Sağlık

Su İçmek ve Yararları Nelerdir ?

Su İçmek, vücudumuz için oldukça yararlıdır. Bir insan vücudunun yüzde 60’ı sudur. Vücudunuzdan sürekli olarak idrar ve ter yoluyla su kaybedersiniz. Yaz aylarında çok sık terlemenin de etkisi ile vücutta su kaybı oranı artar. Dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda su içmek gerekir. Dehidrasyon, vücudun yeterli miktarda su alamaması yani su kaybetmesidir.

Bir tarla düşünün. Yetiştirilen ürünler, ihtiyacı olan suyu alamadığı zaman kurumaya başlar, suyu aldığı zaman bitkiler canlanır. Vücudumuzda tıpkı bu bitkiler gibi suya muhtaçtır.

Su İçmek

Her gün ne kadar su içmek gerektiği konusunda çok farklı görüşler vardır. Sağlık yetkilileri, genellikle yaklaşık 2 litre yani 8-10 bardak su içilmesini önermektedir. Bununla birlikte bazı sağlıkçılar da vücut susuz kalmasa bile gün boyunca su yudumlamak gerektiğini belirtmektedir.

Çoğu şeyde olduğu gibi, bu bireye bağlıdır. Birçok faktör (hem iç hem de dış) sonuçta su ihtiyacınızı etkiler.

Su İçmek, Enerji Seviyelerini ve Beyin Fonksiyonunu Etkiler mi?

Birçok insan, gün boyunca su içmedikleri takdirde, enerji seviyelerinin düştüğünü ve beyin fonksiyonlarının yavaşladığını iddia etmektedir. Ve bunu destekleyecek çok sayıda çalışma da mevcuttur. Özellikle kadınlarda yapılan bir çalışmada, egzersiz sonrası yüzde 1,36’lık bir sıvı kaybının, ruh halini ve konsantrasyonunu bozduğunu ve baş ağrılarının sıklıkla arttığını göstermektedir.

Baş ağrısının bir sebebi de vücuttaki su kaybı olduğundan dolayı uzmanlar, baş ağrısı çektiğinizde, ilaç içmek yerine su içmenin daha büyük fayda sağladığını belirtmektedir.  Hafif dehidrasyon, fiziksel performansı olumsuz yönde etkileyerek dayanıklılığın azalmasına neden olabilir.

Özetle, egzersiz ve sıcaklığın neden olduğu hafif su kaybı hem fiziksel hem de zihinsel performansınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Su İçmenin Kilo Vermenize Etkisi

Bol su içmenin metabolizmanızı hızlandırarak ve iştahınızı azaltarak, kilo vermenize yardımcı olacağı hakkında birçok iddia bulunmaktadır. Günde 500 Ml.su içmek metabolizmayı yüzde 24-30 oranında hızlandırır.

Soğuk su içmek faydalıdır. Çünkü vücudunuzun suyu vücut sıcaklığına eriştirmek için daha fazla kalori harcamak gerekecektir. Yemeklerden yarım saat önce su içmek, biraz daha tokluk hissi vereceğinden, aşırı yeme isteği yok olacaktır. Genel olarak yemeklerden önce su içmek, özellikle sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde önemli ölçüde kilo kaybı sağlanabilir.

Özetle; su metabolizmanın hızlanmasına eden olabilir. Her öğünden yaklaşık yarım saat önce su içmek, otomatik olarak daha az kalori almanızı sağlayabilir.

Su İçmek Başka Sağlık Sorunlarının Önlenmesine Yardımcı Olur mu?

Kabızlık: bol su içmek, çok yaygın bir sorun olan kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Böbrek Taşları: Bol su içmek, böbrek taşı riskini azaltır.

Akne ve Cilt Hidrasyonu: Suyun, cildin nem dengesini koruduğunu ve cildin daha canlı ve parlak olduğunu biliyoruz. Su, cilt hücrelerini yeniler. Bol su tüketimi ayrıca aknelerin de azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bol su içmek ayrıca vücudun ısısını dengede tutar. Sabah aç karna içilen su, vücuttaki ödemin dışarı atılmasını sağlar. Saçlar yumuşak ve parlak olur.

Su İçmek

Su İçmek ve Diğer Sıvı Gıdalar

Çay, kahve ve meyve suyu, her ne kadar içinde su barındırsa da bu içecekler vücuttaki suyun dışarı atılmasını sağlar. Bu yüzden nasıl olsa bul çay kahve içiyorum, su içmek gerekmiyor anlayışını bir kenara bırakmak gerekiyor. Eğer günlük çay ve kahve tüketiminiz fazla ise, su miktarını da iyi ayarlamanız gereklidir.

Su dengesini korumak, hayatta kalmak için gereklidir. Bu nedenle vücudunuz ne zaman ve ne kadar su içeceğinizi düzenlemek için sofistike bir sisteme sahiptir. Toplam su içeriğiniz belli bir seviyenin altına düştüğünde susuzluk başlar. Bu, nefes almaya benzer mekanizmalar tarafından kontrol edilir. Bilinçli olarak düşünmenize gerek yoktur. Susuzluk içgüdüsü güvenilirdir.

Bununla birlikte bazı koşullar, su içmede artış gerektirebilir. En önemlisi, terlemenin arttığı zamanlardadır. Bu özellikle kuru bir iklimde egzersiz ve sıcak havaları içerir.

Çok fazla terliyorsanız, vücudunuzdan o kadar çok hızlı su kaybedersiniz. Susuz kalmak ileriki yaşlarda olanlar için de hastalıkların artmasına neden olmaktadır.

Günün sonunda kimse size tam olarak ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu söyleyemez. Bu kişiye bağlıdır. Susadığınız zaman su içmelisiniz. Aşırı sıcaklarda ve egzersiz sırasında, sıvı kaybını telafi etmek için yeteri kadar su içtiğinizden emin olmalısınız.

Baş Ağrısı ve Kurtulmanın Doğal Çözüm Yolları

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

 1. […] Günlük içmemiz gereken su için yazımızı okuyabilirsiniz.   Günde Ne Kadar Su İçmek Gerekir?  […]

 2. Hey,

  Best music MP3/320kbps/FLAC, various artists, singles trax.

  Radio Trance Music: https://psytrance2020.blogspot.com/
  Audiobook, Speech: https://audiobook2021.blogspot.com/
  Group Music: https://groupmusic2021.blogspot.com/
  Hip-Hop, Rap, RnB, Music: https://mp3gangstarap.blogspot.com/
  Reggae Releases: https://reggaeflac.blogspot.com
  0DAY MP3: https://0daykingz.blogspot.com

  All Style: House, Club, Techno, Trance, Dance, Italo-Dance, Eurodance, Drum and Bass, Psychedelic, Goa, PsyTrance, Progressive House, Electro, Euro-House, Club-House, Hardtechno, Tech-House, Dutch House, Minimal, Deep-House, Nu-Disco, Hardstyle, Hardcore, Jumpstyle, Electronic, Alternative, Alternative Rock, Ambient, Avantgarde, Ballad, Bass, Beat, Black Metal,Blues, Classical, Chanson, Country, Dance Hall, Death Metal, Disco, Ethnic, Folk, Folk-Rock, Funk, Gangsta Rap, Gothic Rock,Hard Rock, Heavy Metal, Hip-Hop, Indie, Industrial, Instrumental, Jazz, Jungle, Pop, Rock, Metal, Latin, Lo-Fi, New Age, Noise, Oldies, Pop-Folk, Progressive Rock, Psychedelic Rock, Punk Rock, Rap, Reggae, R&B, Rock & Roll, Soul, Soundtrack, Speech, Synthpop, Thrash Metal, Top 40, Vocal etc.

  Best Regards, Lazaro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir