Kartal Tibet
Gündem

Kartal Tibet Yeşilçamın Efsanesi

Kartal Tibet , İlk hangi filmini izlediğimi hatırlamıyorum. En sevdiğim filmlerin başrol yakışıklısı 2 Temmuz 2021’de ( bugün) aramızdan ayrıldı. Gece, sosyal medyadan öğrendim haberini. hala çok üzgünüm.

Sarmaşık Gülleri, Boş Çerçeve, Zambaklar Açarken, Aşk Fırtınası, Vukuat Var, Güller ve Dikenler ve Seven Ne Yapmaz gibi filmlerde kendine hayran bıraktırdı, pek çok genç kadını kendisine aşık etti.  Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Bahar Erdeniz gibi Yeşilçam’ın en güzel kadınlarının sevdiği erkek olarak karşımıza çıktı.

Kartal Tibet Efsanesi

Senede Bir Gün filminde Adnan Şenses’le bir sahnesi vardı. Esir alınmışlardı ve taş ocağında çalıştırılıyorlardı. Esirlerden biri dayanamayıp yere düştü. Kartal Tibet yanına gitti ve yardım etti. Daha sonra o meşhur şarkıyı duyduk Adnan Şenses’in o güzel sesinden. Sonra da tüm esirler eşlik etti. Bin tane sahneye bedeldi benim için. O sahneden sonra bir daha sevdim Kartal Tibet’i ve Adnan şenses’in muhteşem sesini.

Kartal Tibet

Tarkan gitti kurt öksüz kaldı. “Atıl Kurt” repliği ayrı bir olaydı. Yani insanın kurt olası geliyordu o her Atıl Kurt dediğinde. Dağınık saçları, farklı bıyık kesimi ve cesaretiyle pek çok kişiyi kendisine hayran bıraktırdı. Tarkan filmleri Yeşilçam efsanesi arasında yerini aldı.

Kartal Tibet

Yeşilçam’ın Ustası Hayatını Kaybetti.

27 Mart 1938 tarihinde Ankara’da, egitimci bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası beden eğitimi öğretmeni iken hukuk fakültesini bitirerek avukat oldu. Oğlu Kartal’ın da Hukuk fakültesinde okumasını ve tiyatro eğitimi almasını istiyordu.

Ancak, babası avukat olduktan sonra annesinden ayrılınca, Kartal avukatlık mesleğini istemedi. İyi ki de istememiş. Yoksa biz kendisini nasıl tanıyıp sevecektik. Kartal Tibet, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümü mezunu idi.

1977 tarihli ve hala en sevilen Yeşilçam komedileri arasında yer alan Tosun Paşa, Kartal Tibet’in ilk yönetmenlik şaheseriydi. Aradan kaç yıl geçerse geçsin her sahnesi hala herkesin ezberinde. Türk sinemasını günümüz gençliğine de sevdiren bu filmlerdi.

Türk sinemasının, günümüzde bile hala çok izlenen Sultan, Gol Kralı ve Şalvar Davası gibi pek çok filmin yönetmenliğini başarıyla gerçekleştirdi. Ara sıra yönettiği bazı filmlerde küçük sahnelerde de rol aldı ki filmlerin en güzel şıklığı buydu.

Dönemin sevilen ve uzun süre izlenme rekorları kıran, hala ilgiyle söz edilen  Süper Baba ve Bizim Aile gibi kaliteli dizilerin de yönetmenliğini yaptı. Gündüz Tibet ile evliliğinden Kanat ve Kumru adında iki evlat sahibi oldu. Oyuncu Civan Canova’nın da üvey babası idi.

Cenazesi hakkında henüz tam bir bilgi paylaşılmadı. Usta aktör,  3 Temmuz Cumartesi günü öğle namazını müteakip Zincirlikuyu mezarlığında  toprağa verilecek. 200 kadar filme emek veren Kartal Tibet her zaman kalbimizde yaşayacak.

Hepimiz bir gün toprak olacağız ancak bazılarımız kalplerde bıraktıkları eserlerle daima yaşayacak. Kartal Tibet gibi, Kemal Sunal gibi, Süleyman Turan ve niceleri gibi.

Tüm sevenlerine, ailesine ve Yeşilçam’a başsağlığı dilerim. Mekanın cennet olsun yakışıklı ♥♥♥

Şiir ve Edebiyata Ne kadar Düşkünsünüz?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Wow, amazing weblog layout! How lengthy have you ever been running a
    blog for? you make blogging look easy. The whole glance of your website is fantastic,
    as smartly as the content! You can see similar here e-commerce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir