, ,

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okuma alışkanlığı edinmek, birçok insanın kendisi için belirlediği önemli hedeflerden biridir. İyi bir kitap son derece tatmin edici olabilir, size günlük ufkunuzun ötesindeki bilmediğiniz şeyleri öğretebilir ve onları gerçekten tanıyormuşsunuz hissine kaptıracak seveceğiniz canlı karakterler yaratabilir.

İlgi alanlarınıza yönelik kitaplar, size biraz olsun kitap okuma hevesini aşılayacaktır. Tarihe ilginiz varsa tarihi kitaplar, bitki ve çiçek yetiştirme ile ilgileniyorsanız, bunlarla ilgili kitaplar okuyarak kitap okuma alışkanlığına başlayabilirsiniz.

Kitap okuma alışkanlığı

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Benim için küçüklüğümden beri bir tutku oldu kitaplar. Ders kitaplarını okumayı severdim ancak galiba en çok da o zaman Adalet Fakültesinde okuyan teyzemin hukuk kitaplarını okumayı severdim. Büyüdüğümde ise okuduğum üniversite bölümlerinden biri de Adalet Fakültesi oldu.

Ailemde çok fazla kitap okuyan olmadığı halde, kitapları sevdiğimden dolayı mini bir kütüphanem var. Kitapların hepsi hazine değerinde ama galiba en çok Jane Austen’in Gurur ve Önyargı kitabını seviyorum bir de Prof. Dr. Sevil ATASOY’ un gerçek suç hikâyelerini kaleme aldığı kitapları.

Kitap okuma alışkanlığı edinmek için, kitaplara büyük paralar harcamanıza ve binlerce saat zaman harcamanıza gerek yok. Günde 1 saat kitap okumak bile bu güzel alışkanlığı kazanmanızı sağlayacaktır. Size tavsiyem gece uyumadan önce 1 saat kitap okumanız. Sessizlik, en güzel kitap yoldaşıdır ve okuduğunuz her kelimeyi anlamanızı sağlayacaktır.

Kitap okuma alışkanlığı

 

Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Geliştirirsiniz?

İlk olarak okumaktan zevk alacağınız, keyifli bir kitabınız varsa okumanın keyifli olduğunu anlayabilirsiniz. Kötü yazılmış kitaplar, size angarya iş gibi görünür. Eğer okuduğunuz kitap sizi kötü hissettirecekse, okumayın ve seveceğiniz kitaplara yönelin.

Süreleri Ayarlayın

İlk başlarda bir iki sayfa kitap okumak size zor gelebilir. Her gün en az 10–15 dakika kitap okuyacağınız, birkaç zamanlı ayarınız olmalıdır. Bu süreler, ne olursa olsun kitap okumanız gereken sürelerdir. Kendinize belirli zamanlar belirleyin ve her ne olursa olsun o sürelerde kitap okuyun.

Örneğin; kahvaltı, öğle yemeği ya da yalnız yiyorsanız akşam yemeği sırasında kitap okuyabilirsiniz.

Evde işten bunaldığınızda ya da işyerinde öğle paydosundaki sürelerde kitap okuyabilirsiniz.

Tatile gittiğinizde kitap okuyabilirsiniz. Ben çok sık tatile gitmem ama gittiğimde de çantamda kitabım daima olur ve kitabı bitiririm.

Kendinize bir gün için süre belirleyin. Sabah 10 dakika, öğlen 10 dakika, akşam vakti 10 dakika ve gece 10 dakika kitap okuduğunuz takdirde günde 40 dakika kitap okumuş olacaksınız ki bu da güzel bir başlangıç. Kendinize sakin bir yer bulun. Mümkünse televizyon, internet ve insan kalabalığının olmadığı bir yer olsun. Böylece kitaba daha iyi odaklanırsınız. Okuma zamanlarını bir çay ya da kahve ile eğlenceli zaman olarak yaratın.

Kitap okuma alışkanlığı

 

Her Zaman Bir Kitap Taşıyın

 

Nereye giderseniz gidin, yanınıza bir kitap alın. Genelde büyük bir çanta taşırım ve bir kitap yanıma alırım. Bir yerde beklemek zorunda kalırsam mesela bir doktor randevusu gibi, kitabımı okurum. Çok nadirdir kitabı unuttuğum zamanlar, çünkü kitabı okumam bitmiştir ve diğer okuyacağım kitaba karar verememişimdir. Özellikle uzun ya da kısa mesafede otobüsle seyahat edeceksem, asla kitapsız çıkmam çünkü internette saatlerce vakit geçirmek bana göre değil.

Kitap Listesi Hazırlayın ve Hedef Belirleyin

Bir liste yapın. Okumak istediğiniz tüm kitapların bir listesini tutun. Bu listeyi her yerde saklayabilirsiniz. Cep telefonunuzun not kısmına da listenizi yazabilirsiniz. Böylece unutmazsınız. Önerilen bir kitap duyarsanız bunu da listenize ekleyin. Kitabı alıp okumayı bitirdiğinizde, notun yanına “Bitti” diye de yazmayı unutmayın. Böylece kaç kitap okuduğunuzu da kayıt etmiş olursunuz.

Kendinize aylık kitap okuma hedefi belirleyin. Bu yıl 50 kitap okuyacağım gibi. Böylece kendi kendinizle yarış halinde olup hedeflerinize ulaşmak isteyeceksiniz. Listeye kitabın adı, okunmaya başladığınız ve bitirdiğiniz tarihleri de yazın. Böylece bir kitaba harcadığınız süreyi de öğrenmiş olursunuz.

Kitap Sitelerine Kayıt Olun

Türk ve dünya edebiyatı her gün daha çok gelişiyor. Tanınan yazarlar düzenli zamanlarda kitap çıkartıyor ve yeni yazarlar da edebiyat dünyasına giriş yapıyor. Onlardan haberdar olmanın en kolay yolu kitap sitelerine üye olmak. Böylece hangi yazarlar ya da hangi şairler kitap çıkartmış haberiniz olacaktır.

Kitapyurdu.com. D&R, gibi kitap satış sitelerine üye olduğunuzda, istediğiniz yazarın kitaplarını indirimli olarak satın alma hatta imzalı satın alma şansına da sahip olabilirsiniz. Ben şanslıyım adıma imzalanmış pek çok kitap var mini kütüphanemde.

Kitapseverlerin kurmuş oldukları mesela 1001Kitap gibi sitelere üye olduğunuz takdirde, kitapseverlerle iletişime geçebilir, okunan kitaplar hakkındaki yorumları takip edebilir, yorum yazabilir ve kendinize kitap okuma hedefi belirleyip, diğer okuyucularla tatlı bir rekabete girebilirsiniz.

 

Kitap Fuarlarına Gidin

Kitap fuarları, her yıl belli aralıklarla düzenlenir ve sıkı kitap takipçilerinin akınına uğrar. Bulunduğunuz ilde kitap fuarlarını takip ederek, piyasada yüksek fiyata bulacağınız kitapları, fuarlarda çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

Ben yaşadığım yere gelen kitap fuarlarını takip ediyorum. Fuar açıldığı zaman da vakit yaratıp gidiyorum ve birkaç kitap satın alıyorum. İnternet sitelerinde 25 liraya satılan kitapların fiyatı 15 liraya kadar düşüyor ve 400 sayfalık bir kitabı 6 -7 liraya aldığım zamanları bilirim.

Evde Kitap Okuma Saati Yapın

Çocuğunuz/çocuklarınız kitap okumayı seviyor ise, geceleri kitap okuma seansları düzenleyin. Sakin bir ortam oluşturun. Onlara sevdikleri bir kitabı sesli de okuyabilirsiniz. Çocuklarınıza okuma alışkanlığı oluşturmak, büyüdüklerinde iyi bir okuyucu olmalarını sağlamanın en iyi yoludur. Ayrıca ailenizle kaliteli zaman da geçirmiş olursunuz.

Kütüphaneye Kayıt Olun

Her ne kadar, ucuz fiyata kitaplar bulunsa da, sizin için kitap ücretleri çok yüksek olabilir. Günümüzde her ilde bir kütüphane var. Kütüphaneden alıp okuyacağınız kitaplara ayrıca ücret ödemeyeceğiniz için, rahatça çok fazla kitap okuyabilirsiniz. Bir kütüphaneye kayıt olun ve kitap dünyasının tadını çıkartın.

Sizlere Tavsiye Kitaplar

Son olarak size okumaktan zevk aldığım birkaç kitap ismi önermek istiyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk- Nutuk

İlber Ortaylı- Atatürk

Gurur ve Önyargı- Jane Austen

Sevil Atasoy- Tüm kitapları

Sümeyye Koç- Hercai/ Meftun

Kim-Eun Sook : Mirasçılar (Heirs)

Arne Dahl- Altı Çarpı İki

Stephen King- Yeşil Yol/ Ruhlar Dükkânı

Ali Bayram- Tüm kitapları

Fulya Uludağ- Yürek Yüreğe ( Şiir kitabı)

Kitap okuma alışkanlığı edinmek aslında hiç zor değil. Yukarıda belirttiğimiz kuralları kendinize ilke edinirseniz, sizde sıkı bir kitap kurdu olabilirsiniz. Haydi, hemen şimdi bir kitap alın ve karakterlerin hayatına güzel bir dalış yapın.

 

 

 

 

 

“Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?” için 8 cevap

 1. […] Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? […]

 2. OlegZilt avatarı

  То о чем многие просто не задумываются, и другие интересные и важные темы на пример “ удовлетворение мужчины в домашних условиях ” раскрыты в интернет ресурсе.

 3. Josephgelia avatarı

  Hey,

  Club new music scene releases https://europesmusic.blogspot.com/

  Best regards, Joseph

 4. nob avatarı

  Hello! I invite you to join the International Financial Mutual Aid Network! Sochelping – gives everyone who provides financial help the opportunity to get mutual help thousands times over! Proven marketing is works! The service pays. Register for free by following this link: https://sochelping.com/p/Umbrella

 5. nob avatarı

  I’m Recruiting Partners for a Growing Company! SocHelping is The Social Network for Mutual Support! Minimum investment – Maximum Profit. Withdrawal of funds is made instantly at any time. Proven! For dating and registration you follow the link: https://sochelping.com/p/Doctor

 6. seo_courses avatarı

  Useful information

  link Thanks 4f6_0e6

  1. fulya avatarı
 7. vseledizop avatarı

  Лучшее время для чая сразу после завтрака и в обед, поскольку в это время наблюдается самая высокая скорость метаболизма.Зеленый чай поддерживает метаболизм на высоком уровне, что способствует лучшему пищеварению.Используйте сывороточный протеин. висцеральный жир на животе у женщин причины
  Сывороточный протеин очень сытная пища, с который вы долго не будете ощущать голода.Это помогает избежать вредных перекусов и помогает снизить уровень жировых отложений.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir