Terleme Nedir ve Durdurmanın Yolları Nelerdir?

Terleme, vücudun sıcaklığını düzenlemenin yoludur. Özellikle sıcak ve nemli havalarda çok sık terleriz. Bu nem daha sonra buharlaşarak insan vücudunu soğutur. Terleme günlük yaşamın doğal bir parçasıdır.

Terleme doğal ve gerekli bir durum olmasına karşın, insanlar ter kokusu ve terin bıraktığı lekeler yüzünden rahatsız olmakta ve terlemek istememektedir. Bu durumda, terlediğiniz miktarı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı stratejiler vardır.

Terlemeyi Durdurmanın Yolları

Sıcak havalarda ter kokusundan rahatsız oluyorsanız ya da vücudunuz çok fazla ter üretiyor ise, terlemeyi durdurmanın ya da azaltmanın yollarını denemelisiniz. Bunun için neler yapabilirsiniz?

Yatmadan Önce Ter Önleyici Uygulayın

Terlemeyi önleyiciler ter kanallarını bloke ederek çalışırlar. Böylece ter cildinizin yüzeyine ulaşamaz. Ter, hala ter bezi tarafından üretilir ancak yüzeye ulaşması engellenir.

Deodorantlar, terlemeyi engellemez, bunun yerine terlediğimizde bakteri tarafından üretilen kokuyu maskelemeyi amaçlar. Bazı deodorantlar ise terlemeyi önlemeyi içerir. Eczaneden satın alabileceğiniz ter önleyicilerin çoğu, alüminyum klorür adı verilen metalik tuzlardan oluşur.

Terleme

Terlemeyi önleyici ürününüzden en iyi sonucu almak için, koltuk altlarınızın temiz ve kuru olduğundan emin olun ve yatmadan önce uygulayın. Çünkü malzemelerin ter kanalı üzerinde blok oluşturmak için zamana ihtiyacı vardır ve çoğu insan geceleri daha az terler ya da hiç terlemez.

Ter önleyici hemen etkisini göstermeyebilir, ancak birkaç gece rutine sadık kaldığınızda istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Terlemeyi önleyici etkili olmaya başladıktan sonra, gerektiği gibi uygulanabilir.

Nefes Alabilen Kumaşlar Giyin

Giyim seçeneklerinizle terlemeyi azaltmanın en iyi yolu, iyi havalandırmalı, hafif, nefes alabilen kumaşlar giymektir. Daha açık renk kıyafetler de güneşi kendisine çekmek yerine yansıtmaya yardımcı olur. Böylece beyaz renk giymek, sizi serin tutmaya ve teri azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca teri gizleyen koyu renkleri ya da dikkat dağıtan desenleri tercih edebilirsiniz.

Belirli Yiyeceklerden Kaçının

Bir iş öğle yemeğinde veya terlemek istemediğiniz sosyal bir durumdaysanız, kaçınmanız gereken birkaç yemek seçeneği vardır. Kesinlikle baharatlı yiyeceklerden kaçının. Vücudunuz, baharatlı yiyeceklere diğer sıcak durumlara  olduğu gibi tepki verir, bir şeyleri soğutmaya çalışır, bu da terlemeye neden olur.

Kafein, adrenal bezlerimizi uyardığı ve avuç içi, ayak ve koltuk altlarımızın terlemesine neden olduğu için tavsiye edilemez.

Sakin Kalın

Terleme, vücudunuzun sizi serinletme yoludur. Böylece serin kalarak terleme ihtiyacınızı azaltırsınız. Sıcak havalarda, odanın içinde soğuk hava dolaşması için bir fanın önüne bir kâse buz yerleştirmek gerçekten etkili olabilir. Başka bir fikir de, güneşin evinizi aşırı ısıtmasını engellemek için gün boyu perde ve panjurlarınızı kapalı tutmaktır. Açık havada iseniz de gölgede kalmaya çalışın.

Daha küçük öğünleri daha düzenli yemek, yiyecekleri parçalamak için metabolik ısı gerektirdiğinden, serin kalmanıza yardımcı olabilir. İyi nemlendirilmiş kalmak, vücut sıcaklığını da düşürür.

Nemlendiricinizi uygularken, soğutma etkisi için buzdolabında da tutabilirsiniz. Kendinize bir el fanı alarak, hava şartlarının izin verdiği zamanlarda şapka takmaktan kaçınarak ve açık ayakkabı giyerek başınızı ve ayaklarınızı serin tutun.

Terleme

Terleme için Tıbbi Tedaviler

Aşırı terlediğinizi düşünüyorsanız, hiperhidroz adı verilen bir durumunuz olup olmadığını görmek için doktorunuza danışmanız gerekir. Bunu yaptığınızda kullanabileceğiniz birkaç tedavi seçeneği vardır.

Reçeteli Terleme Önleyici

Doktorunuz reçetesiz olarak satın alınamayan yüksek mukavemetli bir ter önleyiciyi reçete edebilir. Yüzünüz ve başınız etkilenirse, reçeteli kremler de mevcuttur.

Oral İlaç

Doktorunuzdan, belirli sinirlerin birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren kimyasalları bloke eden, terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilecek bazı ilaçlar vardır. Bazı potansiyel yan etkiler (mesane problemleri, ağız kuruluğu ve bulanık görme dâhil) olabilir. Bu nedenle faydaların risklerden daha ağır basıp basmayacağı konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Antidepresanlar

Anksiyete aşırı terlemeye neden olabilir. Doktorunuz, bunun sorununuza katkıda bulunduğunu düşünüyorsa, antidepresan ilaç reçete edebilir.

Botox Enjeksiyonları

Bu enjeksiyonlar, terlemeye neden olan sinirleri geçici olarak bloke eder. Enjeksiyonlar, 6 ila 12 ay sürer. Bundan sonra tedavinin tekrarlanması gerekecektir. Enjeksiyonlar, hafif ağrıya neden olabilir ve bazı insanlar tedavi edildikleri bölgede, geçici olarak kas güçsüzlüğü yaşarlar.

Ameliyat

Aşırı terleme durumlarında bazı açık cerrahi seçenekleri de vardır. Bunlar arasında mikrodalga tedavisi, ter bezinin çıkartılması ve sinir cerrahisi sayılabilir. Ameliyat, sadece doktorunuz olağan dışı bir miktarda terlemenize neden olan ciddi bir durumunuz olduğunu belirlediğinde, dikkate alınmalıdır.

Terleme, tamamen doğaldır ve bir amaca hizmet eder. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, terlemeyi azaltmanın ve gizlemenin yolları vardır. Olağandışı büyük miktarlarda terlediğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza danışın, uzman tavsiyesi yardımcı olabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir