,

Dijital Pazarlama Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama, bir markanın ürün veya hizmetlerinin çevrimiçi platformlarda reklamını yapmak, tanıtmak ve satmak amacıyla yapılan tüm faaliyetleri ifade eder. Facebook’ta sponsorlu bir gönderi ile karşılaşmanız, gelen kutunuzda promosyon içeriği olan bir e-postayı açmanız, Instagram hikayenizde veya YouTube’da bir reklam videosunun karşınıza çıkması dijital pazarlamadır.

Herhangi bir reklam vermeden önce, pazarlama stratejisinin amacını belirlemek, pazarı araştırmak, tüketici alışkanlıklarını analiz etmek, potansiyel müşterilerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını belirlemek,analiz yapmak, rekabetin güçlü ve zayıf yönlerine bakmanız gereklidir.Başka bir deyişle, önce aşağıdaki soruları yanıtlamalısınız:

 • Kampanya ile elde edilmek istenen ne?
 • Hedef grup kim?
 • Hizmetiniz onlar için gerekli ve yararlı mı?
 • Nereye ve nasıl bir ilan vermelisiniz?
 • Bütün bunlar size ne kadara mal olacak?

Dijital Pazarlama- Sağlayacağı Faydalar Nedir?

Filmi yaklaşık yıllar öncesine geri saralım ve bazı ürünler veya hizmetler hakkında nasıl bilgi aldığımızı hatırlayalım.Arada televizyonda reklam izleyerek, radyo dinleyerek veya araba kullanırken bir billboard fark ederek mutlaka bir markanın adını duymuşsunuzdur.

Bir tesisatçıya ihtiyacınız varsa, akrabalarınıza çevrenizdeki en iyi tesisatçının kim olduğunu sorarsınız veya daha önceden bırakılan bir broşürden numarayı ararsınız.Bu reklam yöntemlerinin ortak noktası, zaman ve mekan sınırlamasıdır.Eğer afişin önünde bulunmasaydınız o ürün veya hizmet hakkında bilgilendirilme şansınız daha az olurdu.

Günümüzde bu tür reklamcılık geleneksel pazarlama olarak adlandırılmakta ve geleneksel reklam kanalları (TV, radyo, gazete, broşür, billboard, afiş vb.) aracılığıyla reklamların yerleştirilmesini ifade etmektedir.Dijital pazarlama bu sınırlamalara bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. En büyük avantajı size doğru zamanda ve doğru yerde doğru hizmeti sunabilmesidir.

Teyzenizi aramak veya bir broşür bulmak için çekmeceleri karıştırmak yerine, bugün Google’da arama yapabilir ve sizin için doğru tesisatçıyı bulabilirsiniz. Bir giyim markasının adını akılda tutmak için radyoda reklam çıkmasını beklemenize gerek yok, sosyal medyada saniyeler içinde bulabilirsiniz.

Bir diğer önemli avantaj ise dijital pazarlamada, pazarlama kampanyalarının sonuçlarının ve etkilerinin daha kesin olarak ölçülebilmesidir. Bilboard reklamınızı kaç kişinin gördüğünü veya radyoda reklamı beğenip beğenmediğini bilemezsiniz. Ancak, Instagram’daki gönderinizin erişimini ve Facebook’taki sponsorlu gönderinizi kimlerin beğendiğini öğrenebilirsiniz.

Twitter’daki mesajınız iyi karşılanırsa etkileşim alır ve LinkedIn’de iyi bir profil daha fazla soru alır. Çevrimiçi ticarette dijital stratejinin temel faydaları şunlardır:

 • Daha fazla erişim – hizmetleriniz/ürünleriniz internet aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşabilir.
 • Daha verimli hedefleme – sunduğunuz ürün veya hizmetlerle gerçekten ilgilenen bir hedef kitleye ulaşırsınız (onları potansiyel müşterilerden sadık müşterilere dönüştürürsünüz)
 • Markanın kitle farkındalığını artırmak.
 • Ölçülebilir etkiler – dijital pazarlama araçlarını kullanarak kampanyanızın başarılı olup olmadığını ve ne kadar başarılı olduğunu her an öğrenebilirsiniz.
 • Daha kârlı iş – sosyal ağlarda reklam vermek, geleneksel medyada reklam vermekten önemli ölçüde daha ucuz ve daha etkilidir.

Franchise Seçimi: Yanıtlanacak 6 Soru Nelerdir?

“Dijital Pazarlama Nedir ve Faydaları Nelerdir?” için 7 yanıt

 1. […] Dijital Pazarlama Nedir ve Faydaları Nelerdir? […]

 2. […] Dijital Pazarlama Nedir ve Faydaları Nelerdir? […]

 3. vorbelutr ioperbir avatarı

  I think this site holds some really good information for everyone : D.

  1. fulya avatarı

   Thank you 🙂 Keep watching me.

 4. Latrina Weltmer avatarı

  Hey there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 5. tlover tonet avatarı

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Appreciate it

  1. fulya avatarı

   I am using the wordpress application. There are many beautiful themes. and a completely free system

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir