Genel Girişimcilik

Youtube Kanalı Açarak Para Kazanmak

Son yılların popüler işlerinden birisi de Youtube Kanalı ile para kazanmaktır. Birçok insan bu işte çok farklı noktalara gelerek milyoner olurken bazıları da yolun başında bu işten geçiyor. Dışarıdan bakıldığında çok basit bir iş olarak görünse dahi dikkatli hareket etmek ve planlı videolar atmak gerekiyor.

Kendinize özel videolar çekecekseniz öncelikle videoların kalitesine ve uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Başkalarının hazırladığı videolardan para kazanmayı düşünüyorsanız, telif sorunu ile başa çıkmanız pek de mümkün olmayacaktır. O nedenle önce kendinize bir yol haritası çizmelisiniz.

Youtube kanalı

Youtube Kanalı Açarak Para Kazanma Detayları

Ekrana çıkacak mısınız yoksa özel videolar hazırlayıp onları mı yayınlayacaksanız. Ne olursa olsun anlatım tarzınız çok önemli olacaktır. Telefon ile çekim yapmak mantıklı bir tercih olmayacaktır. Profesyonel ya da yarı profesyonel kameralar tercih etmenizde fayda var.

Background olarak kullanacağınız alana da dikkat etmelisiniz. Ev ortamında çekilen videolar genelde çok fazla ilgi çekmiyor. Eleştirimi yapacaksınız, tanıtım mı yoksa hikaye mi anlatacaksanız bu detayları belirlemelisiniz. Kesinlikle basit bir iş olarak görmemelisiniz. Başlangıcınız iyi olmasa dahi kalitenizi sürekli yükselterek devam etmelisiniz. Çünkü ne zaman ilgi çekeceğinizi bilemezsiniz. Günümüzde 8-9 yaşında ki çocukların çektiği videolar profesyonel çekimlerden daha çok ilgi çekiyor.

Kanalı açmadan önce ilk olarak bir planlama süreci geçirmenizde fayda var. Nasıl videolar çekeceğinizi, içerikler hakkında ki detayları öğrenmelisiniz. Uzun aralıklarla video atmayın. En az haftada bir video atmalısınız. Başlangıç için bu sayı daha fazla olabilir.

Youtube’de Kanal Açmanın Maliyeti

Youtube kanalı

 

Profesyonel bir iş yapacaksanız çekim ve video düzenleme programları için ödemeniz gereken bedeller var. Ancak evinizde bir bilgisayar ile hazırlayıp, seslendirmesini yapacağınız videolar hazırlayacaksanız 1000 TL başlangıç olarak yeterli olacaktır.

Takipçi sayınız artıp, izlenme oranlarınızda ciddi artış olduğunda sizde işinizi daha profesyonel bir hale getirmelisiniz. Youtube hakkında bilgisi olmayan insanlar ile tek bir video ile milyonlarca izlenme oranlarına ulaşabiliyor. Tabi bu insanların ne istediklerini anlamak ve onlara hitap eden videolar çekerek başarılabilir.

Profesyonel bir iş yapmak istiyorsanız başlangıç maliyetiniz 5000 TL civarında olacaktır. Kamera, teknik ekipman, video düzenleme programı gibi malzemelere ödemeniz gereken miktar yeterli olacaktır.

Youtube Kanalı Açarak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Tüm hazırlıklarınızı yaptınız ve ilk videonuzu paylaştınız. İlk paylaşılan videonun ardından ne zaman para kazanacağınızı hemen merak edeceksiniz. Bu bir anda olacak bir iş değildir.

Öncelikle en az 1000 aboneniz olmalı ve toplamda 10 bin izlenme kazanmalısınız. Bu standartların altında olanlar Youtube üzerinden para kazanamıyorlar. Ülkemizde genellikle 1000 izlenme oranı 1 TL kazanıldığı yönünde bilgi dolaşsa da bu gerçeği yansıtmamaktadır. Videonun kalitesine, nereden izlendiğine göre ve kazanacağınız para da değişim olacaktır. Sadece izlenme sayısına göre değil aynı zamanda videonuz üzerinde ki reklamlar tıklanarak da kazancınız otomatik olarak artış gösterecektir.

 

E-Posta Pazarlama: Müşteri Yaratma Stratejisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir