,

Jojoba Yağı ve Cildiniz İçin Sağladığı 5 Fayda

Jojoba yağı

Jojoba yağı birçok bakım ürününün bileşenidir. Ve sebepsiz değil! Cilt ve saç için sayısız faydası vardır. Güzellik veya bakım ürünlerinizden birinde jojoba yağı olduğunu hiç keşfettiniz mi? Neyle ilgili olduğunu ve neden bu harika yağa giderek daha fazla güvenmeniz gerektiğini anlamalısınız. Jojoba yağı aslında bir yağ değil, bir tür mumdur ve jojoba çalısının tohumlarından elde edilir.

Jojoba çalısı, karanfil bitkisi ailesine aittir. Kapsüller, içinde balmumu ile birlikte jojoba tohumları bulunan çalı üzerinde büyür. Daha sonra bu tohumlardan mum benzeri bir madde preslenir. Yüzde 50 yağdan oluşur, bu nedenle saf yağ değildir. Kalan yüzde 50’lik kısım ise esas olarak E vitamini, B6 vitamini ve provitamin A’dır.

Jojoba Yağını Bu Kadar Özel Kılan Nedir?

Jojoba yağı hem cilt hem de saç bakımı için kullanılabilir. İçinde zararlı hiçbir madde olmadığından emin olabilirsiniz. Jojoba yağı, özellikle kuru ve kırılgan saçlar için ideal bir seçimdir. Ek olarak kurumaz ve saç derisindeki sebum üretimini dengeler. Jojoba yağı ayrıca kaşıntılı ve kuru saç derisine de yardımcı olur. Sonuç: pürüzsüz ve parlak saçlar.Bununla birlikte, cilt için oldukça iyidir.

A vitamini cildi dirençli hale getirir ve sivilcelere yardımcı olabilir. E vitamini kırışıklıkları ve erken cilt yaşlanmasını önler. Uzun süreli kullanımda cilt dış etkenlere karşı bir çeşit koruyucu bariyer oluşturur. Yağlar cildin nem içeriğini artırmaya yardımcı olur ve özellikle kuru cilde yardımcı olur.

Jojoba Yağının 5 Faydası

  • Antioksidan özelliği sayesinde cildin koruyucu bariyerini güçlendirir.
  • Nemlendirir ve nem kaybına karşı güçlü bir bariyer oluşturur.
  • Cilt yaşlanmasını ve küçük kırışıklıkları önler.
  • İltihabı azaltır ve lekeli cildin iyileşmesine yardımcı olur.
  • Cildin sebum akışını düzenler.

Jojoba yağı temizlenmiş yüze kolayca sürülür ve nazikçe masaj yapılır. Önceden yüz toniği kullanmak en iyisidir, o zaman cilt yağı daha iyi emebilir. Ayrıca günlük yüz kreminize bir veya iki damlakarıştırabilirsiniz. Jojoba yağı, makyajı temizlemek için de uygundur. Parmak uçlarınıza birkaç damla koyun ve cildinize masaj yapın. Ardından bir bezle silin ve son olarak yüzünüzü suyla yıkayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir