İş Fikirleri

Oto Yıkama Dükkanı Açmak için Ne Yapılır?

Oto yıkama dükkanı, günümüzde yapılması en zor işlerden birisi olarak görülen, ancak doğru şekilde yapıldığında iş yeri sahibine güzel para kazandıran işlerden birisidir. İşini doğru yapan, araç temizliğinde gerekli malzemelere sahip olan herkes, yaptığı iş sonunda müşterilerinin memnun olmasını sağlayabilir.

Temizlik olarak düşünmek işi basite almaktan başka bir şey değildir. Sadece temizlik burada önemli olan değildir. İşin amacı o olsa da insanlar aynı zamanda arabalarının güzel görünmesini ve güzel kokmasını isteyecektir. Dışarıdan bakıldığında parıldayan bir araba içine girdiğinde temizliği ile insanları etkilemeyi başaracaktır. Tabi bu sadece köpük ve su ile yapılabilecek bir iş olmadığı anlamına geliyor.

Oto Yıkama Dükkanı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto yıkamacı açma fikri neredeyse herkesin aklında olan iş fikirlerinden birisidir. Ancak, birçok insan bunu hayata geçirme konusunda doğru adımları hiçbir zaman atmayı başaramaz. Bu işe gerçekten ilginiz varsa, öncelikle bu iş için doğru lokasyonu belirlemelisiniz.

Oto yıkama dükkanı

Etrafınızda birkaç adet oto yıkamacı olan noktalarda iş yapmak çok zor ve rekabet oranı yüksek olacağından dolayı para kazanmanızı zorlaştıracaktır. Yol üzeri bir dükkan olmasına dikkat etmelisiniz. En düşük 100 metrekare bir alanda bu işi yapmanız gerekiyor. Ayrıca sırada bekleyen ya da teslim edilecek araçlar içinde 5 araç kadar alana sahip olmalısınız.

Yaz aylarında temizliği geç saatlere kadar yapabilirsiniz. Kış aylarında müşteri sayınızın düşmemesini istiyorsanız sıcak su bulundurmanız gerekiyor. Müşterilerin sıkılmaması için onların bekleyebileceği bir alanda oluşturmanızda fark yaratacaktır.

Oto Yıkama Dükkanı Açmanın Maliyeti

Oto yıkamacı açmanın maliyeti tahmin edilen kadar yüksek değildir. Aylık su ve elektrik parası ile araç temizliğinde kullanacağınız malzemeler için paralar dışında bir ödemeniz olmayacaktır. Ancak başlangıç için ortalama 10 bin TL ile 15 bin TL arasında sermaye yeterli olacaktır. Bu paranın büyük bölümü köpük makinesi, yıkama makinesi, kompresör, ıslak ve kuru çekim yapan süpürge, koltuk yıkama makinesi ve koltuk kurutma makinesi olacaktır.

Tabi bunlardan bazılarını başlangıçta almayı tercih etmeyerek daha az bir maliyet ile işe başlama şansınız var. Ancak uzun vadede kazancınızı arttırmak istiyorsanız bu makineleri almanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Oto Yıkama Dükkanı Açarak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Birçok detayı sunarak bu işten yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Tabi bu bir gün içerisinde kaç araba yıkacağınız ile alakalı bir durum olacaktır. Başlangıçta tek başınıza çalışarak iç-dış yıkama için 40-50 TL aralığında ücret alarak para kazanabilirsiniz.

Günde minimum 10 araç yıkadığınızı farz edersek günlük cironuz 500 TL olacaktır. 150 TL günlük masraflarınıza ayırırsanız aylık 10.000 TL. gibi iyi kar elde etme imkanınız var. İşi daha profesyonel bir hale getirirseniz, sadece bir araç yıkamasından bu parayı günlük bazda kazanma ihtimaliniz var. O nedenle günümüzde bu işe profesyonel olarak bakmak, kazanç oranınızı otomatik olarak arttırmanıza yardım edecektir.

en iyi kazanç elde edebileceğiniz yerler kurumlardır. Oto yıkama işletmeniz, kurumlara ya da iş sektörlerine yakın bir bölgede ise, broşür ve kartınızı bırakıp, ihtiyaç halinde size gelmelerini sağlayın. Kurumlardaki personel araçları kendileri yıkayamayacakları için size gelecektir.

Oto Yıkama Dükkanınız ve Müşteri Memnuniyeti

Hangi işi yaparsanız yapın, özellikle hizmet sektöründe iseniz, müşteri memnuniyeti önemlidir. Kaliteli hizmet, bol müşteri ve iyi bir kazanç anlamındadır.

Oto yıkama dükkanı

Bulunduğunuz bölgede, özelikle sanayi bölgesi gibi bir bölgede,  birden fazla oto yıkama dükkanı bulunacaktır. Tabi ki bu kadar dükkan arasında rekabet olmaması neredeyse imkansız. Müşteriyi elinizde tutmak ve rakiplerinize kaptırmamanız için ne yapmanız gerekir?

Müşteri, her zaman için iyi hizmet kalitesi ve güler yüzlü personel ister. Bunu onlara sağladığınızda, bundan sonraki her gelişlerinde öncelikle sizi tercih edeceklerdir. Müşterilerinize kaliteli bir ortam sağlayın. İhtiyaçlarını belirleyin. Kendilerinden otomobilleri için başka ne gibi ihtiyaçları olduğunu sorun. Zamansızlık nedeniyle aracını yıkatmaya gelemeyen müşterilere servis imkanı da sağlayabilirsiniz.

Araçlarını belirtikleri adreslerden teslim alın ve iç-dış temizlikleri yapıldığında, temiz bir şekilde adreslerine teslim edin. Bu servis işini özellikle yakın bölgeler için değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, seyyar bir yıkama hizmeti sunarak da hem sizin hem de müşterinizin zamanından tasarruf edebilirsiniz. Oto yıkama hizmeti, iyi değerlendirildiğinde, uzun vadede iyi kazandıran işlerden biridir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir