Hamilelikte mide yanması
Genel

Hamilelikte Mide Yanması Nedir?

Hamilelik dönemi bir kadının fiziksel açıdan birçok durumla karşı karşıya kalma sürecidir. Bunlardan biri de hamilelikte mide yanması ya da mide ekşimesi dir. Mide yanmasının birçok nedeni olabilir ancak oran olarak dikkate alınırsa bebek kaynaklıdır. Hamilelik esnasında mide yanması sık yaşanan sorunlardan biridir. Hamilelikte salgılanan hormonlar sindirimi yavaşlattığından yenilen besinlerin kana karışması da gecikmeye başlar. Bu gecikme de mide yanmasının sebebidir.

Hamilelikte mide yanması

Hamilelikte Mide Yanmasını Önlemek

Mide yanması normal bir insanda da yaşanabilir bir sorun olmakla beraber hamilelik dönemine denk geldiğinde tetikleyici gıdalardan uzak durarak tedbir alınabilir. Baharatlı, yağlı, acı, asitli içecekler midede yanmaya neden olur.

Hamilelikte mide yanması genelde gebeliğin ilk 3 ayında yoğun bir şekilde yaşanır. İlerleyen süreçte de rahmin büyümesinden dolayı mide yanması sıkıntısı başlayabilir. Bazen hamileliğin ilk aylarında başlayıp sürecin sonuna kadar bile devam edebilir.

Mide Yanmasının Sebepleri;

  • Bebeğin anne karnında büyümeye başlaması
  • Çiğ besinler tüketmek
  • Sigara ve alkol
  • Kızartılmış ürünlerin tüketilmesi
  • Kahve ve çayda aşırı tüketim

Gebelik sırasında ilaç kullanımı bilindiği üzere en asgari düzeyde olmalıdır. Hele hele hamileliğin ilk 3 ayı ilaç kullanımına müsaade etmez. Mide yanması da  bu döneme denk geldiğinden öncelikli olarak anne sağlığı ve bebek sağlığı düşünülerek ilaç kullanımı tercih edilmez. Doktor bilgisi altında tehdit edici bir hal yaşamaksızın alternatifler değerlendirilir. Her hamilelikte mide yanması yaşanmaz. Ancak bebeğin büyümesi ile  birlikte yanmalar başlayabilir.

Hamilelikte mide yanması

Gebeliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusma sık yaşanan durumlardandır. Bunun da sebebi hamilelik hormonunun yükselmesidir. Hele hele çoğul gebeliklerde bu durum daha fazla artar. Bazı gebeliklerde mide yanmaları 9 ay boyunca sürebilir. Bu durumun nedeni mide hassasiyeti yaşanmasıdır. Hamilelikte mide yanmasına neden olan birçok neden de mümkündür. Bunlardan bazıları sıvı tüketiminin az olmasıdır, sık ve fazla yemek yemek büyük sorundur. Oturma ve yatma pozisyonları da mide yanmasını tetikleyicidir.

Mide yanmasının bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Mide yanmasının sıkıntılarını hamilelik sürecinde anne yaşar ve bebek bu durumdan uzaktır. Mide yanması erken doğuma, düşüğe, bebekte sakatlık durumlarına neden olmaz. Az ve sık yemek yemek, yemekten sonra hemen uzanmamak, sıkı kıyafetlerden uzak durmak önerilir. Hamilelikte mide yanması ya da mide ekşimesi, genelde ağıza acı su gelmesi şeklinde tarif edilir. Bu durum ilk 3 ayda yaşanabileceği gibi son aylarda da rahmin büyümesi nedeni ile de devam eder.

Hamilelik dönemi hem fiziksel hem hormonal anlamda değişiklikler zincirine hazır olma dönemi olduğundan bu tür komplikasyonlara hazır olunması gereklidir. Önemli olan çok fazla sıkıntı yaşamadan, stres yapmadan süreci sağlıklı atlatma tır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir