oluşturun

Bütçeniz konusunda gerçekçi olmanız önemlidir. Örneğin bir tur şirketi ile seyahat edeceksiniz ve tüm tur paketi 8.500 TL. Tabii ki harcamalarınız bununla sınırlı kalmayacak. Belirttiğiniz üzere bu ücretin haricinde harcamalarınız olacaktır. Ya da internette 5 yıldızlı bir otelin ilanını gördünüz. İlan güncellenmemiş olabileceğinden, kalmak istediğiniz yeri arayarak güncel fiyat bilgisi ve ücretin hangi hizmetleri kapsadığını öğrenmeniz gerekir. Size verilen miktar ile ekstra harcamalarınızı da göz önüne alarak, gerçekçi bir bütçe belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz bütçe, sizin tatile gidip gidemeyeceğinizi de gösterir.

4- Web Sitelerinden Fırsatları Yakalamak

Tatil ve seyahat web siteleri sizin için iyi birer kılavuzdur. Öncelikle gitmek istediğiniz yer hakkında size detaylı bilgiler sağlar.

 • Nerede kalabilirsiniz?
 • Otel fiyatları
 • Otobüs fiyatları
 • Ulaşım hizmetleri
 • Ne yer ne içebilirsiniz? Fiyat bilgileri.
 • Gezebileceğiniz yerler
 • Plaj girişi ücretli mi?
 • Tahmini ne kadar harcama yapabilirsiniz?

Müşteri yorumları gibi pek çok bilgiye, web siteleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Gitmek ya da kalmak istediğiniz yer hakkında bilgiyi arama motorlarından çok daha güvenli edinebilirsiniz. İnsanlar, kaldıkları yerler ve verilen hizmetler hakkında çok şey yazdıklarından, sizin tatil planınıza olumlu/ olumsuz etkileri olacaktır.

5- Kupon Kodu- Uçuş Mili Kullanmak

Tatil ve seyahat web siteleri ya da tatil mekanlarının web siteleri, aboneleri veya kullanıcılar için belli indirim kodları verebilir. Yüzde 10, yüzde 15 ya da yüzde 50’lere varan avantajlarla pek çok hizmette indirim yakalayabilirsiniz. Bunları kullanmak bütçenize yarar sağlar. Tur şirketi ile seyahat edecekseniz, onlar da size belli bir fiyat indirimi sağlar.

Otobüs bileti alacaksanız, örneğin Obilet.com sitesinden karşılaştırma yaparak en uygun bileti satın alabilirsiniz. Bazı otobüs firmaları, bu siteler üzerinden bilet almak istediğinizde yüzde 10 ya da yüzde 20 indirim fırsatı sunmaktadır. https://www.obilet.com/

Sık sık uçakla seyahat eden biriyseniz, yeterli miktarda birikmiş uçuş millerinizi kullanarak en azından gidiş ya da dönüşü bedavaya getirebilirsiniz. Tatil bütçe planınıza öncelikle iyi bir araştırma yaparak başlayın. Ayrıca kredi kartınızda biriken puanlarınız varsa, bunu hediye alışverişlerinde kullanabilirsiniz. Bu da cebinizden ekstra para çıkmasına engel olacaktır.

6- Kredi Kartı Yerine Banka Kartı Kullanmak

Kredi kartları pek çok durumda kurtarıcı rolü üstlense de, dönüşte buradan yaptığınız harcamaları geri ödemek gibi bir zorunluluğunuz olacaktır. En iyisi tatil için para biriktirmek olmalıdır. Kredi kartınız haricinde banka kartınızın olması daha yararlıdır.

Tatil için ne kadar bir paraya ihtiyacınız var. Kış aylarında tatil planlarınıza başlayın.  Banka kartınıza da birikim yapın. Yaptığınız her birikim, yaz tatilinde kredi kartınızdan ekstra para çıkışını önleyecektir. Sonuçta ne kadar harcama yaparsanız yapın, kendi paranızı harcayacağınızdan dolayı, bankaya ödemeniz gereken bir borcunuz olmayacaktır.

Tatilde en büyük sorun güneşin etkileri. Güneş lekesi ve tedavi yöntemleri hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz

Güneş Lekesi ve Tedavi Yöntemleri

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

 1. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

  1. It’s great to be helpful to you. Please convey my love and regards to your friends.:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir