Günlük cilt bakımı
Güzellik

Günlük Cilt Bakım Rutinine Hakim Miyiz?

Günlük cilt bakım uyguluyor muyuz yoksa sadece bir duru su ile yıkayıp geçiyor muyuz?

Her gün şehrin kirini, günün yorgunluğunu, makyajın izlerini yüzümüzden arındırmak için birtakım yollar izliyoruz. Peki cildimiz bu rutinden memnun mu? Anlık parlak ve duru görünen cildimizin bizi uzun vadede olumlu sonuçlarla karşılayacağını düşünüyoruz. Fakat bir yüz temizleyicisi ve bir avuç suyla bu pek mümkün gibi görünmüyor.

Öncelikle cilt tipimize göre günlük cilt bakım rutinimize uygun ürünlerin seçimi çok önemli. İçerik listesi ne kadar bitkisel ve kimyasaldan ne kadar uzak olursa cildimiz bize o kadar teşekkür edecek. Bu sebepten, bir ürün kullanmadan önce mutlaka içerik incelemesi yapıp en masum olanı cildimizde deneyerek rutinimize başlayabiliriz.

Günlük cilt bakımı

İlk Adım: Yağ Bazlı Temizleyici

İlk olarak, yüzümüzdekiyağı, siyah noktaları ve gözenekleri temizlemek için yağ bazlı temizleyici başrolümüzdür. Kimyada ‘yağ yağı çözer’ diye bir terim vardır. Yağ bazlı bir temizleyici kullanmadan cildimizin derinlerindeki kirlerden kurtulmamız pek mümkün görünmüyor. Yağlı-karma cilt tipinde olsanız bile,sivilce ve siyah noktalarınızla savaşmak için harika bir asker bulmuş oldunuz.

Günlük cilt bakımı

İkinci Adım: Su Bazlı Temizleyici

Yağ bazlı temizleyiciden sonra kalan kir ve makyajı temizlemek için su bazlı temizleyici kullanmalısınız. Su bazlı temizleyiciler jel ve köpüren formda olanlardır. Az bir miktar kullanmanız yeterli olacaktır zira yağ bazlı temizleyici askerimiz işini hakkıyla yapmıştır. Misel sularını veya su bazlı jelleri tercih edebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Nemlendirme

Son olarak nemlendirmeye geçiyoruz. Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle, cildinizin esnekliğini desteklemeniz gerekiyor. Neme doymuş bir ciltte kırışıklar ve ince çizgiler erken yaşlarda kendini göstermez. Cildimizin ihtiyaç duyduğu nemi karşıladığımız sürece sağlıklı bir görünüm elde eder. Ayrıca ilk iki aşamadan gerilen tenimiz anında rahatlayıp ferahlayacaktır.

Günlük cilt bakımı

Son Olarak:

Bu üç adım günlük cilt rutininin temel basamağıdır. Bunlardan sonrasında isteğe göre serumlar, tonikler uygulanabilir. Ayrıca günlük olarak yaz-kış güneş kremi uygulamayı ihmal etmemek gerekiyor. Siyah nokta oluşumuna en çok sebebiyet veren etmen UV ışınlarıdır. Siyah nokta oluşumunu en aza indirgemek için güneş kremini rutinimize eklememiz gerekiyor.

Çift aşamalı temizlik, nemlendirici ve güneş kremi ekibi cildimizi uzun vadede mutlu edip bize güzel bir yaşlanma sağlayacaktır. Kore ve Japonya’da ortaya çıkan bu basit yöntemle, derinlemesine temizlenmiş ve ferah hissederek, cilt sorunlarınızı rafa kaldırmanız birkaç aşama uzağınızda.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir