İçerik Pazarlamacısı
Genel

İçerik Pazarlamacısı Becerileri Nelerdir?

İçerik pazarlamacısı bulmak için sadece yazma becerisi mi olması gerekir? O kadar çok içerik yazarı var ki artık hangisinin gerçekten uzman olduğunu söylemek zor. Uzmanını bulmak için biraz uğraşmanız gerekebilir.

Uzman içerik pazarlamacısı ve metin yazarı arasındaki farklara baktığımızda, pek çok içerik pazarlamacısının iyi bir metin yazarı olduğunu görürüz. Bunun tam tersi de mümkün tabii. Birçok metin yazarı da harika içerik pazarlamacısıdır. Ancak bu ikisinin de aynı şey olduğu anlamına gelmez.

İçerik Pazarlamacısı ve Metin Yazarı Arasındaki Farklar

İçerik pazarlamacıları, bir marka için bir içerik stratejisi oluşturur, planı bir araya getirir. Genel stratejiyi gerçekleştirmek için bu planın yürütülmesini denetler. Plan, içerik araştırması, içerik özetleri, içerik yazma, içerik düzenleme, grafik tasarım, SEO optimizasyonu, ve içerik dağıtımını içerir.

Metin yazarları genellikle planın yazma bölümünde ve planın içerik dağıtım bölümünde yardımcı olurlar. Sonuçta onlar bir hikâyeyi nasıl anlatacaklarını ve izleyiciyi nasıl etkileyeceklerini biliyor. Ve şu anda bir iş kitlesi için Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarından daha iyi bir yer yok.

İçerik Pazarlamacısı

İçerik Yazarlarının Usta Olduğu Beceriler

İçerik pazarlamasında uzmanlaşmış birini arıyorsanız, aynı zamanda harika bir metin yazarı da istersiniz. Uzman içerik pazarlamacısı sadece yetenekli bir metin yazarı değildir, bundan daha fazlasıdır. İçerik pazarlamacılarının sahip oldukları beceriler nelerdir ve işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olurlar?

 • İçerik Stratejisi

Tutarlı ve açık bir içerik stratejisi formüle etme ve sunma becerisi, uzman içerik pazarlamacıları için önemlidir. Birçok içerik pazarlamacısı, bir strateji üzerinde çalışabilir, ancak hepsi uzun vadeli bir strateji oluşturmak için gerekli araştırmayı yapamaz, bu stratejinin uygulanacağı yöntemi detaylandıramaz ve bu planı imza için yöneticiye sunamaz.

Bu, kıdemli içerik pazarlamacılarının zamanla kazandığı bir beceridir ve bir uzman arıyorsanız, görüşmenizde bunu başarılı şekilde yapıp yapmadıklarını anlamak için sorular sormalısınız.

 • Proje Yönetimi

Bir içerik pazarlamacısının en önemli ikinci becerisi proje yönetimi yeteneğidir. Birçok kuruluş için önemli olan içeriktir. Başarılı kuruluşlar, genellikle blogdaki içeriği, vaka incelemelerini, reklâmları, e-posta pazarlaması, satış etkinleştirme materyalleri için yeniden kullanır.

Bu içeriğin SEO başarısıyla ölçülmesine izin vermez, bu gerçekten iyi bir durumdur çünkü SEO’nun çalışmaya başlaması altı ay ya da daha uzun sürebilir.

İçerik öncelikli kuruluşlar, dönüşüm hunisinin tamamını dikkate alan güçlü bir içerik stratejisine ve içeriğin ne zaman hazır olacağı konusunda net bir şekilde rapor verebilecek ve ekibin dönüşüm hunisinin her bir aşaması için bağımsız olarak uzman içerik oluşturmasına yardımcı olabilecek güçlü bir proje yöneticisine ihtiyaç duyarlar.

İçerik Pazarlamacısı

 • SEO Temelleri

Mükemmel proje yönetimi becerilerine ve net bir içerik stratejisine sahip olmak, sizi SEO’nun temellerini anlama gereksiniminden kurtarmaz. Harika bir içerik pazarlama stratejisi, zaman içinde organik arama trafiği oluşturarak CAC’ı azaltmaya ve marka bilinirliği ile marka güveni oluşturmaya yardımcı olur.

Uzman içerik pazarlamacısının SEO’nun teknik parçalarını ve bunları nasıl uygulayacağını bilmesi gerekmez. Ancak ilgili terimler için sıralamayı sağlayan bir içerik stratejisi oluşturmak için Google’nin algoritmasını yeterince anlaması gerekir. Ve bu içeriği yayınlamadan önce optimize etmesine olanak tanır.

 • Yaratıcı Üretim Yönetimi

Bloğunuz ya da web siteniz için üretilen her bir içerik, grafik tasarını gerektirir. Sonuçta, içeriğinizle en iyi adımınızı atmak istiyorsunuz ve harika tasarımlar, tüm varlıklarınız arasında marka uyumu yaratmanıza yardımcı olur.

Az önce bahsettiğimiz proje yönetimi deneyimine benzer şekilde uzman içerik pazarlamacıları, blog görüntülerinin zamanında teslim edildiğinden ve dönüşüm hunisinin daha sonraki aşamalarında PDF’lerin gerektiği gibi tasarlandığından emin olmak için yaratıcı bir üretim hattını yönetme deneyimine sahiptir.

 • Metin Yazarlığı

Metin yazarlığı önemli bir içerik pazarlama becerisidir. Harika metin yazarlığı şöyle gerçekleşir.

  1. Organik arama sonuçlarından web sitesine yapılan tıklamayı artırın
  2. Markalı kitlenizi sosyal medya platformlarında büyütün.
  3. Sunumları daha çekici ve onay alma olasılığı yüksek yapın.

Harika içerek pazarlamacıları bu beceriyi zamanla geliştirmişse de hepsi büyük sosyal takipçilere sahip değildir. Birçok içerik pazarlamacısı, dönüşümleri artırmak için, trafiği yüksek sayfalarda başlık A/B testlerine odaklanmaya daha fazla zaman harcar. Ya da e-posta pazarlamacılarını elde tutmayı artırmak için, metin yazarlarına yardımcı olmak için dönüşüm hunisinin daha aşağılarına odaklanmışlardır. Sosyal medya dönüşüm hunisinin en üst noktasıdır ancak bu her zaman geliri artırmaya odaklanmak için en iyi yer değildir.

 • Düzenleme

Uzman içerik pazarlamacılarının editörlük yetenekleri gelişmiştir. Netlik, okunabilirlik ve markanın stili için bir hikâyeyi nasıl düzenleyeceklerini bilirler. Piyasada yazım ve dil konusunda yardımcı olabilecek birçok içerik pazarlama aracı da var.

İçerik Pazarlamacısı

 • Blog Yazımı

İçerik pazarlamasında uzman kişiler, muhtemelen kendi bloglarında harika yazılar yazarak ve düzenleyerek bugünkü konumlarına gelmişlerdir. Uzman içerik pazarlamacısı olmak için bir blog ve hayalden çok daha ötesinin gerektiği doğrudur. İçerik yazarı arıyorsanız ve bir blog siteleri varsa, yazı yazma tekniklerini daha iyi anlayabilirsiniz.

 • Analitik ve İzleme

Uzman içerik pazarlamacıları, içeriklerini yayınlar, dağıtır ve ölçerler. Sadece web sitesine gelen trafiği ölçmezler. Web sitesi davranışını anlama, içeriğe özgü CRO testleri yürütme ve dönüşüm hunisinden dönüşüme kadar organik arama trafiğinin etkisini ölçme konusunda yeteneklidir.

Uzmanlar, yayınlamanız için size sadece bir blog yazısı vermezler. Neyin nerede ve neden çalıştığı konusunda sizi güncel tutmak için eksiksiz bir strateji, yürütme planı ve analiz panosu oluştururlar.

 

 

Kaynakça

Wallace, Tracey – https://www.entrepreneur.com/- Uzman Bir İçerik Pazarlamacısı için Sahip Olması Gereken 8 Beceri

 

Pandemi Sonrası Müşterilerle İletişim Kurmak

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

 1. […] İçerik Pazarlamacısı Becerileri Nelerdir? […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir