A ve B Tipi kişilik
Genel

A ve B Tipi Kişilik Özellikleri

A ve B Tipi kişilik özellikleri gösteren insanlar farklı özelliklere sahiptir. Sosyal yaşam tarzı, tercihler ve sağlık koşullarında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. A ve B tipi kişilikler genel hayat tarzı olarak insan davranışlarına yansımıştır. A ve B tipi kişilik tipindeki insanların başarı anlayışları ve yöntemleri ile performans gösterme motivasyonları birbirinden farklıdır.

A ve B Tipi kişilik

A Tipi Kişilik Özellikleri Nelerdir?

A tipi kişilik tipindeki insanlar genellikle ben merkezci yapıdadırlar. Daha çok kendilerine odaklanırlar ve kendileriyle ilgilenirler. Bu kişiler genellikle sabırsızdırlar ve beklemekte güçlük çekerler. Sabırsız yapıları nedeniyle de aynı anda çok fazla iş yapmak isterler. A tipi kişilik özellikleri gösteren bireyler başkalarıyla sürekli rekabet içerisindedir. Bu kişiliktekiler öfke, düşmanlık ve nefret gibi duygularını rahatlıkla ortaya çıkarabilirler.

B Tipi Kişilik Özellikleri Nelerdir?

A ve B Tipi kişilik

B tipi kişilik tipi A tipinden farklı olarak daha esnek, rahat ve yumuşak başlı yapıya sahiptir. Bu kişiler sabırlı yapıdadır. Yapacağı işleri düzenli ve sakin biçimde yürütür. Rekabet duygusundan ziyada işlerini iyi bir şekilde yürütmek için çalışırlar. Bu kişiler empatik bir yaklaşım sergileyerek insanlarla iletişim kurarlar. B tipi kişilik yapısındaki insanlar bir anda öfkelenmezler ya da hemen tedirgin olmazlar.

A ve B Tipi Kişilik Özellikleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

A ve B tipi kişilik özelliklerisağlıkla ilgili araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. 1970’li senelerde kalp damar hastalıkları ile ilgili yapılan incelemeler neticesinde bazı insanların yaşam olaylarına karşı daha çok tepki verdikleri ve kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin daha çok olduğu ortaya çıkmıştır. A tipi kişilik özelliklerine sahip bireyler stresli yaşam olaylarından daha çok etkilenmektedir ve kalp hastalıklarına yakalanma riskleri daha yüksektir.

A ve B Tipi kişilik

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre A tipi kişilik yapısı daha çok erkeklerde, B tipi kişilik yapısı daha çok kadınlarda görülmektedir. Erkeklerin iş ve sosyal yaşamda rekabetçi tavır sergilemeleri sağlık koşullarını da etkilemiştir. Benzer araştırmalara göre A tipi kişiliğe sahip olan insanlar daha başarılıdır. Ancak bu başarı çoğu zaman onlar için bir yük olabilir.

Başarı için rekabet düzeyleri oldukça yüksek olan ve bu alanda motivasyonları yüksek olan bu kişiler, hedefleri için durmaksızın çalışabilirler. Buna karşın bu kişilerin işlerinden ve kendilerinden memnuniyet düzeyleri de düşüktür.

A ve B Tipi kişilik

Tüm bu sonuçlara göre B tipi kişilik özellikleri daha insancıl bir yapıya sahip olduğunu gösterir. Bununla birlikte A ve B kişilik özellikleri kolaylıkla değiştirilemez ve genel karakter yapılarına sahiptir. Ancak kişiler zihinlerindeki mükemmeliyetçi ve katı düşünceleri için yardım alabilirler. Esnek düşünce yapısına sahip olmak insanların genel mutluluk düzeyi ve düşük kaygı için gereklidir.

 

Aşırı Hidrasyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir