,

Pazarlama Ekibi Az Bütçeyle Nasıl Oluşturulur?

Pazarlama ekibi

Pazarlama ekibi, işinizde önemli bir role sahiptir. Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun her işletme, kamu ve ofis hizmetlerinden sıkı bir işgücü piyasasında daha yüksek maaş taleplerine ve Covid-19 salgınının halen süregelen olumsuz etkilerine kadar artan genel giderlerle karşı karşıya kalır. Bir işletmenin satışlarının artırılmasındaki en büyük rol, pazarlama ekibine aittir. İyi bir pazarlama ekibine sahip işletmelerde, satış yapamamak gibi bir durum asla yaşanmaz.

Öncelikle, pazarlama ekibiniz nasıl olmalı? Bir pazarlama ekibi oluşturmak için dört, beş ya da daha fazla ekip üyesinin olması gerekmez. Şirketinizin büyüklüğüne ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak pazarlama ekinizin üye sayısı değişebilir. İşletmenizin ilk kurduğunuzda pazarlama işini de siz yürütüyorken, işletmeniz büyümeye başladığı andan itibaren la da işinizi büyütmek için daha fazla kişiyle çalışabilirsiniz.

Pazarlama Ekibi Sorumluluk Alanları

Pazarlama ekibinizi kuracağınız zaman şu beş sorumluluk alanını dikkate almanız gerekir.

Pazarlama müdürü

İçerik yöneticisi/Yazar

Video yöneticisi/Kameraman

Grafik ve web Tasarımcısı

Web Geliştiricisi

Pazarlama Müdürü (Pazarlama Direktörü)

Pazarlama ekibini yöneten, stratejileri ve tüm parçaları – yazılı, sosyal medya ve video- denetleyen kişiye pazarlama müdürü denir. Müdür, stratejik, teknoloji hakkında bilgili, veriler ve araçlar konusunda yetkin olmalıdır. Tüm pazarlama çalışmalarının, kuruluşun daha büyük hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamak için liderlik ekibi ve satış ekibiyle bir irtibat görevlisi gibi hareket edebilmelidir.

İçerik Yöneticisi/ Yazar

Modern pazarlamadaki hemen hemen her şey içeriğe geri döner. Bu nedenle girişimlerinizi gerçekten hayata geçirmek için, içerik stratejinize ve yürütmesine sahip olacak birine ihtiyacınız vardır. Bu kişiye içerik yöneticisi dense de, unvan kıdeme, tam sorumluluklara ve deneyime bağlı olarak değişir. İçerik öneticileri şunları yapar.

 • Sosyal içerik üretmek
 • Eğitim amaçlı blog makaleleri yayınlamak (haftada en az 3 makale)
 • Etkili e-postalar ve haber bültenleri göndermek
 • İlgi çekici ve dönüşüm için optimize edilmiş web sitesi kopyası oluşturma
 • Bilgi ve uzmanlıklarını sürekli olarak alıp web sitesinde yayınlamak için konu uzmanlarıyla uyum sağlamak

İçerik yöneticisi, ekibinizin boyutuna bağlı olarak içeriğinizin tamamını ya da bir kısmını üretebilir.

Video Yöneticisi/Kameraman

 • İçerik yöneticiniz yazılı içerikleriniz için ne anlam taşıyorsa, video yöneticisi de video için o anlamı taşır.
 • Şirketin pazarlamada video ile yaptığı her şeyi denetler
 • Ekibinizin boyutuna bağlı olarak tüm video içeriğinizi filme alır ve düzenler.
 • Bloğunuzda, YouTube ya da web sitenizde görünebilecek, haftada en az iki eğitim videosu hazırlamanızı sağlar.
 • Ekip üyelerine kamera karşısında rahat ve daha yetkin olmaları için koçluk yapar.
 • Pazarlama veya satış ekipleriniz için gereken tüm videoların stratejisini yapar ve oluşturur.

Web siteniz ve Youtube için eğitici videoları ve satış temsilcileri tarafından anlaşmaları daha hızlı sonuçlandırmaları için kullanılan satış etkinleştirme videoları arasında, oluşturulması gereken video içeriği sıkıntısı da yaşanmaz. Yapılan bir araştırmada İnsanların çoğu( %84) ,bir ürün ve hizmeti satın almak için videoları izlediklerini belirtmişlerdir.

Grafik ve Web Tasarımcısı

Modern alıcılar görseldir ve bu da pazarlama stratejinizde grafik tasarımın önemli olduğunu gösterir. Bir grafik tasarımcısının işi, içeriğinizi alıp mesajınızın iletilmesine yardımcı olacak görseller üretmektir. Buna web tasarımları, infografikler, sosyal medya grafikleri ve e-kitaplar da dâhildir fakat bunlarla sınırlı değildir.

Web Geliştiricisi

Bir web geliştiricisinin görevi, web sitesi deneyiminiz için vizyonunuzu hayata geçirmektir. Bu, web sitesi sayfaları oluşturmayı ve muhtemelen ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kendi kendine seçim araçları gibi gelişmiş şeyleri de içerir. Karmaşıklığına bağlı olarak, stratejilerinizi yürütmenin teknik açıdan en etkili yolunu belirlemek için tasarımcınız ve ekibinizle birlikte çalışmanın yanında, web sitenizi izlemekten ve güncellemekten de sorumludur.

İşletmeniz büyüdükçe, bu rollerde birden fazla kişiyi görevlendireceğiniz gibi bir SEO, sosyal medya uzmanı ya da reklam uzmanları ile de çalışmanız gerekebilir.

Birinci Sınıf Pazarlama Ekibi Oluşturmak

İhtiyacınız olanları belirledikten sonra bütçenizi aşmadan bunları nasıl alacağınıza bakalım.

İşinizi tanıtmak ve satmak söz konusu olduğunda, ürününüzü, kültürünüzü ve hizmetinizi herkesten daha iyi bilen kişi/kişilere ihtiyacınız olacaktır. Bu özellikle, alıcılarınız için en iyi alternatifler, en uygun fiyat ve acil satın alma sorularını yanıtlayan içerik oluşturmak için doğrudur ve gereklidir. Tüm bunları sizin mevcut ekibinizden başka kimse iyi bilemez.

Pazarlama ekibinizi oluştururken, elinizdeki mevcut yetenekleri işe alarak ya da değerlendirerek başlayın. Yeni birini işe almadan evvel, ekibinizde atayacağınız işleri yapan elemanınız varsa önceliğiniz onları değerlendirmek, uygun kimse yoksa da işin uzmanını veya eğitimini almış kişileri işe almanız gerekecektir.

Ancak burada şuna dikkat edin. Bir içerik ya da video oluşturma işini, iş yükü fazla olan ekip üyesinin üstüne yığmayın. Eski sorumlulukları diğer üyelere dağıtabilir ya da yeni bir kişiye yönlendirebilirsiniz. Pazarlama eğitimine ihtiyacınız varsa, çevrimiçi pazarlama eğitimlerine katılabilir ya da pazarlama uzmanı bir kişiden hem kendiniz hem de ekibiniz için özel ders vermesini isteyebilirsiniz.

Pazarlama ekibinizi oluştururken sadece pazarlama konusunda eğitim almış kişileri değerlendirmeyin. Örneğin bir gazetecilik eğitimi almış kişi de içerik pazarlaması yapan kişilerle aynı beceriyi paylaşmaktadır. Yetenekli editörlerdir ve yazmayı severler. Sosyal medyayı benimser ve yakından takip ederler. Görüşme becerileri mükemmeldir.

Sağlam video düzenleme yetenekleri vardır. Sayıları, analitiği ve ölçümleri severler. Kalıpların dışında düşünebilirler, organize ve hedef odaklıdırlar ve insanları harekete geçiren şeyin ne olduğunu anlayabilirler. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, gazetecilik, iletişim geçmişi olan kişileri işe alabilirsiniz. Ayrıca en az bir yabancı dil bilmeleri de sizin açınızdan yarar sağlar.

İşletmenizde çalışacak pazarlama personeli için serbest, yarı zamanlı, sözleşmeli ve tam zamanlı gibi çalışma sitemleri belirleyebilirsiniz. Bu da özellikle sizden daha uzakta yaşayan kişilerin de pazarlama ekibinize katılmasını sağlayabilir. Özellikle pandeminin başından beri evden çalışma sistemi aktif hale gelmiştir. Pazarlama ekibinizde bunu değerlendirebilirsiniz.

Örneğin işiniz bir katalog oluşturma şansı veriyorsa, ev kadınlarından ya da yarı zamanlı bir işte çalışan kişilerden bile pazarlama ekibinizi oluşturabilirsiniz. Pazarlama ekibinizi yeni oluşturmaya başlarken, evde oturan anneler, babalar, öğrenciler, düzenli bir geliri olmayanlar gibi uzak yetenekler, yüksek kaliteli içerik üretme yeteneğine ve yeterliliğine sahip, esnek çalışma isteyen herkesi değerlendirebilirsiniz. Bu durum hem daha yaratıcı olmanızı hem de maliyetlerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Tasarım ve Geliştirme

Tasarım ve geliştirme, pazarlamanızın önemli parçalarıdır. Bununla birlikte genellikle içeriğinizi ve daha büyük stratejilerinizi destekledikleri için kısıtlı bir bütçeniz varsa, muhtemelen serbest çalışanlarla veya dış kaynaklı yeteneklerle yerine getirebileceğiniz bir işlevdir. Bu rolleri doldurmaları için tam zamanlı ekip üyelerini işe almak yerine gerektiğinde projelerinizde çalışacak profesyoneller bulmak için Fiverr, UpWork, Indeed gibi araçları kullanabilirsiniz.

Revizyonlar ve anlık ihtiyaçlar için dâhili işe alımlarda olduğu kadar esnekliğe sahip olmayacak olsanız da, iyi bir marka kiti ve içerik ekibinizden birinin rehberliği ile çok kısa sürede yüksek kaliteli sonuçlar üretebilmelisiniz.

Video içerik bir zorunluluk olsa da, başlangıçta ekipmanlarınızın maliyetinin bütçeyi aşması gerekmez. Örneğin akıllı telefonlar hem her zaman yanınızda olup hem de çok iyi görüntüler çekebiliyorsunuz. Ekibinizin istedikleri zamanda video çekebilmesini, ürünleri sergilemesini, röportajlar yapmanızı ve canlı yayınlara girebilmenizi sağlar. Bunu şirketinizdeki herkes yapabilir.

Araçlarınıza küçük adımlarla başlamak, başka alanlara yatırım yapmak ve yetenekli kişileri işe almak, bir bütçe ayırmanızı gerektirir. Ancak bazı ücretsiz uygulamalar ve araçları da sizin pazarlama faaliyetlerinizde kullanabilirsiniz. Profil oluşturmak, sosyal medyada yayınlamak, WordPress’ten web sitesi ve blog oluşturmak, Canva’dan grafik tasarımı yapmak ücretsizdir. Bu araçları kullanarak, hem pazarlama ekibi faaliyetlerini kolaylaştıracağınız gibi, pek çok maliyeti de azaltmış olursunuz.

 

Dijital Pazarlama Nedir ve Faydaları Nelerdir?

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir