,

Sarımsak ve Sarımsağın Faydaları

Sarımsak

Çoğu zaman ağır kokusu sebebiyle hem kendimizi hem de çevredeki diğer insanları ve yakınlarımızı rahatsız etmesi sebebiyle sarımsak tüketmekten kaçınırız. Kokusuyla bizi ve etrafımızdaki bireyleri rahatsız eden bu gıda ürününün aslında çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu besinin çevremize olmasa da bedenimize olan katkıları saymakla bitmez ve araştırıp kullananları da müptelası yapmakta.

Araştırmalara göre sarımsak tüketmeye başlayan insanların daha az, neredeyse hiç doktora  gitmedikleri  ortaya çıkıyor. Tabiki sarımsağı herkesin tüketmesi de doğru değil. Ancak aile hekimlerinize ya da diğer uzman doktorlara başvurup gerekli testlerin yapılması ve olumlu sonuçlanması durumunda bu besini tüketebilirsiniz.

Aksi takdirde vücudunuzda ülser, gastrit gibi çeşitli mide hastalıklarınız mevcut ise yanma hissiyatı ve çeşitli yan etkileri sizi üzecektir. Yani kulaktan dolma bilgilerle doktorunuza başvurmadan kullanmaya başladığınız bu besin sizi hasta edebilir. Yalnızca sarımsak için değil diğer tüm gıdalar için doktorunuza başvurmanız sizin yararınıza olacaktır.

İnsanlar çoğunlukla kış aylarında her sabah aç karna bir diş sarımsak yutuyorlar. Bunu yapma sebepleri tabii ki bağışıklığı güçlendirmek. Bunun bilimsel alanda kanıtlandığına dair de belgeler mevcut. Sarımsak içerdiği besin değerleri ile tam bir antibiyotik kaynağıdır. İncelediğimizde bir diş çiğ sarımsak, yaklaşık 4,47 kcal’dır. Ve içerisindeki besinler sayesinde vücudumuzun mineral ve tuz oranı dengeler.

Sarımsak  Faydaları

Kokusundan deli gibi rahatsız olsakda sarımsak saça çok iyi gelen kalsiyum, sülfür, E vitamini, selenyum, B grubu vitaminleri ve C vitamini içerir. Bu vitaminler, saçları diğer kimyasal içerikli bakım ürünlerine kıyasla, kökten uca sağlamlaştırır. Saç dökülmelerine çok iyi gelir. Gün aşırı, bir diş çiğ sarımsağı  ikiye bölüp saç köklerinize masaj yapar gibi sürebilirsiniz.

Bir diğer yöntemde sarımsağı iyice ezip bir tülbent ya da bandana kullanarak uygulamak istediğiniz bölgeye sıkıca sarabilirsiniz. Bu şekilde maksimum yarım saat kalması yeterlidir. Sonrasında saçlarınızı soğuk suyla  yıkarsanız kuruduktan sonraki parlaklığa siz de şahit olacaksınız. Uzun süre kullanmanız daha iyi etkiler ve daha iyi gözle görülür farka sebep olacaktır. Her şeyden önce doktor onaylı kullanmanız gerekmektedir.

Sarımsağın diyete de iyi geldiğini, diyetisyenlerin hazırladığı listelerde görebiliriz. Kişiye özel hazırlanan diyet listelerinde sarımsak, kişinin bedenine karşı yan etki içermiyor ise rahatlıkla bulunduruluyor. Bu listeye girmesinin en önemli sebeplerinden biri de düşük kalorisi. Bu besinin kalorisi kişinin bedenine sunduğu faydalarla kıyaslandığında diyet sahiplerini cezbediyor ve diyete teşvik ediyor.

Sarımsak içerdiği antioksidanlarla vücuttaki yaraları iyileştirir. Kilo vermek isteyen bireyler sarımsağı idrar söktürücü olarak da çokça kullanmaktadır. Sarımsak bu noktada bağırsak içerisindeki zararlı parazit ve mikroorganizmaları ortadan kaldırır. Bu sayede şişkinlikleri de ortadan kaybolan bireyler bedenen kendilerini çok iyi hissettikleri için sarımsağı hayatlarından çıkarmazlar.

Genel anlamda insan bedenini bir kalkan misali çepeçevre saran sarımsak kronik hastalıklara ve kanser oluşumuna karşı da kullanabileceğimiz çok güçlü bir silahtır. Tabiki tekrar ve tekrar doktor onayıyla tüketmeniz herşeyden önemlidir. Sağlıkla kalın..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir