Kayak merkezi
Genel

Türkiye’nin En Ünlü 6 Kayak Merkezi

Kayak merkezi, kış aylarının kendini göstermesiyle birlikte tatile çıkmak isteyenlerin en gözde tercihlerinden biri haline geliyor. Hem kayak yapmaya yeni başlayanlar, hem de profesyoneller için çeşitli imkanlar sağlıyor. Kış tatili severler bu merkezlerde spor yaparken, bir yandan da bembeyaz manzaranın tadını çıkarıyor.

Kayak merkezi

Kayak Merkezi

Dört mevsimin harika şekilde yaşandığı ülkemizde yaz turizmi kadar kış turizmi de büyük öneme sahip. Bu sebeple ülkemizde birbirinden güzel kayak merkezleri bulunuyor. Kışın kayak yapmak istediğinize karar verdiyseniz ve tatil için hangisini seçmeliyim diye düşünüyorsanız işte Türkiye’nin en güzel 6 merkezi:

1 – Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Kayak merkezi

Pek çok kişi Türkiye’nin en büyük kayak merkezi neresi diye merak ediyor. Uludağ Kayak Merkezi bu merakları gideriyor. En büyük olmasının yanında ilk olma özelliğini de taşıyan merkez, şehirden sadece 36 kilometre uzaklıkta. Milli park statüsünde olan merkez, işletmesiyle beğenileri üstünde topluyor. Özellikle sömestr döneminde düzenlenen etkinliklerle soğuk kış günlerinizi ısıtıyor.

Merkezin yüksekliği 1750 metre ile 2543 metre arasında değişiyor. Böylelikle müthiş bir doğa manzarasına tanık olabiliyorsunuz. Aynı zamanda içinde çeşitli branşlar için çeşitli zorluklarda 11 pist bulunuyor. Bu pistlerde snowboard, alpin, heliskiing hatta helikopterli kayak ve bigfoot da yapılabiliyor. Pistler arası ulaşım ise 13 lift ve 7 telesiyejle gerçekleşiyor.

2- Palandöken Dağı – Erzurum

Kayak merkezi

Palandöken Kayak merkezi Türkiye’nin en uzun pistlerine sahiptir. Merkezde çeşitli zorluk derecelerine sahip 22 pist bulunur. Bu pistlerde 3100 metre yükseklikten yaklaşık 2 kilometre kesintisiz kayabilirsiniz. Yüksek kapasitesiyle de dikkat çeken merkezde günde 32 bin kişi kayak yapabiliyor.

Palandöken için kayak sezonu ekim ve mayıs aylarıdır. Bu dönem içerisinde gelerek tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda şehre yakınlığı sebebiyle uygun fiyatlı konaklama yerleri bulabilirsiniz.

3- Ilgaz Dağı – Çankırı

Ilgaz dağı, Çankırı ve Kastamonu ilçesinin sınırları içerisinde bulunur. 2850 metre yüksekliğine sahip dağ daha çok kayak sporları ile ilgilenenlerin tercihi. Dağın çevresindeki Ilgaz Milli Parkı’nın içerisinde 3 tane kayak pisti var. Bu pistler arasında yeni başlayanlar için alıştırma alanları bulunuyor. Bölgede bazen yoğun sis olduğu için inerken yavaş ve dikkatli olunması gerekiyor.

Ilgaz Dağında aralık ve nisan ayları kayak sezonu kabul edilir. Merkezin çevresinde konaklamak için pek çok misafirhane ve kayak merkezi otelleri mevcuttur. Kayak yapmak, temiz hava almak istiyorsanız Ilgaz Dağı’nı tercih edebilirsiniz.

4- Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Kayak merkezi

Kartalkaya kış turizmi denildiğinde akla gelen ilk kayak merkezlerinden biridir. Merkez, yüksekliği yaklaşık 2000 metre olan Köroğlu Dağları üzerinde yer alır. Üst düzey kar kalitesine sahip olan Kartalkaya kayak merkezi, daha çok profesyonel kayakçılar tarafındantercih edilir.Kayak yapmak isteyenler için toplam uzunluğu 40 kilometreye varan 25 pistiyle müthiş bir deneyim sunar.

Merkez, şehre yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunur. Aynı zamanda İstanbul’a da oldukça yakın olduğu için pek çok kişinin ilk tercihleri arasındadır. Kartalkaya uygun konaklama ve kayak merkezi fiyatlarıyla da dikkat çeker. Bu sebeple Kartalkaya’ya gidenler genellikle yer bulamama problemiyle karşılaşırlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

5- Erciyes Dağı – Kayseri

Kayak merkezi

Erciyes Dağı sönmüş volkanik dağ olma özelliği taşır. Dağ aynı zamanda 4000 metre yüksekliğiyle Orta Anadolu’nun en yüksek zirvelerinden birine sahiptir. Merkez ise bu dağın çevresinde kurulmuştur. 33 piste sahip merkez hem amatör hem de profesyonel sporculara ev sahipliği yapar.

Erciyes Kayak Merkezi’ne yerli turist kadar yabancı turist de ilgi gösteriyor. Dağın zirvesinde Bizans keşişlerinin dini kutlamalar için kullandığı mağara odak noktası oluyor. Şehre yakınlığı, uygun konaklama fiyatları ile Dünya’nın dört bir yanındaki tatil severe kucak açıyor.

6- Kartepe– Kocaeli

Kayak merkezi

Kartepe kayak merkezi, kayak yapmaya yeni başlayanların tercih ettiği merkezlerden biri. İstanbul’a yakın olması nedeniyle pek çok insan günübirlik ziyaretler düzenliyor. Tatil yerinde 12 kayak pisti ve 1 otel bulunuyor. Kayağın yanında çeşitli dış ortam aktiviteleri de sunuyor. Pistler fazla dik olmadığı için amatör kayakçılar rahat bir şekilde alıştırma yapabiliyor. Bembeyaz manzarası, temiz havasıyla Kartaltepe’de kış tatilinin tadını çıkarabilirsiniz.

Aynca yeni yılı buralarda karşılamak isterseniz rezervasyonlarınızı şimdiden yaptırın.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] Türkiye’nin En Ünlü 6 Kayak Merkezi […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir