Sanal Para 5 Değer Sıralaması

Sanal ortamda yüzlerce kripto para olan sanal para mevcut olup internetin yaygınlaşması, teknoloji çağına girildiğinin öngörüsü ve bununla birlikte artan teknolojiler ile birlikte alışverişin bile internet üzerinden yapılması ile bu gibi değerler artmaktadır. Bu sanal paralar coin ismi ile anılmaktadır. Bu coinlerin büyük bir kısmı hala değer görmemiş olsa da, bazıları tüm kullanıcılar tarafından kabul edilmiş para birimi olarak geçmektedir.

Sanal para

Sanal Paralar ve Değer Sıralaması ( İlk 5)

Bitcoin, Dogecion, Litecoin gibi kripto paralar, tamamen bilgisayar madencileri adı verilen yazılımcılar tarafından üretilmekte olup, kullanmak isteyen herkesin sahip olabileceği bir para türüdür. Coinler somut bir madde olarak bulunmazlar. Tamamen sanaldırlar. Coin olarak sıralama yapılmak istenirse, ilk beş kripto para olarak en değerli beş tanesi şu şekilde sıralanabilmektedir.

Bunlar arasında değer sıralamasında beşinci sırada yer alan 05’dir. 2013 yılında piyasaya sürülen litecoin para birimi olarak gün geçtikçe değer kazanmakta olup en pahalı coin sıralamasında beşinci sıradadır. 1 litecoin yaklaşık olarak 41,39 dolar, yani yaklaşık olarak 347,78 Türk Türk lirasına eş değerdir. Litecoin’in peşi sıra Monero sanal para gelmekte olup bu kripto para ilk olarak 2014 yılında kullanıcılara tanıtılmıştır.

Ortalama olarak bir Monero coin 62,60 dolardan işlem görmekte olup yaklaşık olarak 526,13  Türk lirasına tekabül etmektedir. Monero kullanmak isteyen ve yatırımını bu kripto paraya yatırmak isteyen kullanıcılar için Türkçe bir site olmaması ile birlikte yine de yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, yabancı sitelerden yatırım yapabilmektedirler. Peşi sıra gelen DigixDAO gelmektedir.

Sanal para

Sanal Para Değerleri 

İlk olarak 2016 yılında üretilmiş olan digixDAO nun 1 coini 43,73 dolar  yani ortalama olarak günümüz kuru ile 357,05 Türk Lirasına tekabül etmektedir. En pahalı coin sıralamasında üçüncü yere sahip olan digixdao Mayıs 2018 yılında oldukça yükselişe geçmiştir. Yükselmesini ön gören kullanıcılar bu coine yatırım yapabilirler.

Listenin ilk ikisine gelinecek olur ise listenin ikinci sırasında en pahali kripto para olan Ethereum gelmektedir. İlk olarak 2015 yılında üretilmiş olan Ethereum’un değeri 255,23 dolardır. Yaklaşık olarak bugününü kuru ile 2.200,92 Türk lirasına denk gelmekte olup diğer sitelerin yanı sıra kullanıcıların kendi Ethereum üretmeleri mümkündür. Ethereum için birçok mining sitesi mevcuttur.

Listenin son, sanal paranın en kıymetli parası olarak kabul edilen Bitcoin en yüksek değere sahip yani en pahalı coindir. İlk olarak 2008 yılında Japon bir yazılım uzmanı tarafından üretilmiş olan bitcoin, kripto para ile  arasında en eski ve günümüzde en kıymetli olanıdır.

2018 Mayıs ayında hızlı bir yükselişe geçmiş olan Bitcoin’in bir tanesi 9.033,01 dolar değerinde olup ortalama olarak 77.814,46 Türk lirasına tekabül etmektedir. Kişiler kendi bütçeleri, tasarruf ve yatırımları çerçevesinde bu paralar dışında da sanal para yatırım yapma özgürlüğüne sahiplerdir.

 

Bireysel Kredi : Gerçekten Bir İhtiyaç Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir